SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przychody z chmury wzrosły w pierwszej połowie 2021 r. o 25 proc.

Firma analityczna Synergy Research Group przedstawiła nowe dane i prognozy dotyczące usług cloud. Segment rynku chmury generuje coraz większe zyski i trend ten nie zmieni się w ciągu najbliższych lat.

Fot. PixabayFot. Pixabay

Jak wynika z raportu amerykańskich analityków w czterech najważniejszych i największych segmentach rynku usług i infrastruktury chmury zanotowano przychody operatorów i dostawców na poziomie 235 mld dolarów w pierwszej połowie 2021 r. Dodatkowo przychody te wzrosły o 25 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2020 r.

Wzrost przychodów z chmury

Największy wzrost przychodów można zaobserwować w segmencie infrastruktury chmury, czyli usług IaaS (infrastruktura jako usługa), PaaS (platforma jako usługa) i hostingu prywatnych usług cloud. W pierwszej połowie roku 2020 przychody z tych usług wzrosły o 33 proc. Analitycy odnotowali również wzrost przychodów segmentu SaaS (oprogramowanie jako usługa) o 24 proc oraz zwiększenie wydatków na sprzęt i oprogramowanie IT dla infrastruktury publicznej, prywatnej i hybrydowej o 16 proc. O 17 proc. wzrosły również nakłady dostawców chmury na kolokację, leasing i budowę centrum chmury.

Z badań wynika jasno, że najwięksi dostawcy usług generują łącznie ponad 50 proc. wszystkich przychodów segmentu rynku cloud. Wśród najważniejszych firm znajdują się Microsoft, Amazon, Salesforce, Dell, Google i IBM. W zestawieniu zostali również uwzględnieni inni “ważni gracze” - Adobe, Oracle, VMware, SAP, HPE, Alibaba, Inspur i Huawei.

W pierwszej połowie 2021 r. łączne wydatki przeznaczone na sprzęt i oprogramowanie IT wykorzystywane do budowy infrastruktury chmury wyniosły ponad 70 mld dolarów. Należy zaznaczyć, że wydatki na publiczną chmurę są obecnie znacznie większe niż prywatne usługi cloud. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę dostawcy usług w chmurze byli w stanie wygenerować 150 mld dolarów przychodów z usług infrastruktury chmury (IaaS, PaaS, hostowane usługi chmury prywatnej) oraz SaaS dla przedsiębiorstw.

Synergy Research Group - analiza

Rynki związane z usługą chmury rosną w tempie od 15 do ponad 40 proc. rocznie, a nasze prognozy pokazują, że roczne wydatki na usługi chmury podwoją się w ciągu niecałych czterech lat. Chmura w coraz większym stopniu dominuje w środowisku IT, przynosząc korzyści firmom w całym ekosystemie chmury - skomentował w raporcie John Dinsdale, główny analityk w Synergy Research Group.

Dinsdale zauważył również, że obecnie najlepiej radzą sobie firmy, które nie opierają się na przestarzałych modelach biznesowych. Przytacza również przykład firm Amazon, Salesforce i Google, które 10 lat temu nie odgrywały szczególnej roli w branży IT dla przedsiębiorców, a dziś stanowią główną siłę tego segmentu. Uwagę należy zwrócić również na Microsoft, który przekształcił się w głównego gracza w chmurze, w oparciu o przychody z całego ekosystemu.

W II kwartale 2021 roku wydatki firm na usługi infrastruktury chmurowej sięgnęły 42 mld dolarów. To o 2,7 mld dolarów więcej niż w poprzednim kwartale oraz o 39 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych Synergy Research Group.

Dołącz do dyskusji: Przychody z chmury wzrosły w pierwszej połowie 2021 r. o 25 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl