SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Żabka rozwija sieć ekomatów

W kolejnych miejscach w Polsce stają ekomaty sieci Żabka Polska. Projekt, rozwijany we współpracy z Żywiec Zdrój, ma pomagać w recyklingu plastiku.

Ekomat Żabki w miejscowści Magdalenka, fot. Wirtualnemedia.pl Article

Ekomaty to maszyny zlokalizowane obok sklepów Żabka, do których można oddawać zużyte plastikowe i metalowe opakowania po napojach, w zamian za dodatkowe punkty lojalnościowe w aplikacji żappka. Za każde wrzucone opakowanie otrzymają 10 żappsów. Ekomaty są czynne w godzinach 5:30-23:30.

Ekomaty pomogą w odzyskiwaniu tworzyw sztucznych

Do ekomatów można oddać plastikowe i metalowe puszki (kupione nie tylko w Żabkach) o pojemności do 2.5l. Butelka lub puszka musi mieć czytelny kod kreskowy - na jego tej podstawie opakowanie jest rozpoznawane przez ekomat. Opakowania powinny być czyste - zaleca Żabka.

Partnerem strategicznym projektu jest Żywiec Zdrój. W 2020 roku firmy podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały wspólne działania na rzecz zamknięcia obiegu tworzyw sztucznych.

- Połączyliśmy siły z naszym partnerem, by jeszcze skuteczniej promować recykling jako jeden ze sposobów na ograniczenie produkcji pierwotnego plastiku. Zachęcamy naszych klientów do oddawania pustych butelek plastikowych i puszek oraz wspólnego odkrywania, jak wielkie znaczenie mają małe kroki podejmowane przez nas na co dzień. Zebrany surowiec służy do stworzenia nowych butelek naszej wody Od Nowa, dzięki czemu zamykamy obieg plastiku, co powoduje też mniejszą emisję do środowiska - informuje portal Wirtualnemedia.pl Żabka Polska.

Ekomaty Żabki i Żywiec Zdrój, fot. Wirtualnemedia.pl

Pilotaż ekomatów rozpoczął się w 2020 roku od kilku lokalizacji, a obecnie obejmuje już 25 sklepów - w Poznaniu, Plewiskach, Skórzewie, Warszawie i kilku podwarszawskich miejscowościach (Blizne Łaszczyńskiego, Magdalenka, Piaseczno, Ustanów, Wólka Kozodawska).

- Akcja jest w fazie pilotażowej, dlatego obecnie za wcześnie na wnioski, natomiast obserwujemy rosnące zainteresowanie klientów możliwościami wspierającymi środowisko, jakie daje nasza firma - przekazuje Żabka Polska.

Coca-Cola wdrożyła recyklomaty

Żabka to nie jedyna znana marka, która podjęła działania na rzecz promocji recyklingu. W 2019 roku Coca-Cola wdrożyła we współpracy z władzami Warszawy recyklomaty - maszyny do zwrotu butelek szklanych, plastikowych PET  i puszek aluminiowych. Zwracający odpady otrzymują zniżki w sieci kawiarni Costa Coffee, Multikinie, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Capitol.

Na początek w stolicy stanęło pięć maszyn. W Warszawie w pierwszej fazie pilotażu dzięki recyklomatom udało się zebrać  ponad 115 tysięcy sztuk odpadów, z czego 70 tysięcy to plastikowe butelki

Dołącz do dyskusji: Żabka rozwija sieć ekomatów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl