SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zakaz korzystania z MySpace w szkołach i bibliotekach?

Nowy projekt ustawy zaproponowany przez Matta Murphy'ego - amerykańskiego senatora stanu Illinois z ramienia partii republikańskiej - ma blokować dostęp do MySpace i innych podobnych serwisów społecznościowych w szkołach i bibliotekach.

Ustawa ma chronić dzieci przed przestępcami seksualnymi. Ale niektórzy pedagodzy są jej przeciwni, gdyż nie ma jak na razie dokładnej definicji serwisu społecznościowego. „Nie ma takiej definicji w prawnym znaczeniu” – powiedział Bob Doyle, dyrektor naczelny Stowarzyszenia Bibliotek Illinois. W rezultacie niektóre witryny polecane uczniom przez nauczycieli do pomagania sobie nawzajem w zadaniach domowych również byłyby zakazane.

Według Doyle’a ostrzeganie dzieci i ich rodziców przed zagrożeniami internetu, a także surowsze kary dla przestępców seksualnych, to lepsze sposoby niż wprowadzanie zakazu dla wszystkich tego typu serwisów  „Gdyby ludzie byli dobrze poinformowani i stosowali podstawowe zasady internetowego bezpieczeństwa, strach byłby mniejszy” – dodał Doyle.

„Według mnie to prawo zaproponowali ludzie, którzy nie rozumieją internetu” – powiedział Steve Bertrand, zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej Kankakee. Dodał, że jego biblioteka ostatnio stworzyła na swojej stronie blog, którego wpisy dotyczą problemów dotykających publicznych bibliotek, a zgodnie z proponowanym prawem taki blog byłby blokowany.

Senator Murphy twierdzi tymczasem, że przeforsowanie ustawy nie jest nawet jego głównym celem. Przede wszystkim chce on zaangażować wychowawców i rodziców w dyskusję nad tym do czego dzieci mają dostęp podczas pobytu w szkole.

„Nie spodziewam i nie spodziewałem się, aby ten projekt przeszedł w obecnym kształcie” – mówi Murphy. „Moją prawdziwą intencją jest rozpoczęcie dialogu z bibliotekarzami, szkołami, policją i w rezultacie lepsze rozpoznanie jakich stron używają seksualni przestępcy aby zwabić młodzież.”

„Chociaż projekt ten ma dobre intencje, to trzeba zdać sobie sprawę z tego, że dzieci korzystają z serwisów społecznościowych przede wszystkim w domu i za pomocą telefonów komórkowych. Zakaz w szkołach i bibliotekach nie rozwiąże problemu” – powiedział Doyle.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zakaz korzystania z MySpace w szkołach i bibliotekach?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl