SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mieszkańcy Katowic wybrali nowe lokalizację zielonych przystanków od AMS

Mieszkańcy Katowic i pasażerowie komunikacji miejskiej wybrali 22 lokalizacje, w których wiosną 2023 r. powstaną zielone przystanki. To efekt wspólnej akcji Miasta Katowice i firmy reklamy zewnętrznej AMS.

Article

W ankiecie można było oddawać głosy w dniach 15-30 listopada 2022 r. na stronie przystanekkatowice.ams.com.pl. Ankietowani wybierali z listy zaproponowanych lokalizacji tę, w której pojawi się zielony przystanek oraz decydowali o tym, czy elementy wieńczące przystanek mają być zielone i nawiązywać do ekologicznego charakteru projektu czy żółte – zgodne z barwami miasta. Większość - 64% głosujących wybrała kolor zielony.

Najwięcej głosów oddano na przystanki zlokalizowane w dzielnicach: Koszutka, Śródmieście i Giszowiec. W tych miejscach wygrały lokalizację: Koszutka – Katowicka: Stanowisko 2, Śródmieście - Mickiewicza Stanowisko: 2, Giszowiec: Kościół. Stanowisko 2.  W ankiecie oddano blisko 3,5 tys. głosów.

Jak mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic, w wybranych 22 lokalizacjach tradycyjna wiata przystankowa zostanie wymieniona na tzw. eko wiatę, z zielonym dachem, który magazynuje wodę deszczową, obniża zapylenie powietrza, absorbuje CO2, a w upalne dni obniża temperaturę w okolicach wiaty.

- Na tym zielonych wiat w mieście nie koniec, bo takie projekty już zostały zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego i będą realizowane w ramach innego projektu, w którym udział bierze miasto - dodaje prezydent.

Zielone przystanki od AMS

System zielonych przystanków w Katowicach będzie miał znaczący wpływ na środowisko, tworząc nieoczywiste oazy zieleni w mieście. Jest to rozwiązanie typu nature-based solution. Dach przystanku pokryty jest dywanem rozchodnikowym, dzięki czemu magazynuje 150 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, obniża o 3-5 °C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejsza także zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i absorbuje 7,2 kg CO2 rocznie.  

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z fundacjami zajmującymi się ochroną ptaków w Polsce – pozwala ono ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej. Oznaczenie szyb jest certyfikowane przez Fundację Szklane Pułapki.  

Na każdym przystanku znajdują się panele EKO Premium Citylight, czyli prośrodowiskowa reklama połączona z sadzeniem drzew.

System EKO wiat AMS w Polsce obecny jest w 8 miastach: Warszawie, Krakowie, Lublinie, Chorzowie, Poznaniu, Szczecinie, Sosnowcu i Katowicach.

Dołącz do dyskusji: Mieszkańcy Katowic wybrali nowe lokalizację zielonych przystanków od AMS

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ff
Przystanki od AMS - znaczy się płaci za nie urząd miejski w Katowicach. Aaaaa.
odpowiedź
User
rert
Tak się wyprowadza pieniądze mieszkańców do kieszeni Agory
odpowiedź