SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wzrost PKB wyniesie ok. 1,0% w 2009 r., 2,0% w 2010 r.

Wzrost PKB w tym roku wyniesie ok. 1,0%, by w 2010 roku przyspieszyć do 2,0%, wynika z wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Dariusza Filara dla agencji ISB. W jego ocenie, motorami napędowymi polskiej gospodarki pozostaną popyt konsumpcyjny oraz eksport.

Wzrost PKB wyniesie ok. 1,0% w 2009 r., 2,0% w 2010 r.

"Oczekuję w przyszłym roku wzrostu zbliżonego do 2%, ale to tylko liczba, ale ważniejsza jest, oczywiście, kompozycja. I rodzi się pytanie, czy będziemy mieli w niej takie elementy, które będą sprzyjały budżetowi. Wiadomo bowiem na przykład, że eksport nie jest dochodowy, a takim jest import" - powiedział Filar ISB w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Członek RPP jest także optymistą, jeśli chodzi o dotychczasowy motor napędowy polskiej gospodarki, czyli popyt konsumpcyjny. Jego zdaniem, o przyszłości tego wskaźnika wiele możemy dowiedzieć się już wkrótce - po wynikach sprzedaży detalicznej w sierpniu.

"Pierwszy miesiąc III kw. był dobry, a sprzedaż to bardzo ważny wskaźniki wyprzedzający do wyliczenia dynamiki popytu konsumpcyjnego indywidualnego. Tak więc, gdy utrzyma się dobra dynamika sprzedaży, to będzie silna podstawa do tego by sądzić, że konsumpcja indywidualna nie spadnie" - uważa członek RPP.

Filar oczekuje więc, że cały rok 2009 zamknie się na wyraźnym plusie, choć bieżący kwartał może być najsłabszym w cały roku.

"Trzeci kwartał może być trochę słabszy do drugiego, ale w IV mamy już wyraźny efekt bazy i ten wskaźnik może pójść w górę. W efekcie w całym roku możemy liczyć na wzrost na poziomie 1%" - podsumował Filar.

W przyjętym w tym tygodniu projekcie budżetu na 2010 rok rząd założył wzrost gospodarczy na poziomie 0,9% w tym roku (wobec oczekiwanych wcześniej 0,2%) i 1,2% w 2010 r. (wobec odpowiednio 0,5%). W latach 2011-2013 wzrost PKB szacowany jest odpowiednio na: 2,8%, 3,0% i 3,4%.

Produkt Krajowy Brutto (PKB) niewyrównany sezonowo wzrósł w II kw. 2009 roku o 1,1% r/r wobec 0,8% w poprzednim kwartale. W całym I półroczu PKB zwiększył się o 1,0% r/r. PKB wyrównany sezonowo (ceny stałe przy roku odniesienia 2000) wzrósł w tym okresie o 1,4% r/r wobec 1,7% r/r w I kw.

  • Więcej informacji:
  • PKB
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wzrost PKB wyniesie ok. 1,0% w 2009 r., 2,0% w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl