SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Z upałem w mieszkaniu można walczyć, ale to sporo kosztuje

Upał w mieszkaniu można ograniczyć wybierając lokal o odpowiednim położeniu, czyli przede wszystkim mniej narażony na działanie słońca. Później pozostaje walka z gorącem, w której skuteczną bronią są rolety, wyłączenie zbędnych urządzeń elektrycznych czy wreszcie zakup klimatyzatora. Urządzenie takie dla 50 – metrowego mieszkania kosztuje średnio 6 tys. zł i podnosi lipcowy rachunek za prąd o minimum 90 zł.

fot. Hossa

fot. Hossa

Przez Polskę wciąż przechodzi fala upałów. W sobotę w wielu miejscach temperatura ma przekroczyć 30 ºC. Chociaż w naszym klimacie upalnych dni jest w roku niewiele, to są wyjątkowo dokuczliwe. Dlatego o problemie tym warto pomyśleć już na etapie wyboru mieszkania. Położenie lokalu w budynku ma bowiem duży wpływ na nasłonecznienie, a ono jest kluczowym czynnikiem przesądzającym o temperaturze w mieszkaniu.

Od południa cztery razy cieplej

Bardzo dużo ciepła dostaje się do mieszkania przez okna, dlatego bardzo ważne jest, na którą stronę świata są one zwrócone. W ciągu godziny od strony południowej do mieszkania dostać może się bowiem aż cztery razy więcej ciepła niż od północy. Położenie lokalu w budynku ma także wpływ na to, ile ciepła przenika do lokalu od dachu i przez ściany. Źródła te dostarczają jednak nawet kilkanaście razy mniej ciepła niż okna. Warto jednak pamiętać, że nagrzane mury oddają ciepło długo po zachodzie słońca. Można przyjąć, że przez okna 50 – metrowego mieszkania w ciągu dwóch do trzech godzin może dostać się tyle ciepła, co przez dach i ściany przez całą dobę.

Oczywiście trzeba pamiętać, że to co jest wadą mieszkania w okresie upałów – przede wszystkim jego usytuowanie od strony południowej – staje się zaletą jesienią czy zimą (więcej światła, mniejsze koszty ogrzewania).

Ciepło dostarczane w trakcie godziny przez okna, ściany i dach w lipcu (wat na metr kwadratowy okna, ściany lub dachu)

 
 

Godzina

08:00

10:00

12:00

14:00

16:00

18:00

20:00

 

Okna

Kierunek północny

30

40

45

51

52

51

20

 

Kierunek południowy

87

162

190

128

61

31

13

 

Ściany

Kierunek północny

0,8

 

Kierunek południowy

2,5

 

Dach

 

3,5

 

Źródło: Hendiger J., Ziętek P., Chludzińska M., Wentylacja i klimatyzacja. Materiały pomocnicze do projektowania.

 

Rolety obniżą temperaturę w mieszkaniu

W przypadku gdy mieszkamy już w konkretnym lokalu, którego nie zamierzamy zmieniać, pozostaje nam walczyć z upałem stosując żaluzje, rolety, a nawet zwykłe zasłony. Najbardziej skuteczne są wszelkiego typu rolety instalowane na zewnątrz budynku, ponieważ nie tylko chronią przed promieniami słonecznymi, ale także zatrzymują ciepło na zewnątrz mieszkania.

W upalne dni ogranicz korzystanie z urządzeń elektrycznych

Z gorącem można też walczyć ograniczając wykorzystanie urządzeń elektrycznych, szczególnie w szczycie upału. Najwięcej ciepła wytwarzają: lodówka, telewizor, oświetlenie czy kuchenka mikrofalowa. Przeciętnie można przyjąć, że włączenie wszystkich podstawowych urządzeń elektrycznych na godzinę spowoduje wytworzenie takiej ilości ciepła, ile dostanie się w południe do mieszkania w ciągu 45 minut przez okna 50-metrowego lokalu, usytuowanego od strony południowej.

Wewnętrzne źródła ciepła (wat na godzinę)

Ciepło generowane przez mieszkańca

120

Oświetlenie

200 – 400

Komputer

80 – 100

Telewizor

200 – 500

Lodówka

300 – 500

Kuchenka mikrofalowa

400

Ekspres do kawy

200

Źródło: Hendiger J., Ziętek P., Chludzińska M., Wentylacja i klimatyzacja. Materiały pomocnicze do projektowania

Pułapka z gorącym powietrzem

Źródłem ciepła, na które mamy najmniejszy wpływ jest dopływ świeżego powietrza, które jest niezbędne do życia, chociaż latem jest bardzo rozgrzane. Czyli mimo upału musimy pozostawić uchylone okna bądź zapewnić inny rodzaj wentylacji. Można przyjąć, że świeże powietrze dla trzech osób dostarcza o połowę mniej ciepła niż wynika z nasłonecznienia w samo południe.

Klimatyzacja – najskuteczniejszy sposób walki z gorącem

Niezawodnym, ale i najdroższym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest klimatyzacja. Home Broker sprawdził, jaki koszt wiąże się z używaniem klimatyzatora w 50 – metrowym mieszkaniu i co może wpłynąć na wysokość lipcowego rachunku za prąd.

W szczytowym nasłonecznieniu, obniżenie temperatury powietrza z 30ºC do 22ºC, w 50 – metrowym mieszkaniu, kosztowałoby – biorąc pod uwagę tylko zużycie prądu - 48 gr dla mieszkania z oknami wychodzącymi na południe i 32 gr z oknami od północy. W ciągu całej doby należy liczyć się z kosztem odpowiednio 4,5 zł od południa i 3 zł od północy. Wymaga to jednak, aby klimatyzator posiadał klasę energetyczną A (zużywał nie więcej niż 1 wat energii elektrycznej aby zneutralizować 3,2 watów ciepła).

Koszt zużycia prądu w wyniku klimatyzowania przez godzinę w największym słońcu dla mieszkania o pow. 50 m kw.

 

 

Kierunek południowy

Kierunek północny

Źródła ciepła

Zyski wewnętrzne

1000 W

1000 W

Okna i ściany

1630 W

450 W

Wentylacja

810 W

810 W

 

SUMA

3440 W

2260 W

 

Zużycie energii elektrycznej

1075 W

706 W

 

Koszt za godzinę

0,48 gr

0,32 gr

Droższe urządzenia ciche i oszczędne

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama klimatyzatorów. Dla 50-metrowego mieszkania, dobrej klasy, cichy klimatyzator to wydatek rzędu 6 – 10 tys. zł (cena z montażem). Do kosztów użytkowania doliczyć należy także coroczne przeglądy gwarancyjne. Cena takiej operacji to od 180 do 250 zł. Oczywiście możliwe byłoby także zainstalowanie tańszego urządzenia - wtedy należy na ten cel przeznaczyć około 4 tys. zł. Wybór mniej kosztownej opcji wiązałby się jednak z większym poborem energii elektrycznej, wyższą zawodnością klimatyzatora i wyższym poziomem hałasu, co mogłoby być uciążliwe szczególnie nocą. Alternatywą mogą być dużo tańsze, ale też znacznie mniej skuteczne klimatyzatory przenośne.

Założenia przyjęte w raporcie:

•    Mieszkanie o powierzchni 50 m kw. posiada tylko jedną ścianę wystawioną na bezpośrednie działanie promieni słonecznych (pow. okien 8,4 m kw., pow. ścian 11 m kw.),

•    Okna nie mają zasłon, żaluzji, rolet itp.

•    Temperatura maksymalna zewnętrzna to 30ºC, w mieszkaniu natomiast 22ºC,

•    Mieszkanie nie leży na parterze ani na ostatnim piętrze,

•    Współczynnik przenikania ciepła dla ściany nie przekracza 0,3 W/m2K, a dla okna to 1,6 W/m2K,

•    Średnie zyski ciepła ze źródeł wewnętrznych to 1000W/h, z wentylacji 810W/h,

•    Klasa energetyczna klimatyzatora – A,

•    Koszt energii elektrycznej – 0,45gr/kWh,

Bartosz Turek, Robert Wrzosek, Katarzyna Siwek
Home Broker

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Z upałem w mieszkaniu można walczyć, ale to sporo kosztuje

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
"wat na godzinę" - sic!
Dla przypomnienia: wat to dżul (czyli jednostka energii) na sekundę, więc wat na godzinę jest kompletnie pozbawione sensu.
Przy okazji, lodówka domowa pobiera średnio kilkadziesiąt Wat (zwykle znacznie mniej niż 50), a nie kilkaset.
odpowiedź
User
bdr4
popatrz tu:

http://klimatyzator.blogspot.com
odpowiedź
User
rozsądna
No cóż... jest jeszcze jeden rodzaj urządzeń, o których autorzy nie wspomnieli. Jest to system wentylacji inventer. Jego zalety to: 1- możliwość instalowania w poszczególnych pomieszczeniach, 2- usuwanie zanieczyszczeń w tym zarodników pleśni i grzybów, 3- wymiana powietrza na czyste, po przejściu przez specjalne filtry, 4 - niskie zużycie prądu, bo zaledwie nieco ponad 2 kW na MIESIĄC! 5 cichość, ok. 19 dB, 6- w lecie schładza, w zimie odzyskuje ciepło z wydalanego powietrza, 7- nie kosztuje zbyt drogo. Mam w 3 z 5 pomieszczeń wiec wiem o czym mówię.
odpowiedź