SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zatrzymania i przeszukania w mińskim Press Clubie. Press Club Polska informuje międzynarodową społeczność

We wtorek na lotnisku w Mińsku zatrzymano założycielkę i szefową Press Clubu Belarus - Julię Słucką, przeszukano też jej mieszkanie. Dzień wcześniej białoruska milicja weszła do biur Press Clubu w Mińsku. Jak podaje portal Belsat.eu - to może być odpowiedź na sankcje, jakie na Białoruś nałożyła UE. 

Article

Julię Słucką zatrzymano na lotnisku, bezpośrednio po powrocie z zagranicznego urlopu. Jak informuje media Marcin Lewicki, prezes Press Clubu Polska – we wtorek w jej domu odbyło się także przeszukanie, a zatrzymana została przewieziona do Departamentu Dochodzeń Finansowych. W tym samym też czasie białoruskie służby specjalne weszły do domów Alli Szarko (dyrektor programowa Press Clubu Belarus), Sergieja Olszewskiego (dyrektor biura PCB) oraz Sergieja Jakupowa (dyrektor Akademii PCB). W mieszkaniach tych osób także toczyły się przeszukania przeszukania.

- Jeszcze dziś powiadomimy Europejską Federację Press Clubów i Międzynarodowe Stowarzyszenie Press Clubów o tym kolejnym akcie wojny reżimu Aleksandra Łukaszenki z niezależnymi mediami. Będziemy także na bieżąco śledzić sytuację i mobilizować do reakcji międzynarodową opinię publiczną - informuje portal Wirtualnemedia.pl Marcin Lewicki.

ALERT! JULIA SLUTSKAYA, PRESIDENT OF PRESS CLUB BELARUS DETAINED IN MINSK #FreeJulia #PressFreedom Press Club Belarus,...

Opublikowany przez International Association of Press Clubs Wtorek, 22 grudnia 2020

Białoruski Press Club to miejsce spotkań dziennikarzy – odbywają się tam także wykłady i rozmowy, poświęcone bieżącej sytuacji społecznej i politycznej na Białorusi. Na jego utrzymanie łożą środki m.in. państwa unijne. Jak donosi portal Belsat.eu – uderzenie w dziennikarzy skupionych wokół tej instytucji może być odczytywane jako odpowiedź Łukaszenki na sankcje, które nałożyła na Białoruś Unia Europejska. - Radio Swaboda przypomina, że minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej powiedział, że w odpowiedzi na wprowadzony w zeszłym tygodniu trzeci pakiet unijnych sankcji skontrolowano programy realizowane przez organizacje pozarządowe, w tym także finansowane przez ambasady – pisze Belsat.eu.

Na Białorusi wciąż trwają niepokoje społeczne, których ofiarami padają także dziennikarze. W październiku br. zatrzymano tam ponad 40 dziennikarzy, w tym telewizji Biełsat, uczestniczących w akcji protestacyjnych w różnych miastach kraju.  Pod koniec listopada Alaksandr Łukaszenka na zjeździe prorządowego Białoruskiego Związku Dziennikarzy oświadczył z kolei, że nowe media zagrażają informacyjnej suwerenności i państwowości Białorusi.

Dołącz do dyskusji: Zatrzymania i przeszukania w mińskim Press Clubie. Press Club Polska informuje międzynarodową społeczność

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jener
Towarzystwo amatorów darmowych wyjazdów po świecie. Polski oddział .
odpowiedź