SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wyniki kwartalne Nokii rozczarowały

Zysk Nokii w drugim kwartale okazał się niższy od prognozowanego przez analityków.

To skutek rosnącej rywalizacji cenowej, której nie zrekompensował wzrost sprzedaży telefonów komórkowych fińskiego koncernu.

Nokia zwiększyła dostawy komórek w drugim kwartale o 34 proc. Średnia cena sprzedaży spadła jednak do 105 EUR ze 110 EUR w pierwszym kwartale. Zysk netto wzrósł w drugim kwartale o 15 proc. do 799 mln EUR. Zysk na akcję spółki sięgnął 0,18 EUR wobec 0,15 EUR w tym samym okresie ubiegłego roku. Analitycy oczekiwali jednak, że wyniesie 0,19 EUR. Sprzedaż wzrosła o 25 proc. do 8,1 mld EUR.

JORMA OLLILA, Prezes i dyrektor naczelny powiedziała:
"Jestem bardzo zadowolony ze znacznego wzrostu obrotów, wynoszącego w drugim kwartale 25% licząc rok do roku, i z jeszcze większego wzrostu obrotów uzyskanego przez nasz dział telefonów komórkowych. Równocześnie, w porównaniu z II kwartałem ubiegłego roku, zysk na jedną akcję Nokia wzrósł o 20%.
Pod względem ilości sprzedanych telefonów zanotowaliśmy wzrost o 34%, co pozwoliło nam zwiększyć udział w rynku do 33%. Wyraźnie dowodzi to, że potrafimy wykorzystać szybki rozwój branży na rynkach rozwijających się i jednocześnie utrzymać czołową pozycję na rynku nowoczesnych, zaawansowanych telefonów, czyli tak zwanych smartfonów. Światowa wielkość sprzedaży w całej branży była nieco większa od naszych oczekiwań, co skłoniło nas do podwyższenia całorocznej prognozy rynkowej o 20 mln, do 760 mln sztuk telefonów. Ponieważ jednak wzrost ten przypada przede wszystkim na rynki rozwijające się, gdzie dominują proste telefony oraz presja cenowa jest obecnie duża, przeciętne ceny sprzedaży w całej branży nadal wykazują tendencję spadkową. To zjawisko z pewnością dotyczyło Nokia w drugim kwartale i przełożyło się na naszą rentowność. Obecnie jesteśmy przekonani, że takie trendy utrzymają się do końca roku zarówno w skali branży jak i w przypadku firmy Nokia.

Nowe produkty oraz efektywność operacyjna mają podstawowe znaczenie dla złagodzenia wpływu na naszą rentowność wynikających ze zmian w miksie produktów i presji cenowych. Od początku roku wprowadziliśmy na rynek 34 nowe telefony komórkowe obejmujące różne przedziały cenowe. W perspektywie średnio i długoterminowej, zamierzamy zoptymalizować nasze globalne zdolności produkcyjne w różnych segmentach i w zakresie różnych produktów oraz będziemy nadal rozwijać naszą sieć logistyczną.

Cieszę się z powiększenia lub utrzymania naszego udziału w rynku telefonów komórkowych we wszystkich regionach świata. Nasz 33-procentowy udział w rynku w II kwartale jest wynikiem zdecydowanego wzrostu w  Ameryce Łacińskiej, Chinach i Ameryce Północnej, przy równoczesnym utrzymaniu naszego udziału w Azji i Pacyfiku oraz Europie, na Środkowym Wschodzie i w Afryce. W segmencie telefonów trzeciej generacji (3G) także zwiększyliśmy udział w rynku, co było zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Nasz dział infrastruktury mobilnej uzyskał w II kwartale dobre wyniki, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej. Tym niemniej połączony wpływ niezwykle silnej konkurencji rynkowej oraz nasze działania skierowane na nowe, rozwijające się rynki mogą zmniejszyć rentowność działu Networks w drugiej połowie roku w porównaniu z pierwszą połową roku 2005.

Oceniając cały II kwartał można stwierdzić, że odnieśliśmy wiele sukcesów w rozwoju naszej działalności w coraz bardziej konkurencyjnym otoczeniu. Nadal postępuje proces konsolidacji branży, obejmujący liderów rynku w sektorze zarówno urządzeń, jak i sieci, jednakże Nokia jest dobrze przygotowana do tego rodzaju procesów. Aby podołać zmianom, nadal będziemy realizować ukierunkowane, zdecydowane inwestycje dotyczące marketingu oraz badań i rozwoju.

Dzięki odnowionej ofercie zaawansowanych telefonów komórkowych i przewadze ilościowej, pozycji marki oraz wysokiej jakości w sektorze prostych, tanich telefonów - gdzie wzrost jest coraz większy - mamy solidną podstawę do umocnienia pozycji lidera w zakresie produktów i technologii."

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wyniki kwartalne Nokii rozczarowały

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl