SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Redakcje przygotowują się do wyborów w USA. Radiowa Jedynka rusza z codziennym cyklem, TVN przygotowuje noc wyborczą

Polskie Radio startuje z cyklem przygotowywanym przez amerykańskich korespondentów: Marka Wałkuskiego i Wojciecha Cegielskiego. Będą oni codziennie - do wyborów - relacjonowali przebieg kampanii w USA. TVN przygotowuje noc wyborczą, która poprowadzi Michał Sznajder. Zaś „Gazeta Wyborcza” publikuje przedwyborcze teksty z dziennika „The New York Times”. 

Donald Trump/Facebook.comArticle

Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych wkroczyła w ostatnią, decydującą fazę. Do wyborów zaplanowanych na 3 listopada pozostało kilka dni. Jak zauważają komentatorzy - ostateczny ich wynik nadal trudny jest do przewidzenia. Redakcje przygotowują się do relacjonowania tych wydarzeń.

Polskie Radio: korespondencje Wałkuskiego i Cegielskiego

W radiowej Jedynce rusza codzienny autorski cykl korespondentów w USA, którzy do dnia wyborów w audycji „Sygnały dnia” o godz. 8.40 relacjonować będą przebieg walki o urząd głowy państwa. Bieżące komentarze, gorące dyskusje i aktualne wydarzenia dotyczące wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych przygotowują: Marek Wałkuski (Waszyngton) i Wojciech Cegielski (Karolina Północna). W specjalnych relacjach będą analizować pierwsze sondaże, porozmawiają z wyborcami, zwrócą uwagę na wpływ pandemii na wyborcze decyzje mieszkańców USA i odwiedzą stany uważane za kluczowe dla przedwyborczej Ameryki.

- Zapytam mieszkańców zwłaszcza przedmieść dużych miast, na ile zmieniają swoje decyzje na przykład pod wpływem kwestii gospodarczych, czy też walki z koronawirusem. To będzie też motyw mojej trzeciej – po Karolinie Północnej i Teksasie – wizyty, tym razem w Arizonie – mówi Wojciech Cegielski. - Amerykańskie wybory są bardzo skomplikowane nie tylko ze względu na mapę wyborczą, ale także na to, że przeprowadza się je na różnych zasadach w poszczególnych stanach. Będziemy Państwu przybliżać te mechanizmy i zasady, ale opowiemy też m.in. o tym, jaką rolę i jakie znaczenie ma w tych wyborach amerykańska Polonia – zapowiada z kolei Marek Wałkuski.

Czarnecki i Skarżyński z USA

„Gazeta Wyborcza” ma w USA swojego korespondenta - jest nim Maciej Czarnecki, który publikuje już obszerne relacje z kampanii wyborczej. - Pozostanie on w USA co najmniej do końca listopada, w zależności od przebiegu wypadków. Sprawy amerykańskie przybliża też czytelnikom dziennika Stanisław Skarżyński, korespondent z Londynu. Natomiast o wydarzeniach w Stanach z Polski pisze szereg dziennikarzy z różnych działów, m.in. Maciej Jarkowiec, Magda Działoszyńska, Miłosz Wiatrowski – informuje portal Wirtualnemedia.pl Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa Agory.

Na łamach "Gazety Wyborczej", oprócz relacji Macieja Czarneckiego, publikowane są też wyborcze teksty z dziennika „The New York Times”, a także komentarze polskich oraz zagranicznych ekspertów, wśród nich Anne Applebaum i byłego ambasadora USA w Polsce Daniela Frieda. Na serwisie Wyborcza.pl z kolei pojawiła się specjalna sekcja - „Wybory w USA”.

TVN: Kraśko w porannym bloku

Stacja TVN 24 stawia na informację i rozbudowuje swoje wyborcze bloki pod tym kątem. Wyborczy poranek z Waszyngtonu od godz. 5 rano w dniu wyborów poprowadzi na tej antenie Piotr Kraśko. Najnowsze sondaże przedstawiać będzie na bieżąco Igor Sokołowski, a o komentarze gości pytać będą: Anna Jędrzejowska i Katarzyna Kolenda-Zaleska. Noc wyborczą z Waszyngtonu poprowadzi Michał Sznajder. Natomiast w Warszawie wyniki przedstawią i skomentują Piotr Jacoń oraz Justyna Kosela.

W amerykańskich wyborach, które odbędą się 3 listopada, z uwagi na zagrożenie epidemiczne znacznie poszerzono możliwość oddania głosów w formie korespondencyjnej. Rozłożenie w czasie procesu ma pozwolić na uniknięcie kolejek w lokalach. Donald Trump ostro krytykuje powszechne głosowanie korespondencyjne, a szczególnie wysyłanie kart wyborczych do osób, które o to nie wnioskowały. Jego zdaniem przyczyni się to do wyborczych oszustw.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Redakcje przygotowują się do wyborów w USA. Radiowa Jedynka rusza z codziennym cyklem, TVN przygotowuje noc wyborczą

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
w Radiowej jedynce i tak kaczyński wygra
odpowiedź
User
..ll
Rzeczywiście :) "przyfotowanie nocy wyborczej to jest nie lada przygotowanie :) Sadzasz dwóch glupkow tam z tej stacji, umawiasz telefony do ekspertów i pseud ekspertów boki tacy goszacza w TVN i gadasz uuuuu mamy wyniki niu hempszyr uuuu mamynjuz z Oklahomy.

Co innego codziennymcykl przed którym trzeba przynajmniej kilka analioz poczytać by moc co naijac podczas godziny.
odpowiedź
User
Aliści
Jezu, już się doczekać wprost nie mogę. Zresztą cała Polska żyje wyborami w USA.
odpowiedź