SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sklepy Żabka mogą być czynne w niedziele z zakazem handlu - sądy oddaliły zarzuty inspekcji pracy

W ośmiu procesach dotyczących sklepów franczyzowych Żabka sądy orzekły, że mogą one być czynne w niedziele z zakazem handlu, ponieważ świadczą usługi pocztowe. Trzy decyzje już się uprawomocniły.

Article

Zarzuty dotyczące sklepów Żabka czynnych w niedziele, w których obowiązuje zakaz handlu, skierowała do sądów Państwowa Inspekcja Pracy. Osobno rozpatrywane są przypadku poszczególnych franczyzobiorców, dlatego procesów jest łącznie kilkadziesiąt.

Jak podał we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”, w ośmiu procesach sądy podjęły decyzje korzystne dla franczyzobiorców: uniewinniono ich, umorzono postępowanie albo nawet odmówiono jego wszczęcia. Według informacji Żabka Polska trzy orzeczenia już się uprawomocniły: w dwóch przypadkach PIP nie złożyła odwołania, a w jednym apelacja została odrzucona.

- Nie znaleziono żadnych podstaw, aby kwestionować prawo franczyzobiorcy do korzystania ze statusu placówki pocztowej - stwierdziła Żabka Polska w komentarzu dla „DGP”.

Przypomnijmy, że większość sklepów Żabka i Freshmarket jest czynna w niedziele, w które od marca br. obowiązuje ustawowy zakaz handlu. Centrala sieci uzasadniała, że mogą być wtedy otwarte, bo pełnią też funkcje placówek pocztowych współpracujących z Pocztą Polską i firmą kurierską DHL. Sklepy, które takimi placówkami są, mają odpowiednie oznaczenia na swoich witrynach.

Wcześniejsze wyroki nakazowe niekorzystne dla franczyzobiorców

Pod koniec czerwca br. podano, że w sześciu procesach dotyczących sklepów Żabka otwartych w niedziele niehandlowe wydano wyroki w trybie nakazowym. W jednym z przypadków sąd stwierdził, że Żabka jest placówką pocztową, a w innym zażądał uzupełnienia wniosku o podpisaną umowę z operatorem pocztowym. Sądy nakazały zapłaty kar, a właściciele sklepów, których wyroki dotyczyły, odwołali się.

Kary za łamanie zakazu handlu w niedziele wynoszą od 1000 do 100 tys. zł. 5 tys. zł kary może zostać nałożone na przedsiębiorcę, w przypadku którego stwierdzono co najmniej dwukrotne złamanie zakazu.

Obecnie sieć Żabka liczy 5 215 sklepów. Firma nie podaje, ile z nich ma status placówek pocztowych.

W ub.r. wpływy ze sprzedaży w sklepach Żabka wyniosły 7,2 mld zł.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele obowiązuje od marca br. W tym roku sklepy są czynne w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu, w przyszłym roku będą otwarte tylko w jedną niedzielę miesięcznie, a od 2020 roku będą zamknięte we wszystkie niedziele.

Dołącz do dyskusji: Sklepy Żabka mogą być czynne w niedziele z zakazem handlu - sądy oddaliły zarzuty inspekcji pracy

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jarek k
brawo!!! ;)
odpowiedź
User
Anna B
I z czego się cieszysz baranie? To że cwaniak nadużywa przepisów które mają umożliwić odbiór ważnych przesyłek a wykorzystuje je do nieuczciwej konkurencji nie świadczy o mądrości handlowca. Pokazuje że niestety przepisy muszą być dopracowane nie dając żadnej furtki bo pojawią się cwaniacy.
odpowiedź
User
lol
Wydrukować i wysłać do wszystkich kozaków chcących znosić płacę minimalną czy inne bieda-sociale. Polski Janusz Biznesu, bez pewnych regulacji wprowadziłby niewolnictwo, miskę ryżu, a jak się nie podoba - to znajdzie się kogoś ze Wschodu. W Wawie w takich sklepach płacą 2300 na rękę. Minus mieszkanie, a dokładnie pokój - zostaje 1300. Minus coś do umycia zębów i rachunek za telefon, to zostanie 900 zł. Jeść nie trzeba.
odpowiedź