SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawcy przedłużają możliwość zdalnej pracy: Bauer do końca roku, RASP minimum do września

Wydawcy prasowo-internetowi i nadawcy radiowi kontynuują zdalną pracę, obawiając się drugiej fali koronawirusa. W Wydawnictwie Bauer dziennikarze mogą pracować w ten sposób do końca roku, w Ringier Axel Springer Polska minimum do końca września. W Polskim Radiu nie ma wytycznych co do terminu zakończenia zdalnej pracy. Wszędzie utrzymane są też obostrzenia sanitarne.

Fot. PixabayArticle

Niektóre redakcje zaczęły wprowadzać obostrzenia związane z pandemią Covid-19 jeszcze w lutym, część – w marcu br. Niemal wszystkie jednak zadbały jednak o to, by wraz z wybuchem epidemii zabezpieczyć swoich pracowników. Biura Ringier Axel Springer Polska zostały wówczas wyposażone w dozowniki z płynem dezynfekcyjnym, rozpoczęto też tam działania edukacyjne wśród pracowników. Podobnie także w Wirtualnej Polsce. W Wydawnictwie Infor do odwołania zostały zawieszone delegacje zagraniczne.

Polskie Radio: nadal zdalnie i rotacyjnie

Po kilku miesiącach sytuacja pandemiczna w kraju nie wyciszyła się: w środę ministerstwo zdrowia poinformowało o 729 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem a także o śmierci 17 zakażonych osób. Łącznie zakażenie potwierdzono dotychczas u 63 802 osób w Polsce, spośród których 1 994 zmarły. Dzień wcześniej badania laboratoryjne wykazały zakażenie koronawirusem u 763 osób. Z racji nieustępowania pandemii, redakcje podtrzymują obostrzenia sanitarne i przedłużają możliwość zdalnej pracy.

W Polskim Radiu dziennikarze i pracownicy administracji tam, gdzie jest to możliwe, pracują zdalnie i rotacyjnie. - Zarząd Polskiego Radia utrzymuje takie rozwiązanie mając na uwadze bezpieczeństwo pracowników i gości. Spotkania kolegialne odbywają się on-line. Ponadto pracownicy wracający z wyjazdów zagranicznych - zgodnie z zaleceniami - są kierowani do pracy zdalnej na okres minimum siedmiu dni - informuje portal Wirtualnemedia.pl Monika Kuś z biura zarządu PR.

Agora: specjalne regulacje w budynkach

Praca zdalna wciąż obowiązuje też w Agorze.

- Poszczególne działy czy biznesy Grupy Agora w dużej mierze kontynuują pracę w formie zdalnej lub w trybie rotacyjnym. Dodatkowo, obowiązują specjalne regulacje dotyczące pracy w budynkach Grupy – informuje Agata Staniszewska, rzeczniczka prasowa spółki. Agora pierwsze restrykcje sanitarne wprowadzała dla swoich pracowników już w lutym br. W marcu analitycy domu maklerskiego Trigon wskazali dziewięć spółek giełdowych, które (ich zdaniem) są najbardziej narażone na skutki epidemii koronawirusa, w tej grupie znalazła się też Agora, z racji okresowego zamknięcia kin Helios. 

W maju spółka poinformowała, że z powodu gospodarczych konsekwencji epidemii koronawirusa nie uda jej się do 2022 roku zrealizować celów finansowych wyznaczonych w połowie 2018 roku.

WP: zalecenia zdalnej pracy podtrzymane

Wirtualna Polska podtrzymuje zalecenie zdalnej pracy dla swoich pracowników. - Zdecydowana większość pracowników i współpracowników od marca pracuje zdalnie. Część pracowników, których charakter pracy wymaga obecności w biurze, bądź chcą pracować na miejscu - korzysta z przygotowanych przestrzeni. Biura są regularnie dezynfekowane, wietrzone, poziom zabezpieczeń jest zgodny z rekomendacjami sanitarnymi. Ewentualne kolejne decyzje będziemy dostosowywać do sytuacji epidemiologicznej i potrzeb organizacji - informuje portal Wirtualnemedia.pl Michał Siegieda, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Wirtualnej Polski.

W marcu wskutek epidemii sprzedaż w należącym do WP serwisie Wakacje.pl praktycznie zamarła. Kierownictwo serwisu wprowadziło wówczas zdalny tryb pracy. Podsumowując kilka dni temu drugi kwartał, spółka Wirtualna Polska Holding podała, że w tym czasie jej przychody zmalały o 37,8 proc., a epidemia najmocniej uderzyła właśnie w spółkę zależną Wakacje.pl, która zanotowała stratę.

RASP: do końca września praca z domu

Możliwość zdalnej pracy dla dziennikarzy (z powodu drugiej fali pandemii) przewidział także Ringier Axel Springer Polska. Agnieszka Makowska-Skrzypek, menedżerka ds. komunikacji w firmie, mówi, że wszyscy pracownicy, którzy chcą kontynuować pracę w trybie zdalnym, mają taką możliwość. - Praca zdalna w naszej firmie została przedłużona co najmniej do końca września - komentuje rzeczniczka.

W kwietniu br. spółka komunikowała, że zamierza grupowo zwolnić ok. 6 proc. pracowników. - Nowe wyzwania związane z pandemią koronawirusa przyspieszyły konieczność podjęcia tych decyzji w celu utrzymania stabilnej kondycji finansowej firmy - tłumaczył RASP.

Bauer: praca zdalna do końca roku

Wydawnictwo Bauer z kolei przedłuża możliwość zdalnej pracy dla swoich pracowników do końca 2020 roku. - Większość pracowników do końca roku pracować będzie zdalnie, część z nich pracuje w modelu hybrydowym - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Maciej Brzozowski, dyrektor PR wydawnictwa.

W kwietniu br. ogłosiło zamknięcie w sumie 34 tytułów prasowych, a wypowiedzenie otrzymało 27 pracowników. Z powodu pandemii z rynku zniknęły wówczas m.in. „Barwy Życia”, „Historie o Duchach”, „Kalejdoskop Losów”, „Sekrety i Namiętności”, „Śledztwo”, „Szczypta Magii”, „Życie i Nadzieja” oraz wydania specjalne czasopism: "Świat Wiedzy", "Z Życia Wzięte", "Sukcesy i Porażki", "Chwila dla Ciebie", czy "100 Rad".

Praca zdalna w Kodeksie pracy?

Możliwość zdalnej pracy przyjmowana jest życzliwie przez wydawców, ale – jak podkreślają pracodawcy – wymaga prawnych uregulowań. W maju br. zarówno telewizje, jak i redakcje prasowe, internetowe i radiowe oceniały, że model pracy zdalnej się sprawdził. W związku ze zmianami na rynku, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje na stałe wprowadzić do Kodeksu pracy możliwość pracy zdalnej. - Oczekujemy tych zmian głównie z punktu widzenia pewnej stabilności i przewidywalności. Jeżeli pracodawcy decydują się wejść systemowo w pracę zdalną, oczekują, że będą mieli stabilne i przewidywalne warunki dla takich rozwiązań – komentował wówczas Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

W marcu przypadek koronawirusa potwierdzono u pracownika Polskiego Radia 24, ostatnio takie przypadki wykryto w dwóch redakcjach: Eleven Sports i TAI.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wydawcy przedłużają możliwość zdalnej pracy: Bauer do końca roku, RASP minimum do września

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WąglikWładek
U nas w rodzinie w trakcie pandemii na zakupy wysyłali tego, którego najmniej szkoda. W Bauerze tak samo, są równi i równiejsi . Handlowców najmniej szkoda, dlatego muszą meldować się w pustym biurze na jakieś bezsensowne dyżury i jeździć na wymuszone spotkania.
odpowiedź
User
agencje
w agencjach PR też często pełen skład w biurze i jeździmy do klientów. co za głupota...
odpowiedź
User
W ZPR się nie boją
Może warto przyjrzeć się sytuacji w ZPR? Pracodawca tak szanuje zdrowie dziennikarzy, że już w maju kazał ludziom wracać do redakcji - w założeniu rotacyjnie, w praktyce różnie bywało. Od lipca już nie ma przebacz i nakaz powrotu dostało 100% składu.
odpowiedź