SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zakaz handlu w niedzielę problemem? Opinie Polaków podzielone

Czy nowe przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę mocno skomplikowały Polakom życie? Okazuje się, że ponad połowa z nas najchętniej robi zakupy pierwszej potrzeby w sobotę, a w niedzielę i tak chodziliśmy na nie najrzadziej. Niemniej jednak część konsumentów będzie musiała zmienić swoje przyzwyczajenia - wynika z badania Payback.

fot. shuttlerstockArticle

Niedzielne zakupy to bardziej jedna z form spędzania wolnego czasu niż konieczność. Sklepy tego dnia odwiedza 23% ankietowanych, co stanowi najmniejszy odsetek wskazań w porównaniu do innych dni tygodnia.

Najwięcej osób kupuje produkty pierwszej potrzeby w sobotę (54%) oraz w piątek (49%) i wcale nie potrzebuje robić przy tym dużych zapasów. 42% uczestników badania przyznało, że na bieżąco uzupełnia braki podczas codziennych zakupów, a 39% robi to 2 razy w tygodniu. Raz w tygodniu na zakupy chodzi 15% ankietowanych, rzadziej jedynie 4%.

38% respondentów twierdzi, że brak możliwości zrobienia zakupów w niedzielę nie jest dla nich utrudnieniem – odwiedzą sklepy innego dnia tygodnia. Jednak bardzo podobny odsetek badanych (37%) dostrzega w tym problem. Tłumaczą to m.in. przyzwyczajeniem (15%). Często też niedziela jest jedynym dniem, kiedy mogą spokojnie wybrać się na zakupy z rodziną (10%).

Polacy deklarują, że w razie nagłej potrzeby zrobią zakupy w miejscu, do którego będzie im najbliżej (36%). Co czwarta z zapytanych osób wybierze małe sklepy, a 11% uda się na stację paliw.

##NEW http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zakaz-handlu-w-pierwsza-niedziele-centra-handlowe-z-milionem-klientow-mniej ##

Ponadto uczestnicy badania zapytani, na co poświęcą swój wolny czas w zamian za niedzielne zakupy, odpowiadali, że najchętniej spędzą ten dzień z rodziną i przyjaciółmi (43%). Co piąta osoba planuje spacery lub wycieczki, a 5% respondentów – wyjścia do kina, muzeum lub teatru. Tylko 3% zamierza chodzić do restauracji lub kawiarni.

Badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach programu Payback w dniach 5-8 marca 2018 r., metodą ankiety online, na grupie 1145 osób w wieku 16-65 lat, która została dobrana tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zakaz handlu w niedzielę problemem? Opinie Polaków podzielone

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość54321
Akurat we Wrocławiu wszystkie galerie handlowe w niedzielę są najbardziej zatłoczone...
odpowiedź