SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma energetyczna Solorza wyda 725 mln zł na farmę wiatrową, weźmie pożyczkę od Cyfrowego Polsatu

Spółka zależna holdingu ZE PAK, kontrolowanego przez Zygmunta Solorza, kupiła spółkę, która za 725 mln zł wybuduje farmę z 33 turbinami wiatrowymi w Człuchowie na Pomorzu. Na realizację projektu pożyczy maksymalnie 236 mln zł od Cyfrowego Polsatu.

Zygmunt Solorz, fot. materiały prasoweArticle

W komunikacie Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin podano, że spółka PAK-Polska Czysta Energia zdecydowała się kupić od holenderskiej firmy Polish Wind Holdings 100 proc. udziałów spółki Great Wind.

725 mln zł na 33 turbiny wiatrowe

To część projektu inwestycyjnego obejmującego budowę w miejscowości Człuchów w województwie pomorskie kompleksu 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Farma wiatrowa ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku. Zebrano już komplet pozwoleń administracyjnoprawnych pozwalających na rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy turbinach.

- Warunki wietrzne w tym regionie pozwalają szacować roczną produkcję Farmy na 230 GWh. Ze względu na zabezpieczoną moc przyłączeniową, projekt ma potencjał rozwoju dodatkowej farmy fotowoltaicznej o maksymalnej mocy przekraczającej 50 MWp - opisano w komunikacie.

Kupno projektu i budowa farmy będą kosztować ok. 725 mln zł. Maksymalnie 236,4 mln zł PAK-Polska Czysta Energia zamierza pożyczyć od Cyfrowego Polsatu.

Ponadto Cyfrowy Polsat udzielił gwarancji o wartości do 96 mln euro na rzecz spółki zależnej grupy Vestas, która dostarczy i zainstaluje turbiny wiatrowe w Człuchowie.

PAK-Polska Czysta Energia podkreśla, że to jej największy nabyty projekt inwestycyjny. Licząc z tymi wcześniejszymi, skala planowanej do zainstalowania mocy wiatrowej wynosi ponad 140 MW.

Solorz wchodzi w energetykę wiatrową, słoneczną i wodorową

ZE PAK od kilku kwartałów ogranicza wydobycie i przetwarzanie węgla, natomiast rozwija projekty oparte na odnawialnych źródłach energii. W ub.r. uruchomił farmę fotowoltaiczną w wielkopolskiej miejscowości Brudzew o mocy 70 MWp oraz zapowiedział budowę, kosztem ok. 500 mln zł, podobnej farmy w miejscowości Przykona.

W marcu br. firma ogłosiła współpracę z samorządem Rybnika przy budowie w tym mieście Centrum Zielonej Energii za ok. 0,5 mld zł oraz plan budowy wspólnie z duńskim koncernem Ørsted farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Ponadto we wrześniu ub.r. Zygmunt Solorz i Michał Sołowow, właściciel firm Synthos, Barlinek i Cersanit, ogłosili rozpoczęcie wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej.

W energetykę odnawialną mocno wchodzi również grupa Cyfrowy Polsat. Pod koniec ub.r. poinformowała, że w ramach nowej strategii do 2026 roku zamierza zainwestować w ten sektor 5,5 mld zł. Jedną z tych inwestycji ma być objęcie za 800,5 mln zł 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia. Realizację tej transakcji przesunięto do końca września.

Niedawno grupa Cyfrowy Polsat zaprezentowała model zasilanego wodorem autobusu NesoBus. W połowie przyszłego roku ma ruszyć jego seryjna produkcja.

Dołącz do dyskusji: Firma energetyczna Solorza wyda 725 mln zł na farmę wiatrową, weźmie pożyczkę od Cyfrowego Polsatu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl