SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wysokie Obcasy” krytykowane za Matkę Boską z logo Strajku Kobiet, europoseł PiS zawiadamia prokuraturę

W dodatku „Wysokie Obcasy” do „Gazety Wyborczej” (Agora) zamieszczono grafikę Marty Frej przedstawiającą Matkę Boską w maseczce z logo Strajku Kobiet i z czarną parasolką. Skrytykowali to niektórzy dziennikarze, a europoseł PiS Dominik Tarczyński i Ordo Iuris zapowiedzieli złożenie do prokuratury zawiadomienia.

Grafika Marty Frej w "Wysokich Obcasach"Article

W weekendowym wydaniu „Wysokich Obcasów”, dodatku do „Gazety Wyborczej”, zamieszczono grafikę ilustratorki Marty Frej, na której Matka Boska ma maseczkę z błyskawicą - symbolem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, oraz czarną parasolkę, która była symbolem demonstracji przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. „WO życzy wszystkim kobietom wolności - w Boże Narodzenie i nie tylko” - stwierdzono w napisie.

Grafikę opublikowano na drugiej stronie „Wysokich Obcasów”, obok wstępniaka redaktor naczelnej Aleksandry Klich. Na portalu internetowym „WO” dodano podpis: „Nawet Matka Boska założyła maseczkę z błyskawicą”.

„Matka Boska nie założyłaby maseczki z błyskawicą”

Grafikę Marty Frej skrytykowali na twitterze niektórzy dziennikarze. - Szatan nie jest straszącym dziatwę stworem z rogami i ogonem. Zło osobowe objawia się pod pozorami dobra. Jednym z takich pozorów jest wolność kobiety. Niby dobro, a tak naprawdę chodzi o "w...ć" - prawo do zabijania dzieci nienarodzonych oraz afirmację pychy i chamstwa. W konsekwencji owa pozorna wolność kobietę zniewala, a nie wyzwala. Czyni z niej niewolnicę wzorca kobiecości narzucanego przez WO i Strajk Kobiet. I do tego dochodzi jeszcze profanacja chrześcijańskich świętości - skomentował Filip Memches z TVP Kultura.

- Przebacz im, bo nie wiedzą co czynią - napisał Mateusz Maranowski z Polsat News. - Nie wszystko da się wytłumaczyć emocjami. Jest zwykła ludzka przyzwoitość, która nie pozwala na szydzenie ze świętości. Mnie boli - stwierdził Wojciech Dąbrowski, też z Polsat News.

- Drażnią, prowokują, jeżdżą metalowym prętem po metalowej klatce. Wszystko obliczone na eskalację. Chcą żeby komuś puściły nerwy... - ocenił Mateusz Magdziarz z TVP3 Opole. - Nie, Matka Boska nie założyłaby maseczki z błyskawicą. Ale skoro WO odnoszą się do Maryi to jest ona akurat doskonałym wzorem do naśladowania dla kobiet - skomentował Andrzej Gajcy z Onetu.

- Nie ma bardziej antypolskiej gazety niż GW wraz z przybudówkami typu WO. Jestem przekonana, że znajdzie się tam, gdzie jest jej miejsce. Ps. Zauważyliście państwo zmianę narracji? Już nie dodają sianka do przedświątecznego numeru, tylko uderzają z okładki hitlerowską błyskawicą - skrytykowała Dorota Kania z Telewizji Republika i „Gazety Polskiej”.

Tarczyński zawiadomi prokuraturę

Europoseł PiS Dominik Tarczyński poinformował, że zawiadamia prokuraturę w sprawie grafiki. - składam do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 196 KK - zapowiedział na Twitterze.

Artykuł 196 Kodeksu karnego, na który powołuje się europoseł, dotyczy obrażania uczuć religijnych innych osób. "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" - brzmi artykuł.

- Jestem oburzony tym, co opublikowała „Gazeta Wyborcza”. Dziwię się, że tego typu grafiki nie pojawiają się w kontekście innych wyznań. Dziwię się, że nie ma grafik z Mahometem czy z Mojżeszem - tego „Wyborcza” się obawia. Obrażania katolików, znieważania wiary katolickiej się nie obawia dlatego też zgodnie z polskim prawem, zgodnie z tym, co mówi Kodeks karny zawiadomię prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa jako osoba pokrzywdzona" - powiedział Dominik Tarczyński PAP-owi.

Dodał, że zawiadomienie zostanie złożone w poniedziałek. Tarczyński liczy, że postępowanie zostanie wszczęte i zarówno autorka, jak i redakcja zostaną ukarane.

Podobne zawiadomienie skieruje Ordo Iuris. - W związku ze skandaliczną grafiką opublikowaną przez @WysokieObcasypl @OrdoIuris kieruje do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o przestępstwie z art. 196 KK. Analizowane są również inne kroki prawne, w tym powództwo o zadośćuczynienie przeciwko wydawnictwu i autorce - poinformował na Twitterze Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Zawiadomienia wypromują dodatkowo grafikę?

- Europoseł Tarczyński donosi do prokuratury na Martę Frej, bo narysowała Matkę Boską w maseczce z błyskawicą Strajku Kobiet. To największy w tym roku sukces tego europosła, więc nic dziwnego, że się chwali. Premia od szefa MSW się absolutnie należy za rewolucyjną czujność - skomentował Bartosz Węglarczyk z Onetu. - Nie ma nic gorszego niż podłość idąca w parze z głupotą, co z kolei zawsze wiąże się z niewidzeniem niczego poza czubkiem swojego ograniczonego nosa - dodała Eliza Michalik.

- Fakt, być może europoseł Tarczyński nie powinien tego robić. Być może nie ma potrzeby robić z tej pani męczennicy (którą i tak nie będzie) i reklamować coś tak haniebnego i obrzydliwego, jak ten jej rysunek - skomentował Filip Memches.

Podobnie Kataryna odniosła się do zapowiedzi, że Ordo Iuris zawiadomi prokuraturę o grafice. - Niezawodni w promowaniu. Grafika powoduje u mnie odruch wymiotny ale nie chciałabym aby prawo karne się tu wtrącało - stwierdziła.

Według danych ZKDP w październiku br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” wynosiło 66 394 egz., o 30,2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Portal Wyborcza.pl w listopadzie br. zanotował 9,38 mln użytkowników, a Wyborcza.biz - 2,04 mln (według badania Mediapanel). Na koniec września z oferty subskrypcyjnej w serwisach „Gazety Wyborczej” korzystało 241 tys. internautów.

Dołącz do dyskusji: „Wysokie Obcasy” krytykowane za Matkę Boską z logo Strajku Kobiet, europoseł PiS zawiadamia prokuraturę

56 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Poland 102
"WO życzy wszystkim kobietom wolności - w Boże Narodzenie i nie tylko” - stwierdzono w napisie. Ale gdyby była wolność to by nie było "Bożego Narodzenia "
odpowiedź
User
Xyz
Skandal
odpowiedź
User
Poland 102
Żydowska gazeta umieszcza na zydówce nazistowskie znaki. Takie połączenie tylko w wybióczej...
odpowiedź