SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef MON: będziemy rozwijać wojska obrony cyberprzestrzeni

Znaczenie wojsk obrony cyberprzestrzeni dla bezpieczeństwa państwa podkreślił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który wziął udział w nadaniu sztandaru Wojskowemu Ogólnokształcącemu Liceum Informatycznemu (WOLI) działającemu przy WAT.

Mariusz Błaszczak, fot. TVP Info Article

"Jak ważna to część polskich sił zbrojnych, niech świadczy to wszystko, co dzieje się wokół Polski" - powiedział Mariusz Błaszczak, wskazując na wojska obrony cyberprzestrzeni, których formowanie rozpoczęto w 2018 roku.

"Mamy pełną świadomość tego, że o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni trzeba skutecznie zabiegać i zabiega o to właśnie ten komponent - wojska obrony cyberprzestrzeni" - dodał. Zapewnił, że ten komponent będzie się "dynamicznie rozwijał".

Podkreślił, że pierwsi maturzyści, którzy ukończyli WOLI, uzyskali ponadprzeciętne wyniki na egzaminie z matematyki, będącej podstawą kryptologii. Uzyskali średni rezultat 95 procent, a średni w Polsce wynosi 66 procent. To dowód tego, jak dobra jest ta szkoła. Jest tak dobra dlatego, że ściśle współpracuje z Wojskową Akademią Techniczną" - dodał.

Zaznaczył że to tam trafi większość absolwentów WOLI, dlatego na akademii zwiększono liczbę miejsc m.in. na kierunku kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Z 25 abiturientów WOLI 17 wybrało studia na WAT, dwie osoby wybrały Lotniczą Akademię Wojskową, sześć rozpoczęło studia cywilne.

Podkreślił, że pierwsi maturzyści, którzy ukończyli WOLI, uzyskali ponadprzeciętne wyniki na egzaminie z matematyki, będącej podstawą kryptologii. Uzyskali średni rezultat 95 procent, a średni w Polsce wynosi 66 procent. To dowód tego, jak dobra jest ta szkoła. Jest tak dobra dlatego, że ściśle współpracuje z Wojskową Akademią Techniczną" - dodał.

Zaznaczył, że to tam trafi większość absolwentów WOLI, dlatego na akademii zwiększono liczbę miejsc m.in. na kierunku kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Z 25 abiturientów WOLI 17 wybrało studia na WAT, dwie osoby wybrały Lotniczą Akademię Wojskową, sześć rozpoczęło studia cywilne.

Podziękował za obecność Sylwestrze Rejewskiej, córce Mariana Rejewskiego, polskiego matematyka i kryptologa, który wraz z dwoma innymi kryptologami, Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim, w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. "Oni przysłużyli się do pokonania Niemiec. Do pokonania zbrodniczej, totalitarnej formy, która panowała wówczas w Niemczech, wywołała II wojnę światową, spowodowała tak olbrzymie zniszczenia" - mówił.

Zwrócił uwagę, że wokół Grobu Nieznanego Żołnierza rozpoczęto prace zmierzające do odbudowy Pałacu Saskiego, zburzonego w II wojnie światowej przez niemieckie wojska. "Zniszczenia, które Niemcy powodowali w Polsce, miały doprowadzić do tego, że Polska miała się nigdy nie odbudować. Ale odbudowała się" - stwierdził Błaszczak.

"Sztandar dla WOLI będzie wyznacznikiem naszej tożsamości" - powiedziała dyrektor liceum Ewa Kacprzyk. Dodała, że sztandar jest ważny nie tylko dla jednostek wojskowych, ale "to jeden z najważniejszych symboli dla każdej placówki oświatowej"

Wojskowe liceum o profilu informatycznym utworzone na potrzeby wojsk cyberobrony

Sztandar Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego im. Polskich Kryptologów został ufundowany przez rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły oraz Wojskowej Akademii Technicznej. WOLI działa od 1 września 2019 r., jego powstanie jest związane z koncepcją budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Oferta edukacyjna liceum jest adresowana do młodzieży zainteresowanej służbą w wojsku, zwłaszcza w wojskach obrony cyberprzestrzeni.

Obecnie w szkole uczy się 207 uczniów w 12 oddziałach, z czego 175 kadetów w 10 klasach matematyczno-informatycznych, oraz 32 w matematyczno-fizycznych. W WOLI obowiązuje rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki i informatyki. Młodzież ma też zwiększoną liczbę zajęć z WF, języka angielskiego oraz edukacji wojskowej.

Wszyscy uczniowie są zakwaterowani w bezpłatnym internacie, co jest jednym z elementów wyszkolenia wojskowego. Szkoła gwarantuje też umundurowanie, wyżywienie i sprzęt komputerowy.

Dołącz do dyskusji: Szef MON: będziemy rozwijać wojska obrony cyberprzestrzeni

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl