SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wysokie wpływy z VAT to efekt częściowego otwarcia gospodarki w marcu i inflacji

Wysokie wpływy z VAT w kwietniu mają źródło w częściowym otwarciu gospodarki w marcu i w inflacji, która wpływała na wzrost cen kupowanych przez Polaków towarów – uważają ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP.

Article

Po kwietniu – jak poinformowało Ministerstwo Finansów – budżet miał 9,2 mld zł nadwyżki. Dochody budżetu wyniosły ok. 147,1 mld zł, a wydatki ok. 137,9 mld zł. W kwietniu budżet uzyskał wysokie wpływy z VAT. Wyniosły one ok. 20,9 mld zł i były o ok. 9,5 mld zł wyższe niż w kwietniu 2021 r, co oznacza wzrost o 83,3 proc.

W okresie styczeń-kwiecień 2021 r. wykonanie dochodów z VAT wyniosło ok. 69,7 mld zł i było wyższe o ok. 13,6 mld zł (tj. 24,3 proc.) w stosunku do wykonania w okresie styczeń-kwiecień 2020 r.

Skąd wyższe wpływy z VAT

„Wysoki wpływy z VAT w kwietniu mogą wynikać z częściowego otwarcie gospodarki, do jakiego doszło jeszcze w marcu. Trzeba pamiętać, że podatki płaci się z opóźnieniem, czyli za poprzedni miesiąc, więc wpływy kwietniowe pochodzą z przychodów przedsiębiorców w marcu” – ocenił PAP ekonomista Santander Bank Polska Marcin Luziński.

Główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski zwraca uwagę na wysoką sprzedaż detaliczną, która utrzymywała się mimo pandemii. „Dane o sprzedaży detalicznej były dobre. Wprawdzie nie ma jeszcze szczegółowych danych o strukturze PKB, ale dane o sprzedaży detalicznej wskazują, że poziom konsumpcji był doby i mógł być w ujęciu realnym bliski poziomowi sprzed roku. Gospodarka dostosowała się do pandemii, podobnie jak aktywność konsumentów” – ocenił Grzegorz Maliszewski.

Jego zdaniem dodatkowym bodźcem, który pozytywnie wpłynął na wpływy z VAT, była inflacja. „Konsumpcja w ujęciu realnym była na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, ale ze względy na wysoką inflację nominalnie prawdopodobnie wzrosła, a wyższe ceny przełożyły się na wyższe wpływy z VAT. Generalnie struktura wzrostu PKB jest probudżetowa, bo opiera się na konsumpcji, co w połączeniu z wysoką inflacją pozytywnie wpływa na dochody budżetu” – stwierdził główny ekonomista Banku Millennium.

Na wysokie wpływy z VAT, zdaniem Marcina Luzińskiego, mogły wpłynąć także przesunięcia w zwrotach tego podatku, które wypłaca Ministerstwo Finansów. "Ministerstwo Finansów czasem zmienia terminy zwrotów, co mocno zaburza dynamikę dochodów z VAT. Tak mogło być w kwietniu, wcześniej bowiem, na przykład w lutym, nie było tak wysokiej dynamiki przychodów z VAT" – ocenił.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wysokie wpływy z VAT to efekt częściowego otwarcia gospodarki w marcu i inflacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl