SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zapowiada się spadek ceny benzyn w ciągu najbliższych dni

Wyhamowanie tempa wzrostu cen to efekt obserwowanego w kwietniu spadku hurtowych cen benzyn. Nadchodzące dni nie tylko nie powinny przynieść wzrostów cen ale możliwe będą nawet niewielkie obniżki cen na części stacji rzędu 2-4 gr/l, oceniają analitycy Biura Maklerskiego Reflex w komentarzu tygodniowym.

Zapowiada się spadek ceny benzyn w ciągu najbliższych dni

 

 

Średnie ceny detaliczne u poszczególnych dystrybutorów paliw

  Eurosuper 95 Superplus 98 ON LPG
Cena zmiana * Cena zmiana * Cena zmiana * Cena zmiana *
PKN Orlen 5,89 0 5,97 -0,01 5,79  -0,01 2,83   0,00
Grupa Lotos 5,89 -0,01 6,05 0 5,78  -0,01 2,86   0,00
Koncerny 5,89 -0,01     5,78   0,00 2,89   0,00
Prywatni 5,88 -0,01 6 -0,01 5,78  -0,01 2,83   0,01
średnia 26-04-2012 5,88 -0,01 5,99 -0,01 5,78  -0,01 2,84   0,01
* zmiana w zł/l liczona w ujęciu tydzień do tygodnia


 
Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Średnie ceny benzyny Pb95 na krajowym rynku kolejny tydzień z rzędu pozostały na średnim poziomie 5,88 PLN/l. W skali tygodnia benzyna potaniała symbolicznie o 1 gr/l. Wyhamowanie tempa wzrostu cen to efekt obserwowanego w kwietniu spadku hurtowych cen benzyn. Nadchodzące dni nie tylko nie powinny przynieść wzrostów cen ale możliwe będą nawet niewielkie obniżki cen na części stacji rzędu 2-4 gr/l. Ceny benzyny w kraju pozostają oczywiście zróżnicowane. Różnica cen Pb95 na poszczególnych stacjach w zależności od operatora i lokalizacji może sięgać w skali kraju nawet 25 gr./l. Mimo że, podczas nadchodzącego długiego majowego weekendu nie powinniśmy obserwować podwyżek cen to i tak tegoroczne wyjazdy będą znacznie droższe niż przed rokiem. W porównaniu z rokiem ubiegłym benzyna Pb95  jest bowiem 70 gr/l droższa.

Trzeci miesiąc z rzędu stabilna sytuacja utrzymuje się na rynku diesla. Od początku lutego średnia cena diesla w kraju pozostaje na poziomach 5,76-5,79 PLN/l. W mijającym tygodniu olej napędowy w kraju potaniał średnio 1 gr/l do 5,78 PLN/l i taki poziom cen  powinien utrzymać się również w kolejnych tygodniach. Obecnie w kraju litr diesla zatankujemy zarówno po 5,56 PLN/l jak i 5,90 PLN/l. Przed rokiem natomiast za litr oleju napędowy płaciliśmy średnio 5,08 PLN/l.

Istotnych zmian nie obserwujemy nadal na rynku autogazu. Średnie ceny LPG na krajowych stacjach od października 2011 roku kształtują się na poziomach 2,83-2,86 PLN/l.

Ceny ropy Brent w Lodnynie w piątek rano pozostają na poziomie 119,50 USD. W skali tygodnia na rynku obserwujemy niewielki wzrost cen.

 Napływające od kilku tygodni słabsze dane z amerykańskiej gospodarki budzą obawy o dalszy spadek konsumpcji ropy w USA – największym konsumencie paliw na świecie. Sytuacja w strefie euro również daleka jest od optymizmu. Zaskoczeniem okazała się decyzja S&P o obniżeniu ratingu Hiszpanii. Hiszpania najprawdopodobniej będzie musiała  udzielić wsparcia finansowego dla sektora bankowego wobec kurczącej się gospodarki.

Fed podczas środowego spotkania zajął stosunkowo neutralne stanowisko nie poruszając kwestii  dalszego ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Na rynku pojawiły się spekulacje, że Iran gotowy jest na ustępstwa w kwestii realizacji swojego programu nuklearnego.

Departament Energii USA poinformował o kolejnym wzroście amerykańskich zapasów ropy. Rezerwy ropy w USA wzrosły w minionym tygodniu 4 mln bbl do 373 mln bbl. Amerykańskie zapasy ropy pozostają na bardzo wysokim poziomie. Popyt na paliwa w USA natomiast nadal pozostaje poniżej poziomu 19 mln bbl/d. W porównaniu z rokiem ubiegłym konsumpcja jest 2,7% niższa. Podobnie na niskim poziomie pozostaje popyt na benzyny. W ubiegłym tygodniu amerykańska konsumpcja benzyn ukształtowała się na poziomie 8,5 mln bbl/d i w porównaniu z rokiem ubiegłym popyt jest ponad 6% niższy.

Spadek wolnych mocy przerobowych OPEC, sezonowy wzrost konsumpcji ropy w drugiej połowie tego roku wraz z embargiem na dostawy irańskiej ropy są czynnikami ryzyka dla dalszego wzrostu cen ropy w dłuższym okresie. Wzrostu cen ropy w dłuższym okresie ze względu na spadek wolnych światowych mocy przerobowych w granicach  1 mln bbl/d  z powodu wzrostu  produkcji ropy w Arabii Saudyjskiej spodziewa się największy bank inwestycyjny Goldman Sachs dlatego rekomenduje kupno ropy naftowej.

Strajki i demonstracje w Libii mogą spowodować problemy w przywracaniem dostaw ropy na rynek europejski o czym poinformował największy producent ropy w Libii Arabian Gulf Oil Co.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zapowiada się spadek ceny benzyn w ciągu najbliższych dni

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl