SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tylko 8 proc. Polaków wykluczonych cyfrowo, ale 40 proc. narzeka na prędkość internetu

Ponad 60% Polaków jest w zasięgu sieci światłowodowej, ale w tej grupie tylko niewiele ponad połowa korzysta z tego rodzaju łącza internetowego. W trakcie pandemii osoby powyżej 55. roku życia chętniej zaczęły korzystać z różnych usług online, m.in. e-urzędów czy bankowości elektronicznej - wynika z raportu opracowanego na zlecenie Fiberhost, operatora otwartych sieci światłowodowych.

Raport Fiberhost pt. "Włączenie cyfrowe" został podzielony na trzy rozdziały. W pierwszym z nich opisany został problem wykluczenia cyfrowego, który, jak pokazują dane GUS, systematycznie się zmniejsza.

Jeszcze w 2017 r. 18% Polaków było wykluczonych cyfrowo, podczas gdy w 2021 r. do tej kategorii zaliczyło się już tylko 8% Polaków. W dalszym ciągu jednak jedną z grup najbardziej narażonych na wykluczenie cyfrowe są mieszkańcy wsi (64% spośród wykluczonych).


Podstawą drugiego rozdziału jest badanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie Polaków korzystających z internetu. Ankietowanym zadano m.in. pytanie, czy są zadowoleni z prędkości swojego internetu – aż 40% z nich odpowiedziało, że ich łącze jest trochę lub zdecydowanie za wolne. W grupie osób nieposiadających światłowodu, odsetek ten wynosił 51%.

Jednocześnie spośród ankietowanych, którzy korzystają ze światłowodu, aż 80% uważa, że prędkość ich internetu przerasta obecne potrzeby lub ma wystarczająco szybki internet do swoich potrzeb. Co więcej, 92% badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że światłowód to zdecydowanie najlepszy rodzaj połączenia internetowego.


Spośród 61% ankietowanych, którzy mają możliwość podłączenia światłowodu, 57% skorzystało z tej możliwości, a 43% ciągle używa innych technologii. Tę grupę zapytano o powody niekorzystania ze światłowodu i według najpopularniejszej odpowiedzi (35% głosów), ankietowanym wystarcza prędkość łącza, jakie mają obecnie. Co czwarty ankietowany obawia się wysokich kosztów, 14% zastanawia się, jaką ofertę wybrać, 4% jest związanych umową z innym operatorem, a 2% nie dostało zgody od właściciela mieszkania, które wynajmują.


Na potrzeby raportu sprawdzono także, co zmieniło się w życiu ankietowanych, którym podłączono światłowód w ciągu ostatnich dwóch lat – co pokrywa się również z pandemią COVID-19. Co trzeci badany przyznał, że spędza więcej czasu w internecie i jest bardziej na bieżąco z wydarzeniami na świecie. 28% ankietowanych zaczęło korzystać z e-urzędów, a 16% ma lepszy kontakt z rodziną i przyjaciółmi.

Szczególnie duże zmiany widać w grupie badanych powyżej 55. roku życia – aż 56% rzadziej chodzi to urzędów lub na pocztę, a 54% płaci rachunki przez internet. Ponadto to przedstawiciele tej grupy najczęściej wybierali odpowiedzi dotyczące spędzania więcej czasu w internecie (45%), bycia na bieżąco z wiadomościami ze świata (40%) oraz korzystania po raz pierwszy z e-urzędu (38%).


Ostatni rozdział raportu pokazuje rosnące koszty walki z wykluczeniem cyfrowym. W porównaniu z drugim konkursem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC2), inwestycje prowadzone w ramach trzeciego konkursu wiążą się z dużo wyższymi kosztami. Koszt budowy 1 km światłowodu jest o 25%, a koszt podłączenia 1 gospodarstwa domowego - o 22% większy. Co więcej, koszt podłączenia 1 gospodarstwa na obszarach wykluczonych cyfrowo (POPC3) jest o ponad 500% wyższy niż w miastach. Tymczasem w ramach 1 km infrastruktury światłowodowej budowanej z POPC3, podłączanych jest średnio 17 gospodarstw domowych. Dla porównania, w Poznaniu do 1 km sieci podłączonych jest ponad 200 gospodarstw, a w miastach powiatowych województwa wielkopolskiego, takich jak Konin czy Środa Wielkopolska, średnia wynosi 143 gospodarstwa domowe.


Badanie będące podstawą raportu "Włączenie cyfrowe" zostało przygotowane przez agencję Yotta na zlecenie Fiberhost. Respondentami byli Polacy korzystający z internetu, którzy ukończyli 18. rok życia. Pomiar przeprowadzono w dniach 30 sierpnia - 5 września 2022 r. poprzez panel internetowy Ariadna. Wielkość próby to 1098 respondentów.

Dołącz do dyskusji: Tylko 8 proc. Polaków wykluczonych cyfrowo, ale 40 proc. narzeka na prędkość internetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl