SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

YouTube wprowadza wskaźnik wyświetleń filmów naruszających zasady. Na 10 tys. odsłon tylko 18 to zabronione treści

YouTube wprowadził do swoich raportów dotyczących walki ze szkodliwymi treściami nowy element - współczynnik obejrzeń filmów naruszających zasady. Serwis podaje, że dzięki stosowanym metodom i uczeniu maszynowemu tylko od 16 do 18 odtworzeń filmów na 10 tys. odsłon dotyczy treści zabronionych przez regulamin YouTube’a.

W 2018 r. YouTube przedstawił pierwszy raport dotyczący egzekwowania wytycznych dla społeczności. Raport obejmował liczbę usuniętych filmów, sposób w jaki zostały zidentyfikowane, powody usunięcia i inne. Serwis twierdzi, że przez lata uzupełniał raport o dodatkowe metryki, takie jak liczba odwołań dotyczących usuniętych treści czy ich przywrócenia.

YT podaje, że od czasu opublikowania pierwszego raportu usunięto ponad 83 mln filmów i 7 mld komentarzy łamiących wytyczne dla społeczności. Raport monitorował także wpływ inwestycji w technologię uczenia maszynowego dokonanych w 2017 r., mierząc, jak dobrze wychwytywane są treści naruszające zasady. YT twierdzi, że dzięki automatycznemu zgłaszaniu jest teraz w stanie wykryć 94 proc. wszystkich materiałów naruszających regulamin, a 75 proc. zostało usuniętych, zanim otrzymało nawet 10 wyświetleń.

Nowa statystyka

Teraz Jennifer O'Connor, dyrektor działu YouTube Trust & Safety poinformowała na blogu, że YT zaczął publikowanie w raporcie nowej metryki, która ma zapewnić większą przejrzystość w zakresie skuteczności systemów: Violative View Rate - współczynnik obejrzeń filmów naruszających zasady (VVR).

Czytaj także: YouTube testuje automatyczne wykrywanie obiektów na filmach. System pokaże więcej podobnych treści

Jak wyjaśnia Jennifer O'Connor współczynnik VVR pomaga określić, jaki procent wyświetleń w YouTube pochodzi z treści, które naruszają zasady. Zespoły serwisu zaczęły śledzić tę miarę w 2017 r.

Według danych ujawnionych przez YT najnowszy VVR wynosi 0,16 – 0,18 proc., co oznacza, że na każde 10 000 wyświetleń w YouTube od 16 do 18 odsłon pochodzi z treści naruszających zasady. To o ponad 70 proc. mniej w porównaniu z analogicznym kwartałem 2017 r.

O'Connor tłumaczy, że dane VVR zapewniają niezbędny kontekst, dający pełny obraz tego, jak chroniona jest społeczność.

- Ważne są także inne metryki, takie jak czas potrzebny na usunięcie filmu naruszającego zasady – przyznaje menedżerka YouTube’a we wpisie. - Ale nie pokazują one w pełni realnego wpływu treści naruszających zasady na widza. Porównajmy na przykład wideo naruszające zasady, które uzyskało 100 wyświetleń, ale pozostawało na naszej platformie przez ponad 24 godziny, z filmem, który osiągnął tysiące wyświetleń w ciągu pierwszych kilku godzin przed usunięciem. Co ostatecznie ma większy negatywny wpływ? Uważamy, że współczynnik VVR jest dla nas najlepszym sposobem, aby zrozumieć, jak szkodliwe treści wpływają na widzów i określić, gdzie musimy wprowadzić ulepszenia.

Czytaj także: YouTube chce ukrywać licznik przycisku „Nie lubię”. „Pozwoli materiałom bronić się własną treścią”

Zgodnie z wyjaśnieniami VVR obliczany jest poprzez pobieranie próbek filmów na YouTube i wysyłaniu ich do specjalistów zajmujących się kontrolą treści, którzy następnie informują YT, które filmy naruszają zasady, a które nie.

- Dzięki próbkowaniu uzyskujemy pełniejszy obraz dotyczący treści naruszających zasady, których możemy nie wychwycić w naszych systemach – zaznacza O'Connor. - Jednak współczynnik VVR będzie się wahać - zarówno w górę, jak i w dół. Na przykład natychmiast po zaktualizowaniu zasad można zauważyć, że VVR tymczasowo wzrośnie, ponieważ nasze systemy zaczną wychwytywać treści, które zostały niedawno sklasyfikowane jako naruszające zasady.

 

Dołącz do dyskusji: YouTube wprowadza wskaźnik wyświetleń filmów naruszających zasady. Na 10 tys. odsłon tylko 18 to zabronione treści

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl