SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowe zasady dla pracowników BBC. Bez poglądów politycznych w mediach społecznościowych

Szefostwo BBC wprowadziło nowe zasady dla swoich pracowników. Nie będą mogli wyrażać swoich politycznych poglądów w serwisach społecznościowych ani wspierać konkretnych opcji światopoglądowych. Nadawca tłumaczy te reguły koniecznością zachowania wizerunku bezstronnego medium.

Tim Davie, dyrektor generalny BBC Article

Stacja BBC w ciągu ostatnich miesięcy przechodzi poważne zmiany. W połowie 2020 r. nowym dyrektorem BBC został Tim Davie zastępując Tony Halla, z powodu oszczędności publiczny brytyjski nadawca zapowiedział też restrukturyzację firmy i szeroko zakrojone zwolnienia grupowe.

Ograniczenia w social mediach

Teraz w polityce BBC mają nastąpić kolejne zmiany w związku z zapowiedzianą przez Tima Daviego koniecznością zmodyfikowania zasad pracy w stacji.

Czytaj także: Dokument „Trump w Białym Domu” od 4 listopada w BBC Brit

Według nowych zasad pracownicy BBC nie będą mogli wyrażać w mediach społecznościowych osobistych opinii w sprawach dotyczących porządku publicznego, polityki lub kontrowersyjnych tematów.

BBC stwierdziła, że rozważyła bezstronność w kontekście publicznego wyrażania opinii, udziału w kampaniach i uczestniczenia w marszach lub protestach. Nowe zasady dotyczące mediów społecznościowych będą miały zastosowanie do pracowników niezależnie od tego, czy korzystają z platform internetowych w sposób profesjonalny czy osobisty. Według zapowiedzi personel nadawcy zostanie poinformowany, że nie wolno mu narażać BBC na krytykę ani krytykować współpracowników publicznie.

BBC wyjaśnia, że pragnie zachować wszelkie standardy dotyczące bezstronnego i obiektywnego medium, a prezentowanie osobistych opinii na tematy polityczne lub światopoglądowe przez pracowników może zaburzyć ten wizerunek.

Stacja przewiduje, że za złamanie wprowadzanych obecnie reguł będą groziły zarówno kary finansowe, jak też dyscyplinarne włącznie z wypowiedzeniem umowy o pracę.

BBC wprowadza także zasadę, zgodnie z którą najlepiej zarabiający pracownicy stacji będą musieli ujawniać swoje przychody pochodzące z firm zewnętrznych, z którymi współpracują.

Do tej pory w wypadku współpracy z zewnętrznymi podmiotami pracownicy musieli uzyskać na to zgodę BBC, jednak nie byli zobowiązani do ujawniania wpływów z tego tytułu. Nadawca zapowiada, że co kwartał będzie publikował raporty dotyczące tego, kto z jego pracowników zarabia poza firmą, i w jakiej wysokości są te przychody.

Czytaj także: Paul Dacre nowym prezesem Ofcomu. Zastąpi Lorda Burnsa

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe zasady dla pracowników BBC. Bez poglądów politycznych w mediach społecznościowych

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TKS
Teraz zestawcie to co wyprawiają Lis czy dziennikarki Gazety Wyborczej, które biegają z zadymiarzami i bluzga ją nawołują do wojny. Kiedyś mediom liberalnym się to uda tylko nie wiem czy zadowoli ich jej wynik.
23 7
odpowiedź
User
jan
w obecnych czasach absolutnie bez sensu
11 12
odpowiedź
User
ksbhbdx
Teraz zestawcie to co wyprawiają Lis czy dziennikarki Gazety Wyborczej, które biegają z zadymiarzami i bluzga ją nawołują do wojny. Kiedyś mediom liberalnym się to uda tylko nie wiem czy zadowoli ich jej wynik.
a co wyprawiają kolaboranci w TVP?
12 18
odpowiedź