SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawcy prasowi podnoszą ceny, bo rosną koszty papieru i prądu

Od tego tygodnia o złotówkę podrożał „Tygodnik Powszechny” (Tygodnik Powszechny) - aktualnie kosztuje 10 zł. Niedawno o 60 gr zwiększono ceny egzemplarzowe „Dziennika Gazety Prawnej” (Infor PL) - 6,5 zł trzeba zapłacić za wydanie od poniedziałku do czwartku, a 7,5 zł - za piątkowe. Inni wydawcy również rozważają podwyżki cen.

(fot. Pexels)Article

Cena egzemplarzowa „Tygodnika Powszechnego” od numeru 47/2021 będzie wynosić 10 zł. Na drugiej stronie okładki aktualnego wydania tytułu tak podwyżkę tłumaczy prezes zarządu i dyrektor wydawnictwa Jacek Ślusarczyk: „W ostatnim czasie dotkliwie odczuliśmy ogromny, kilkudziesięcioprocentowy wzrost cen papieru. Podrożały energia i gaz, które mają bezpośredni wpływ na koszt druku. Wszyscy wydawcy odczuwają skutki trudnej sytuacji na rynku prasy: malejącej liczby kiosków, podwyższonych opłat dystrybucji, wydłużonych okresów rozliczania sprzedaży”.

Poprzednia zmiana ceny tygodnika miała miejsce niecały rok temu, w grudniu 2020 roku (z 8 zł na 9 zł). Wtedy zwiększenie ceny tłumaczono podwyżkami cen spedycji, dystrybucji, papieru i obsługi nakładu, a także dostosowaniem „łańcucha produkcyjnego do wymogów procedur bezpieczeństwa związanych z epidemią”.

Również Infor PL, wydawca „Dziennika Gazety Prawnej”, podjął decyzję o podwyższeniu ceny gazety. - Cena detaliczna DGP została zmieniona 4 października br. Cena wydań ukazujących się od poniedziałku do czwartku wzrosła z 5,90 zł na 6,50 zł, a cenę wydań piątkowych podnieśliśmy z 6,90 na 7,50 zł - mówi Mirosława Piotrowska, PR manager Infor.

„Bronimy się, jak się da, przed podwyżkami”

Tyle samo, przynajmniej na razie, zapłacimy natomiast za wydania „Rzeczpospolitej” i „Parkietu Gazety Giełdy”. - Wydawnictwo decyzje cenowe podejmuje zawsze pod koniec roku kalendarzowego, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki rynkowe, w tym koszt papieru i usług drukarskich. Nie inaczej będzie w tym roku - mówi Kamila Pitucha z biura prasowego Gremi Media, wydawcy obu tytułów..

Starą cenę chcą utrzymać „Gazeta Polska” (Niezależne Wydawnictwo Polskie) i „Gazeta Polska Codziennie” (Forum SA). - Bronimy się, jak się da, przed podwyżkami. Uważamy, że to bardzo uderza w czytelników – mówi Tomasz Sakiewicz, naczelny obu tytułów, prezes Niezależnego Wydawnictwa Polskiego oraz założyciel i pierwszy prezes Forum. - Oczywiste jest, że przy tej cenie druku gazety nie są w stanie żyć z samej sprzedaży. Niepokoi nas szczególnie wysoka cena papieru, ta sytuacja jest kompletnie niezrozumiała, ale podobno tak dzieje się na całym świecie – dodaje.

Sakiewicz zaznacza, że kilka razy wydawnictwa „nosiły się” z decyzją o podwyższeniu cen, ale wycofywały je. - To zawsze jest kosztem czytelnika. Nam najbardziej zależy na czytelnikach, nie na zyskach. Działamy już prawie 30 lat na tym rynku i wiemy, że pieniądze się miewa, a czytelnik to największa wartość. Póki się da, postaramy się nie podnosić cen. Nie wiem, jak długo wytrzymamy, bo presja jest gigantyczna – mówi naczelny „GP” i „GPC”.

O ewentualne podwyżki spytaliśmy także innych wydawców prasy. Czekamy na odpowiedzi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wydawcy prasowi podnoszą ceny, bo rosną koszty papieru i prądu

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
coto
A to ktoś czyta ten niby Gazety Polskie - przecież oni mają morze kasy z naszych spółek Skarbu Państwa w reklamach. Nie muszą się bać utraty kasy dopóki sasinek rządzi folwarkiem
odpowiedź
User
Dramat
Papieru nie ma, są poważne problemy z zaopatrzeniem. To temat na osobny artykuł. A ceny szaleją. Papier, jeśli uda się go kupić, może być w przyszłym roku dwa razy droższy niż w tym.
odpowiedź
User
dlg
Ceny papieru to jedno, ale podwyżki to kręcenie sobie sznura przez prasę papierową. Gdyby jeszcze za ceną szła jakość.
odpowiedź