SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niemal pół miliona na internetowe radio „Nowy Świat”. W zespole: Młynarski, Zamachowski, Bąkowska, Ławnicki

Niecałe dwa tygodnie od ogłoszenia inicjatywy stwierdzenia Radia „Nowy Świat” na projekt zebrano już ponad 475 tys. złotych. Do zespołu w ostatnich dniach dołączyli: Jan Emil Młynarki, Zbigniew Zamachowski, Adriana Bąkowska oraz Tomasz Ławnicki.

Magda Jethon, fot. AKPAArticle

Czwartek, 16 kwietnia wieczorem - na Facebooku grupy „Ratujmy Trójkę” - Magdalena Jethon ogłasza start kampanii crowdfundingowej na uruchomienie internetowego radia „Nowy Świat”. Ma składać się ono częściowo z osób, które odeszły lub w ostatnich latach zostały wyrzucone z Programu III Polskiego Radia. 10 dni później na koncie zbiórki jest już ponad 475 tys. złotych. To absolutny rekord pod względem tempa jakiejkolwiek akcji zbierania pieniędzy na projekt medialny.

W „Nowym Świecie” ma pojawić się m.in. Jerzy Sosnowski, Fisz, Wojciech Waglewski, Małgorzata Maliborska, Anna Krakowska, Joanna Kołaczkowska, Piotr Bukartyk czy Kuba Badach. Spoza PR III miałaby się pojawić: Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Katarzyna Kasia, Jose Torres czy Krzysztof Łuszczewski, a swoje wsparcie mieli zadeklarować też Wojciech Malajkat czy Krystyna Kofta.

Lista ta nadal nie jest jednak zamknięta - z naszych informacji wynika, że nadal trwa werbowanie dziennikarzy. Niewykluczone, że w nowej redakcji znajdą się również osoby, które nadal pracują w PR III.

W ostatnich dniach do grona przyszłych prowadzących dołączyli: Zbigniew Zamachowski, który poprowadzi audycję o tematyce filmowej; Adriana Bąkowska - wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Lizbonie; Jan Emil Młynarski, który w połowie marca zrezygnował z prowadzenia „Dancing, salon, ulica” i odszedł z PRIII; oraz Tomasz Ławnicki - przez 13 lat związany z Trójką (obecnie w NaTemat.pl, nadal będzie pracować w redakcji po dołączeniu do radia).

Magdalena Jethon, była szefowa Trójki w latach 2009 i 2010-2016, która ma być redaktor naczelną nowej rozgłośni (jest też jedną z twórców projektu) informowała portal Wirtualnemedia.pl, że w maju zespół ma kupić niezbędny sprzęt, znaleźć lokal, a w czerwcu rozpocząć nadawanie. Na razie odpowiada, że jest zbyt wcześnie na wskazywanie, kiedy dokładnie „Nowy Świat” wystartuje.

W ramówce mają znaleźć się audycje autorskie, muzyczne, pasma magazynowe. Radio będzie miało profil słowno-muzyczny, program będzie zawierać audycje publicystyczne, kulturalne, społeczne, polityczne. - Nowością będzie fakt, że o polityce nie będą mówili politycy, tylko eksperci. Oczywiście zawsze będą zapraszane dwie strony konfliktu, ale rozmówcy będą znać się na danym temacie - w żadnym wypadku nie pojawi się w studiu polityk - mówiła portalowi Wirtualnemedia.pl Magdalena Jethon.

Jak wynika z naszych informacji, finansowanie radia "Nowy Świat" ma opierać się tylko o crowdfunding. Reklamy mają być brane pod uwagę jedynie wtedy, kiedy wpłaty od patronów nie będą utrzymywać się na wystarczającym poziomie, pozwalającym sfinansować projekt w całości. Zakładana suma to 250 tys. złotych miesięcznie.

W rozmowie z nami Jethon podkreśla, że to nie będzie „stara” Trójka, a jedynie rozgłośnia oparta na dobrych, „trójkowych” tradycjach. - To będzie zupełnie inne radio. Nie możemy mówić, że to „nowa” Trójka, bo Trójka ciągle jest i zostało w niej bardzo dużo dobrych dziennikarzy. Uważam, że jesteśmy w stanie zrobić równie dobre, ale inne radio. Moim zdaniem będzie ono odpowiadać słuchaczom, którzy kochali dawną Trójkę - zaznacza.

„Nowy Świat” utworzyła spółka „Ratujmy Trójkę” - prezesem zarządu jest Piotr Jedliński, a członkami Anna Krakowska i Krzysztof Łuszczewski. Wspólnikami są: Jan Chojnacki, Magdalena Jethon, Anna Krakowska, Jerzy Sosnowski, Krzysztof Łuszczewski, Patrycja Macjon, Piotr Jedliński i Wojciech Mann.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niemal pół miliona na internetowe radio „Nowy Świat”. W zespole: Młynarski, Zamachowski, Bąkowska, Ławnicki

58 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kamil Ślimak
Życzę powodzenia, ale dla mnie to krok w złym kierunku. Miało być ratowanie Trójki, a nie tworzenie dla niej konkurencji i potencjalnie wyjmowanie z niej redaktorów. Efekt będzie taki, że ani nowe radio nie będzie Trójką, ani Trójka nie wróci do formy.
odpowiedź
User
Nowy Świat
Inicjatywa 17 kwietnia 2020 zdobyła ok. 4000 patronów i ponad 126 tys. zł, a po 10 dniach ma ich, odpowiednio 16 000/470 tys.
To mówi samo za siebie, jakie nadzieje na dobre radio obudziło.
Okupantowi zniszczenie się udało, ale obywatele chcą być wolni. Jeszcze mogą decydować.
odpowiedź
User
Sipo
Kolejna wydmuszka...
odpowiedź