SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zbigniew Jakubas chce kupić Eurozet. Potwierdza, że złożył ofertę

Miliarder Zbigniew Jakubas złożył ofertę kupna Eurozetu, wystawionego na sprzedaż przez Czech Media Invest. Liczy na szybki wybór nabywcy firmy.

Zbigniew Jakubas zapewnia, że nie jest zainteresowany przejęciem "Rzeczpospolitej"Article

- Wczoraj złożyliśmy ofertę. Spodziewamy się rozstrzygnięcia w przyszłym tygodniu - powiedział Jakubas serwisowi Money.pl.

W ostatnich tygodniach spekulowano już, że miliarder poprzez któryś ze swoich podmiotów może starać się o kupno Eurozetu. Mennica Polska, której większościowymi akcjonariuszami są Zbigniew i Joanna Jakubasowie, od kilku lat jest mecenasem Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Podczas ostatniej uroczystości wręczenia tej nagrody (dostali ją autorzy reportażu „Superwizjera” o neonazistach) Jakuba zadeklarował, że jego firma w kolejnej edycji ufunduje dodatkowe wyróżnienie.

Do Eurozetu przymierzane Fratria, PMPG, Agora i Grupa ZPR

Spółka Eurozet została wystawiona na sprzedaż kilka miesięcy po tym, jak firma Czech Media Invest kupiła ją od francuskiego koncernu Lagardère wraz z jego aktywami radiowymi w Czechach, Rumunii i na Słowacji. Wartość tamtej transakcji wyniosła 73 mln euro, w Polsce sfinalizowano ją w czerwcu ub.r. po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przedstawiciele Czech Media Invest weszli do rady nadzorczej Eurozetu, nie zmienił się natomiast jego zarząd. Pierwsze informacje, że Czech Media Invest szykuje się do sprzedaży Eurozetu, pojawiły się pod koniec października. Firma sprzedaje Eurozet, ponieważ zależy jej na aktywach radiowych przejętych od Lagardère w Czechach i na Słowacji

W gronie podmiotów zainteresowanych kupnem Eurozetu wymieniane są Fratria (wydawca „Sieci” i wPolitcye.pl), PMPG Polskie Media (wydawca „Wprost” i „Do Rzeczy”), Agora (nadawca m.in. TOK FM, Radia Złote Przeboje i Radia Pogoda) i Grupa ZPR (należą do niej m.in. Radio Eska, Eska Rock i Radio Wawa).

W drugiej połowie grudnia portal Wirtualnemedia.pl dowiedział się, że Fratria uzyskała od Banku Pekao SA zapewnienie o możliwości otrzymania kredytu w wysokości ok. 51 mln euro. Część dziennikarzy i publicystów mocno to skrytykowała, zwracając uwagę, że Fratria jest firmą wielokrotnie mniejszą od Eurozetu i nie ma odpowiedniego zabezpieczenia dla takiego kredytu - w 2017 roku zanotowała 34,2 mln zł wpływów i 3,2 mln zł zysku.

Przedstawiciele Fratrii zapewniali, że firma nie jest zainteresowana kupnem Radia ZET. - Muszę wyprowadzić z błędu: zajmujemy się z Jackiem Karnowskim współtworzeniem tygodnika „Sieci” wPolityce.pl, Telewizji wPolsce.pl i to jest nasza misja. Nigdzie się nie wybieramy, na nic innego nie starczyłoby sił - napisał 11 grudnia na Twitterze Michał Karnowski, członek zarządu spółki ds. redakcyjnych.

Zbigniew Jakubas ma 1,5 mld zł majątku

Zbigniew Jakubas jest jednym z najbardziej znanych inwestorów w Polsce. Oprócz pakietu kontrolnego w Mennicy Polskiej (według kursu z minionego piątku akcje należące do Jakubasów są warte 585,2 mln zł) ma 44 proc. akcji Newagu (ich bieżąca wycena to 286,7 mln zł), a także udziały w firmach Feroco, Wartico Invest, Energopol Warszawa, Centrum Nowoczesnych Technologii oraz Polna.

W grudniu 2017 roku kontrolowane przez Jakubasa Mennica Polska i FIP 11 FIZAN sprzedały Cyfrowemu Polsatowi 32 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł.

Wehikułem inwestycyjnym Zbigniewa Jakubasa jest grupa kapitałowa Multico. - Przedsiębiorca, biznesmen i inwestor. Z fiskusem rozlicza się w Polsce. Spółki przez niego kontrolowane zatrudniają około 12 tysięcy osób. Rocznie odprowadzają około 100 mln zł podatków. Angażuje się w inicjatywy mające na celu wzmocnienie potencjału polskiej gospodarki i ułatwiające polskim przedsiębiorcom ekspansję zagraniczną - tak biznesmen jest przedstawiony w serwisie internetowym Multico.

W ub.r. „Forbes” oszacował majątek Zbigniewa Jakubasa na 1,51 mld zł, co dało mu 14. miejsce na liście najbogatszych Polaków.

Jakubas inwestował już w branży mediów. W latach 90. był właścicielem firm wydających kilka tytułów prasowych (m.in. „Kurier Lubelski”, „Życie Warszawy”, „Sukces”), był też udziałowcem w lubelskim Radiu Puls i Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych.

Eurozet w ub.r. z 38 mln zł zysku

Do Eurozetu należą Radio ZET, Antyradio, Meloradio (do września ub.r. działające pod nazwą ZET Gold) i Chillizet oraz serwisy internetowe, a także spółka Studio ZET produkująca reklamy radiowe i telewizyjne oraz agencja eventowa Eurozet Live. W ub.r. firma zanotowała spadek wpływów sprzedażowych o 2,9 proc. do 171,9 mln zł oraz wzrost zysku ze sprzedaży o 14 proc. do 38,1 mln zł.

W ostatnich latach Radio ZET notowało spore spadki słuchalności. Według badania Radio Track od sierpnia do października ub.r. stacja miała 12,3 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 13,9 proc. rok wcześniej. Pod koniec września rozgłośnia rozstała się z redaktorem naczelnym Sławomirem Assendi.

Antyradio od sierpnia do października ub.r. miało 2 proc. udziału w rynku, Meloradio - 0,9 proc., a Chillizet - 0,2 proc.

Z kolei według badania Gemius/PBI w sierpniu ub.r. Radiozet.pl zanotowało 4,34 mln realnych użytkowników i 29,33 mln odsłon, Antyradio.pl - 1,48 mln użytkowników i 6,31 mln odsłon, Chillizet.pl - 1,21 mln użytkowników i 3,63 mln odsłon, a Planeta.fm (641,8 tys. użytkowników i 2 mln odsłon).

Nowa ramówka Radia ZET

W ostatnich tygodniach w ramówce Radia ZET zaszły spore zmiany. Od początku stycznia poranek „Dzień dobry Bardzo” od poniedziałku do piątku (godz. 6.00-10.00) prowadzi duet Marcin Sońta i Mateusz Ptaszyński. Następnie mikrofon przejmie Agnieszka Kołodziejska, która jest gospodynią pasma „Siła muzyki” (godz. 10.00-14.00).

Informacyjno-rozrywkowe „Uważam ZET” do godziny 18.00 prowadzą Ewelina Pacyna i Damian Michałowski. Natomiast gospodarzem wieczornej „Siły muzyki” (między 18.00 a 21.00) został Marcin Łukasik.

Codziennie od godz. 21.00 na antenie Radia ZET usłyszeć będzie można nowe dwugodzinne programy autorskie: „Coolturalny wieczór” Tomasza Kasprzyka (poniedziałek), „Nie ZŁY pacjent w Radiu ZET” Michała Figurskiego (wtorek), „Planeta singli” Macieja Stuhra i Agnieszki Więdłochy (środa), „Halo ZET” Marcina Łukasika i Kamila Nosela (czwartek) oraz „ZET na punkcie muzyki” Marcina Wojciechowskiego (piątek).

Weekendowe wydanie „Dzień dobry bardzo” poprowadzi Tomasz Kasprzyk, a w soboty o godz. 10.00 Beata Tadla zaprosi na swój „To właśnie weekend”. Poza tym bez zmian emitowane będą wywiady Szymona Majewskiego w „Nie mam pytań”, Tomka Michniewicza oraz Michała Korościela i Huberta Radzikowskiego. W sobotnie wieczory nie zabraknie również „Listy przebojów Radia ZET” Marcina Wojciechowskiego.

W miniony piątek wyemitowano natomiast pierwsze wydanie audycji „Kocham cię kino”, którą przygotowuje i prowadzi Grażyna Torbicka.

Roszady w Radiu ZET

W październiku 2018 r. z Radiem ZET pożegnała się szefowa anteny Agnieszka Siemiak-Harton. Ze stacją była związana przez 24 lata.

Jednocześnie funkcję redaktora naczelnego po ponad roku przestał pełnić Sławomir Assendi, zastąpił go Michał Celeda. Natomiast na stanowisku dyrektora muzycznego Radia ZET Zbigniew Zegler został zastąpiony przez Agnieszkę Woźniak.

Z końcem listopada Radio ZET pożegnało się z Marzeną Chełminiak, która była związana ze stacją od jej startu w 1990 roku. Zespół rozgłośni zwrócił się w tej sprawie o wyjaśnienia do zarządu Eurozetu.

Natomiast od początku grudnia współprowadzącym popołudniową audycję „Halo Zet” jest Marcin Łukasik, w miejsce Justyny Dżbik.

Dołącz do dyskusji: Zbigniew Jakubas chce kupić Eurozet. Potwierdza, że złożył ofertę

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wuj
Zacznijcie się tam nie wie, modlić na tej Żurawiej, żeby to był Jakubas, a nie Karnowscy brothers :)
odpowiedź
User
Zdebb
73 mln euro nie zł !!
odpowiedź
User
granek
A gdzie karmowscy, wypadli z zakupow Zetki ?
odpowiedź