SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Za 3,1 mld dolarów Uber przejmuje aplikację taksówkową Careem

Uber zawarł porozumienie w sprawie przejęcia Careem, platformy taksówkowej operującej na rynkach Środkowego Wschodu, Afryki i Azji. Wartość transakcji wynosi 3,1 mld dolarów, po jej zakończeniu obie marki będą nadal działać niezależnie, a szef Careem pozostanie na swoim stanowisku.

Dara Khosrowshahi, prezes Ubera, fot.: LinkedIn Article

Careem to platforma pozwalająca na zamawianie przewozów taksówkowych za pomocą aplikacji, funkcjonuje na rynku od 2012 r. Firma ma główną siedzibę w Dubaju, operuje jednak w ponad 120 miastach na Środkowym Wschodzie, w północnej Afryce oraz w południowych regionach Azji. Obecnie aplikacja ma ponad 30 mln zarejestrowanych użytkowników.

Teraz poinformowano, że Careem zostanie przejęta przez Ubera. Umowa przewiduje kwotę transakcji w wysokości 3,1 mld dol., w tym 1,4 mld w gotówce oraz 1,7 mld w obligacjach zamiennych, które będą wymieniane na akcje Ubera w cenie 55 dol. za akcję.

W komunikacie Dara Khosrowshahi, szef Ubera zaznaczył, że Careem jest firmą dynamicznie zmieniającą segment miejskiej mobilności w regionie środkowowschodnim, a współpraca obu partnerów przyniesie korzyści zarówno udziałowcom, jak i pasażerom.

Zamknięcie transakcji jest przewidziane w pierwszym kwartale 2020 r., po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód ze strony regulatorów. Według zapowiedzi Uber i Careem będą nadal funkcjonować jako oddzielne marki, zaś Mudassir Sheikha, współzałożyciel i obecny CEO Careem pozostanie na swoim stanowisku.

Uber przygotowuje się obecnie do wejścia na giełdę, wartość spółki jest szacowana na 120 mld dol. W 2018 r. Uber zanotował przychody w wysokości 11,3 mld dolarów, a globalna wartość zamówień wzrosła rok do roku o 45 procent. Spółce udało się też zredukować roczną stratę do poziomu 1,8 mld dolarów.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Za 3,1 mld dolarów Uber przejmuje aplikację taksówkową Careem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl