SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co telewizje szykują na wieczór wyborczy? Holecka w TVP, Werner w TVN, Gawryluk w Polsacie

Swoje wieczory wyborcze przygotowują TVP, TVN, Polsat, ale także Telewizja WP oraz TV Republika. Gospodarzami będą topowi dziennikarze, a wśród gości znajdą się politycy, publicyści, socjolodzy i politolodzy. W Grupie Polsat wieczór podsumowujący wybory poprowadzą Dorota Gawryluk i Bogdan Rymanowski, w TVN - m.in. Anita Werner i Piotr Kraśko. Telewizja Polska na prowadzących podsumowanie wyborczej niedzieli wytypowała Danutę Holecką, Pawła Blajera i Michała Rykowskiego.

Telewizje TVN, Polsat i TVP pokażą swoje wieczory wyborcze na kanałach informacyjnych, jednak najważniejsze ich części – z prezentacją wyników exit pool, także na głównych antenach. Grupa Polsat będzie miała jedną audycję dla Polsat News, Wydarzeń 24 i Interii, TVN - dla głównej anteny i TVN 24.

Podobnie publiczny nadawca: pokaże swój „Wieczór wybiorczy i referendalny” na kilku swoich antenach i w internecie.  

TVP: gospodarzami Holecka, Blajer i Rykowski

Publiczny nadawca zaprosi w niedzielę na „Wieczór wyborczy i referendalny 2023”. Relacje z przebiegu głosowania oraz komentarze ekspertów śledzić będzie można od godziny 20:00 w TVP Info, a od 20:55 również w TVP 1 i TVP Polonia, dodatkowo na TVP VOD i TVP GO.

Gospodarzami wieczoru będą Danuta Holecka, Michał Rykowski i Paweł Blajer, którzy rozmawiać będą z politykami, ekspertami i publicystami, połączą się z obecnymi w sztabach wyborczych reporterami oraz przy pomocy najnowocześniejszych technologii zaprezentują i skomentują wyniki wyborów.

TVP zaprezentuje też specjalne studio wyborcze, które zostanie przygotowane przy użyciu technik wykorzystywanych dotąd przy produkcjach filmowych czy transmisjach wydarzeń sportowych. Jak podkreśla nadawca – po raz pierwszy na świecie zostaną one użyte podczas wieczoru wyborczego. „Dzięki zastosowaniu techniki set extension prowadzący znajdują się w wirtualnym świecie zbudowanym specjalnie na potrzeby wieczoru wyborczego. Dzięki nowym technologiom prowadzący z dwóch różnych studiów dzięki „teleportacji” mogą poprowadzić ten wieczór wspólnie i zaprezentować wyniki wyborów w nowoczesnej formule, zgodnej z najnowocześniejszymi trendami oprawie graficznej” – czytamy w oficjalnym komunikacie TVP. Motywem przewodnim oprawy graficznej studia będą symbole narodowe, zaś kolorystyka nawiązywała będzie do flagi Polski.

                                                                                                         Fot. TVP

Polsat: prowadzenie Gawryluk i Rymanowski

Wieczór wyborczy Grupy Polsat będzie realizowany w trzech studiach: przy ul. Ostrobramskiej (studio Polsat News) oraz studiach przy ul. Łubinowej (hale 500 i 700) przy użyciu najnowocześniejszej technologii m.in. wirtualnego okna i rozszerzonej rzeczywistość (Virtual Window i AR - Augmented Reality). Poprowadzą go Bogdan Rymanowski i Dorota Gawryluk. Piotr Witwicki - redaktor naczelny Interia.pl - będzie na bieżąco prezentował najciekawsze opinie internautów, prześledzi co dzieje się w social mediach - poda najciekawsze tweety i komentarze.

Ale to nie koniec. Wyniki sondażu exit poll głosowania na komitety wyborcze a także wyniki referendalne przekazywał będzie Igor Sokołowski. Z kolei Agnieszka Gozdyra, Katarzyna Zdanowicz, Bogdan Rymanowski i Grzegorz Jankowski będą rozmawiać na gorąco z przedstawicielami wszystkich sztabów wyborczych oraz ekspertami i publicystami.

Program „Polska Wybiera. Wybory parlamentarne 2023” będzie można oglądać na żywo w Polsacie News, Wydarzeniach 24 oraz Interii między godz. 19:15 a 2:00 w nocy oraz w Polsacie od 20:50 do 22:00.

                                                                                  Fot. Polsat 

TVN: zapraszają Olejnik, Kraśko, Werner i Kajdanowicz

Wieczór wyborczy na antenach TVN i TVN24 zatytułowany będzie „Czas decyzji”. Już o godzinie 19.30 Marta Kuligowska i Mateusz Walczak pokażą kulisy programu, wirtualne studia i ostatnie przygotowania. Porozmawiają z gospodarzami wieczoru oraz z publicystami. 

Realny start wieczoru wyborczego to godz. 20:00. Wówczas w TVN24 rozpocznie się główna część audycji (w TVN będzie pokazywana od 20.30). Najpierw widzów powita Anita Werner, która połączy się z reporterami TVN24 i “Faktów” TVN w sztabach wyborczych oraz z korespondentami, którzy sprawdzą, jak głosowała Polonia w Europie i w Stanach Zjednoczonych. O godz. 21.00 Werner zaprezentuje wyniki sondażu exit pool (przygotowywanego dla TVN) i to jak, przełożą się one na mandaty oraz rozkład sił w Sejmie. Dziennikarze połączą się ze sztabami, skąd będą przemawiać liderzy partyjni.

Piotr Kraśko będzie analizował na bieżąco i pokazywał szczegółowe wyniki sondażowe w wirtualnym Sejmie. Pierwszą rozmowę polityczną poprowadzi Grzegorz Kajdanowicz, następnie pojawią się Monika Olejnik, Konrad Piasecki i Małgorzata Łaszcz. Podczas całego programu najważniejsze wypowiedzi polityków będzie prezentować Anna Jędrzejowska. Po północy na „Fakty wyborcze” zaprosi Diana Rudnik. Wieczór wyborczy będzie można oglądać w TVN24 GO - na żywo i z odtworzenia.

                                                                           Fot. TVN

Telewizja WP: Malec, Lewandowska i Wyżga

Swoje wieczory wyborcze przygotowują też mniejsze stacje, spoza „wielkiej trójki”. Telewizja Republika zaczyna swój program w niedzielę o godz. 20:20 – potrwa on do późnych godzin nocnych. Gospodarzami wieczoru wyborczego będą: Katarzyna Gójska, Adrian Stankowski Ilona Januszewska, Aleksander Wierzejski, Emilia Wierzbicki i Michał Trześniewski.

W studiu pojawiać się będą goście, a wśród nich m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, Tomasz Sakiewicz, Rafał Ziemkiewicz, prof. Henryk Domański czy Piotr Lisiewicz z „Gazety Polskiej”. Będzie też spotkanie z szefem Klubu Ronina Józefem Orłem oraz kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu - Markiem Jakubiakiem.

Naziemna Telewizja WP z kolei wraz z Wirtualną Polską przygotowuje własny wieczór wyborczy, który poprowadzą: Agata Malec, Kinga Lewandowska oraz Patrycjusz Wyżga. Start – 20:50. Gospodarze podzielą się z widzami wynikami exit poll, a następnie przeniosą się wraz z widzami do studia, gdzie prowadzące (Agata Malec i Kinga Lewandowska), wraz z dziennikarzami Wirtualnej Polski, przeanalizują mandaty i ich rozkład na poszczególne koalicje. Zostaną omówione również obietnice wyborcze poszczególnych partii, koszty ich realizacji, a także wspólnie przyjrzą się powyborczej atmosferze panującej wśród internautów.

Wyżga przeprowadzi rozmowy z gośćmi, wśród których znajdą się politolodzy, eksperci, byli politycy i publicyści. Prowadzący porozmawia również z reporterami, którzy zapytają i zrelacjonują reakcje najważniejszych polityków w Polsce na wyniki sondażowe. Program na antenie Telewizji WP potrwa około 45 minut, następnie dyskusja przeniesie się na stronę główną Wirtualnej Polski, kanał YouTube i media społecznościowe.

Kto zrobi badanie exit poll

Jak podaje sondażownia IPSOS, szacunkowe wyniki głosowania w wyborach parlamentarnych oraz w referendum, czyli wyniki badania exit poll zostaną przedstawione w niedzielę tuż po godzinie 21:00 w TVP, Polsacie i TVN.  Ipsos poinformował też, że na zlecenie TVP oraz telewizji Polsat dostarczy szacunkowe wyniki głosowania w referendum. Będę one zawierały informacje o frekwencji i procentowych rozkładach głosów na "TAK" i "NIE" dla poszczególnych pytań referendalnych.

Własne badanie exit poll w trakcie najbliższych wyborów parlamentarnych w Polsce zrealizuje również Ogólnopolska Grupa Badawcza (OGB).

Dołącz do dyskusji: Co telewizje szykują na wieczór wyborczy? Holecka w TVP, Werner w TVN, Gawryluk w Polsacie

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Promyk
Mamy dość holeckiej ubiera mundurze i mówi tak jest prezesie wstyd TVP
odpowiedź
User
Mariusz
Mamy dość paszkwila zw.wolne media od prawdy.
odpowiedź
User
MateoPolen
Wieczór wyborczy będzie także w TV Trwam od 21:20 do 0:000
odpowiedź