SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zełenski z ostrym spotem o kupowaniu rosyjskiej ropy przez kraje UE. "Tylko trzy kraje miały odwagę"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował na Instagramie mocny klip, nawołujący do zaprzestania kupowania rosyjskich paliw. Na Telegramie z kolei woła o ostrzejsze sankcje wobec Rosji.

Article

Trwający nieco ponad minutę klip zaczyna się niewinnie - na stację benzynową podjeżdża kobieta chcąca zatankować auto. Rutynowe nalewanie benzyny do baku zaczynają jednak przeplatać wstrząsające kadry z atakowanej Ukrainy - a tam dalej są czołgi, wystrzeliwane rakiety, wozy opancerzone. W końcówce widzimy budzący dyskomfort kontrast - uśmiechnięci, zadowoleni mieszkańcy bezpiecznych państw zestawieni są z pomordowanymi w Buczy Ukraińcami.

"Nie płacisz za rosyjski gaz czy za rosyjską ropę w euro czy w rublach. Płacisz za to życiem Europejczyków takich, jak ty" – czytamy w podpisach do nagrania.

Zobacz: Wołodymyr Zełenski: od komedianta z „Sługi narodu” do męża stanu

W spocie pokazano flagi państw bałtyckich, które importu rosyjskiego gazu i ropy – to Litwa, Łotwa i Estonia. "Tylko trzy kraje miały odwagę, by nie finansować ludobójstwa. Co z resztą?" - skomentowano na nagraniu.

- Kupując rosyjską ropę i gaz, finansujesz zabijanie Ukraińców. Działajcie bardziej zdecydowanie. Przestańcie zasilać rosyjską machinę wojskową - zaapelował na Instagramie Wołodymyr Zełenski.

Profil instagramowy Wołodymyra Zełenskiego ma 16,6 mln obserwujących.

Zełenski apeluje o ostrzejsze sankcje

"Potrzeba więcej sankcji. Konieczne są ostrzejsze sankcje" - powiedział w czwartek późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez UE kolejnego pakietu restrykcji wobec Rosji.

W nagraniu wideo opublikowanym na komunikatorze Telegram Zełenski podkreślił, że dotychczasowe sankcje nałożone na Rosję nie są wystarczające by zmusić Moskwę do zakończenia wojny.

Zobacz: Zełenski w amerykańskim kongresie pokazał wstrząsające wideo

Ponownie zażądał broni dla Ukrainy, dzięki której - jak powiedział - "będziemy mogli wygrać na polu bitwy". "To będzie najostrzejsza sankcja wobec Rosji" - stwierdził Zełenski.

Poinformował, że ukraińska armia nadal robi wszystko, by powstrzymać rosyjską ofensywę w Donbasie. Dodał, że Rosjanie ściągają tam nowe jednostki.

Zawieszenie Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ Zełenski ocenił jako "absolutnie sprawiedliwe" i "całkowicie logiczne".

Zobacz: Wołodymyr Zełenski apelował podczas ceremonii Grammy Awards o wsparcie dla Ukrainy

Rezolucję o zawieszeniu Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ, w związku z "rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka", poparły 93 państwa. Przeciwko było 24, a wstrzymało się 58. Przeciw głosowały m.in. Chiny, Kazachstan, Wenezuela, Korea Północna, Białoruś, Iran, Syria, Erytrea i Kuba.

Dołącz do dyskusji: Zełenski z ostrym spotem o kupowaniu rosyjskiej ropy przez kraje UE. "Tylko trzy kraje miały odwagę"

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
vodka
Czy komik parodysta moze zamknać w końcu swoja morde i przestać żebrac i wszystkich pouczać sam doprowadzil swoaj poltyka Ukraine do totalnej ruiny
3 11
odpowiedź
User
Teleman
Ruskie onuce powinny być męczone coraz większymi sankcjami ,ale przez Ukrainę też nadal płynie kacapski gaz
3 2
odpowiedź
User
Iva
To jest prezydent, który wszystkie kraje doprowadzi do ruiny gospodarczej! Polska w tym względzie nie będzie wyjątkiem. Zełenski i cały internet pokazuje mi codziennie, że naród Ukraiński jest ponad wszystkimi narodami. Nie ważne ile zginęło Rosjan czy innych narodowości, ważne ilu zginęło Ukraińców. Pomagając w tym konflikcie my też finansujemy tę wojnę, tylko dlaczego z moich podatków!
4 6
odpowiedź