SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł Mariusz Walter, współtwórca TVN

W wieku 85 lat zmarł Mariusz Walter, jeden z twórców telewizji TVN i jej pierwszy prezes. Był współtwórcą i współudziałowcem Grupy ITI. Przez wiele lat był na listach najbogatszych Polaków.

Mariusz WalterArticle

Informację o śmierci Mariusza Waltera podano w TVN24 we wtorek po godz. 20, przerwano na krótko relację z debaty sejmowej. - Mariusz wie, jak ważne są informacje, dlatego wrócimy do debaty. O Mariuszu Walterze, o jego wszystkich dokonaniach porozmawiamy później - stwierdziła Monika Olejnik.

- Teraz Mariusz Walter patrzy na nas razem z Janem Wejchertem (zmarłym w październiku 2009 roku - przyp.). Żegnaj - dodała.

 

Mariusz Walter urodził się w 1937 r. we Lwowie. Wojnę wraz z matką przeżył na Śląsku. Po wojnie ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach.

Walter karierę zawodową zaczynał w Radiu Katowice, ośrodku Telewizji Polskiej w Katowicach, a w 1963 roku przeprowadził się do Warszawy. W latach 1963-1982 Mariusz Walter pracował w Telewizji Polskiej, m.in. jako szef widowisk publicystycznych i form dokumentalnych TVP2. Współtworzył takie programy jak „Turniej Miast” czy słynne „Studio 2”. W TVP pracował do okresu stanu wojennego, z telewizji odszedł w 1982 roku. W latach 1967-1983 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Roboczej.

"Mówi pan o zapisaniu się do partii? Miałem świadomość, że jeśli w tamtych czasach chcę coś zrobić w telewizji, ja nuworysz, technik budowlany, magister inżynier budownictwa. Z dość kiepskim pochodzeniem. Jeśli chcę robić to, o czym marzyłem, to muszę się uzbroić na Placu Powstańców. Uzbroić to znaczy mieć swój zespół, swój pokój, po prostu być w środku. Poprosił mnie kiedyś na rozmowę Ignacy Waniewicz (po wyrzuceniu go z Polski w 1968 r. został prezesem telewizji kanadyjskiej) i mówi: +Widzę pana jako zdolnego, młodego człowieka itd. Ale musi mieć pan świadomość, że ani ja panu nie będę mógł pomóc, ani pan sam sobie nie pomoże, jeśli pan się nie zakotwiczy w partii+" - wspominał w 2021 r. w wywiadzie dla Newsweeka.

Walter od pierwszej połowy lat 80. był związany z holdingiem ITI, który założył wspólnie z Janem Wejchertem, zmarłym w 2009 roku. Najpierw ITI zajmowało się produkcją chipsów, co wówczas było nie lada wyzwaniem. W latach 90. kupił Telewizję Wisłą. Stała się ona zalążkiem założonej w 1997 r. telewizji TVN, która wniosła nowe standardy do informacji i rozrywki w Polsce. W 2001 r. Grupa ITI uruchomiła pierwszy kanał informacyjny w Polsce - TVN24. W tym samym roku Mariusz Walter przestał być prezesem stacji, fotel ten przejął jego syn Piotr Walter.

W 2006 roku Grupa ITI uruchomiła platformę n+, której większościowy pakiet sprzedała Canal+ w 2011 r. Przez ponad 10 lat ITI było też właścicielem sieci kin Multikino (zbyło je w 2013 roku brytyjskiemu Vue International), a przez prawie dekadę - klubu Legia Warszawa.

W zarządzie ITI (ówczesnego właściciela TVN) Mariusz Walter zasiadał aż do 2012 roku (do czasu sprzedaży portalu Onet koncernowi Ringer Axel Springer). W 2013 roku został jej honorowym prezydentem.

Mariusz Walter wśród najbogatszych Polaków

W roku 2001 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Kilka miesięcy później otrzymał statuetkę "Gwiazda Telewizji Polskiej, którą wręczono mu przy okazji jubileuszu 50-lecia TVP. Wyróżniono go "za nowatorskie programy telewizyjne, stworzenie nowej jakości w rozrywce i publicystyce telewizyjnej".

Z racji posiadanych udziałów holdingu ITI Mariusz Walter był przez wiele lat na listach najbogatszych Polaków. W rankingu „Wprost” jego majątek najwyżej, na 1,2 mld zł, był wyceniany w latach 2007-2008. Na początku 2019 r. „Forbes” majątek Mariusza Waltera oszacował na 495 mln zł,

Jednego z ostatnich wywiadów, w którym opowiadał o swoim życiu zawodowym i rozwoju grupy TVN, udzielił w połowie ub.r. do podcastu Grzegorza Markowskiego i Katarzyny Kasi.

 

Ludzie mediów i polityki żegnają Mariusza Waltera

"Zmarł Mariusz Walter, niezwykle ciepły, dobry i zakochany po uszy w telewizji Człowiek. Bardzo interesował się światem, tym co się dookoła dzieje i co dzieje się u Ciebie, w Twoim domu, w Twojej rodzinie, czy wszystko aby napewno dobrze. Bez niego nie byłoby telewizji TVN" - ta o współtwórcy TVN napisał reporter tej stacji Wojciech Bojanowski. Inny dziennikarz stacji, Mariusz Tracz Mariusza Waltera wspomina: "Dziennikarz, reporter, manager, założyciel telewizji TVN. Bardzo ciepły, dobry człowiek. Wizjoner".

 

"Wielka klasa, wielka kultura. Bardzo smutno" - wspomina współtwórcę TVN dziennikarka Kamila Biedrzycka. "Zmarł mój Mistrz i Przyjaciel. Mariusz Walter. Dziękuję Przyjacielu za to, że byłem Twoim uczniem" - napisał Walter Chłestowski,  reżyser i producent programów i widowisk telewizyjnych. Z kolei dziennikarz Polskiego Radia Aleksander Ziemiańczyk o zmarłym napisał: "Na pewno miał ogromny wpływ na polskie umysły. Może gdyby się nie urodził za komuny to byłby w innych realiach magnatem prasowym jak Axel Springer. Takie to już nasze polskie losy, że nad każdym wisi cień czerwony..".

Mariusza Waltera żegnają także politycy.