SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wojciech Cejrowski dalej bez dywidendy ze swojej firmy. Wpływy 43 proc. w dół

Polska firma Wojciecha Cejrowskiego zanotowała w ub.r. spadek przychodów o 42,7 proc. do 1,72 mln zł, chociaż jej wpływy z praw i licencji podskoczyły o ok. 1 mln zł. Mniejszy niż przed rokiem zysk netto spółka zachowała jako kapitał zapasowy.

Wojciech CejrowskiArticle

Przychody zarejestrowanej w Polsce spółki W. Cejrowski ze sprzedaży praw i licencji podskoczyły w ub.r. z 300,6 tys. do 1,29 mln zł, a ich udział w jej łącznych wpływach - z 10 do 75 proc.

Firma nie zanotowała natomiast w ub.r. żadnych wpływów z usług dziennikarskich (wobec 240,5 tys. zł w 2021 roku) oraz tych określonych jako pozostałe (w 2021 roku wyniosły 1,5 mln zł).

Wojciech Cejrowski z programem w TVP2, zniknął z Trójki

W 2021 roku Wojciech Cejrowski wrócił do Telewizji Polskiej z nowymi odcinkami swojego programu podróżniczego „Boso przez świat”. Według danych Nielsen Audience Measurement od końcówki lutego do końca maja 2021 roku premierowe odcinki w TVP2 oglądało średnio 820 tys. osób.

Ponadto Cejrowski od lat współpracuje z tygodnikiem „Do Rzeczy”: pisze tam felietony (od połowy 2020 roku ukazują się co tydzień), a od końcówki ub.r. prowadzi razem z naczelnym pisma Pawłem Lisickim internetowy program wideo. Natomiast w lutym ub.r. z ramówki radiowej Trójki zniknęła „Audycja podzwrotnikowa”. Równocześnie Cejrowski na antenie Radia Wnet i swoim kanale youtube’owym tłumaczył rosyjską agresję wojskową na Ukrainę i krytykował działania amerykańskiej administracji w tej sprawie.

Kanał youtube’owy Cejrowskiego ma ponad 615 tys. subskrybentów, a zamieszczone tam 1,5 tys. materiałów zanotowało łącznie 224 mln odtworzeń. Wojciech Cejrowski przez lata sporo zarabiał też na książkach podróżniczych, przy czym jego ostatni jak na razie premierowy tytuł, „Piechotą do źródeł Orinoko”, ukazał się w 2019 roku.

Mniej z e-sklepu Cejrowskiego

Z kolei przychody spółki W. Cejrowski ze sprzedaży towarów skurczyły się z 932 do 430 tys. zł, a ich udział w łącznych wpływach spadł z 31 do 25 proc. Należący do niej internetowy Sklep Kolonialny sprzedaje książki, programy na DVD i koszulki Wojciecha Cejrowskiego, a także napoje i przekąski z Ameryki Łacińskiej. Spółka ze sprzedaży towarów osiągnęła w 2021 roku ok. 930 tys. zł wpływów, wobec 1,1 mln zł rok wcześniej. Na br. sklep na kilka miesięcy zawiesił działalność, tłumacząc to reorganizacją.

Różne aktywności Wojciecha Cejrowskiego łączy to, że nie są prowadzone w niedziele. Tego dnia nie można korzystać ze Sklepu Kolonialnego, a w napisach końcowych „Boso przez świat” twórcy zapewniają, że „żaden element tego filmu nie został nagrany ani zmontowany w niedzielę”.

Pozostałe przychody operacyjne firmy podróżnika skurczyły się w ub.r. z 1,77 do 1,25 mln zł, a wpływy finansowe podskoczyły z 10,4 do 137,5 tys. zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Koszty operacyjne zmniejszyły się dużo słabiej od przychodów - o 21,3 proc. do 2,52 mln zł. To głównie efekt spadku wydatków na usługi obce z 1,7 do 1,02 mln zł i kosztów określonych jako pozostałe z 557,8 do 269,2 tys. zł. Natomiast wartość sprzedanych towarów i materiałów poszła w górę z 557,7 do 754,5 tys. zł, a koszty wynagrodzeń - z 234,6 do 262,6 tys. zł.

W grudniu ub.r. sąd wydał korzystny dla firmy wyrok dotyczący zaległych należności w kwocie 672,6 tys. zł, przy czym do końca czerwca br. spółka nie otrzymała tej kwoty. Pod koniec ub.r. wydała natomiast 458 tys. zł na zakup udziałów amerykańskiej spółki

Strata sprzedażowa pogłębiła się ze 195,7 do 799,8 tys. zł, a zysk operacyjny zmalał z 1,54 mln do 419 tys. zł. Natomiast rentowność netto poprawiły skurczenie się kosztów finansowych z 764,9 tys. zł do 20 zł (w 2021 roku spółka spisała na straty należności, których uzyskanie oceniła jako wątpliwe) i spadek kwoty zapłaconego podatku dochodowego ze 140,9 do 37,7 tys. zł.

Już ponad 3 mln zł zachowanych zysków

Zysk netto w ub.r. wyniósł 518,8 tys. zł, wobec 649,1 tys. zł rok wcześniej. Wojciech Cejrowski jako posiadacz 90 proc. udziałów firmy i wieloletni współpracownik Krzysztof Praszkiewicz, do którego należą pozostałe walory, cały zeszłoroczny zysk netto postanowili przeznaczyć na jej kapitał zapasowy.

Tak samo rozdysponowali zyski spółki z wcześniejszych lat. Jej kapitały własne na koniec ub.r. sięgały 3,71 mln zł (wobec 3,19 mln zł rok wcześniej), z czego kapitał zapasowy wzrósł z 2,49 do 3,14 mln zł.

W poniższej grafice bieżący rok obrotowy to 2022, a poprzedni - 2021

Dołącz do dyskusji: Wojciech Cejrowski dalej bez dywidendy ze swojej firmy. Wpływy 43 proc. w dół

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Trudno
Nie ma w tym roku dywidendy to będzie w przyszłym.
odpowiedź
User
sky
a niech nie będzie już nigdy
odpowiedź
User
Tomek
Naprawdę przezabawna jest ta deklaracja, że nic nie zostało zmontowane w niedzielę. Niezły objaw oszołomstwa. Rozumiem, że Cejrowski i jego ekipa w niedzielę nie korzystają również z prądu, czy pomocy lekarskiej, nie tankują paliwa i nie korzystają z telefonu.
odpowiedź