SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiana nazwy organizacji zrzeszającej kablówki

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Komunikacji Kablowej zmienia nazwę na Polska Izba Komunikacji Elektronicznej.

- Celowo wyeliminowaliśmy z nazwy przymiotnik "kablowy", bo chcemy się dostosować do rozwoju technologii, a te mogą być również bezprzewodowe - powiedział  "GW" Jerzy Straszewski, prezes PIKE, która powstała w rocznicę wejścia w życie Prawa telekomunikacyjnego. Pozwoliło ono operatorom telewizji kablowej formalnie przekształcić się w operatorów telekomunikacyjnych.

- Jako organizacja gospodarcza zajmująca się m.in. współtworzeniem prawa telekomunikacyjnego oraz przepisów regulujących rynek mediów elektronicznych, Izba reprezentuje interesy coraz szerszego kręgu operatorów, którzy dokonują konwergencji usług medialnych, telekomunikacyjnych oraz związanych z technologiami informacyjnymi. Obecnie członkowie PIKE docierają do ponad 3,8 mln abonentów. Członkowie Izby z przedsiębiorstw nazywanych powszechnie "telewizjami kablowymi" stają się operatorami zdolnymi do oferowania wszelkich usług, których dostarczanie do mieszkań abonentów umożliwia rozwój technologii transmisji danych. Coraz większa liczba członków Izby włącza do swojej oferty usługi dostępu do Internetu, telefonii oraz telewizji cyfrowej. Jednocześnie usługi transmisji programów telewizyjnych są przedmiotem coraz większego zainteresowania operatorów telefonicznych. Dlatego PIKE wspierając rozwój triple-play chce działać na rzecz wszystkich tych przedsiębiorców, którzy będą rozwijać zintegrowaną ofertę usług transmisji obrazu, głosu i danych - nie tylko drogą transmisji kablowej -  poinformowano w czwartek na konferencji prasowej.

"Współuczestnicząc w tworzeniu prawa przyjęliśmy zasadę, że zabiegamy nie tylko o to, aby nowe przepisy ułatwiały działalność naszych członków, ale także uwzględniały interes wszystkich uczestników branży i rynku - mówi prezes PIKE Jerzy Straszewski - Wiele wysiłku wkładamy w to, aby polskim przepisom zapewnić zgodność z rozwiązaniami przyjętymi w państwach europejskich nie tracąc z pola widzenia specyfiki krajowego rynku."

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej będzie kontynuować wszystkie działania OIGKK związane z reprezentowaniem środowiska wobec organów regulacyjnych rynku medialnego i telekomunikacyjnego, a także organizację Konferencji i Wystawy, która gromadząc dwa razy w roku przedstawicieli środowiska mediów tradycyjnych i elektronicznych, należy do największych wydarzeń branżowych w Europie środkowo-wschodniej.

Obecnie Izba zajmuje się m.in. współtworzeniem rozporządzeń do ustawy prawo telekomunikacyjne, uregulowaniami dotyczącymi prawa autorskiego, niezgodnością ustawy o kinematografii z Konstytucją oraz uporządkowaniem w ustawie o rtv obowiązku must carry w kontekście żądań TVP umieszczenia kanału TVP Kultura w sieciach kablowych. Jako jeden z reprezentantów rynku telekomunikacyjnego Izba współpracuje z organami administracji rządowej nad wdrożeniem telewizji cyfrowej w Polsce. W dniach 16- 19 listopada 2005 r. Izba organizuje w Krakowie XXVII Konferencję i Wystawę PIKE, która odbędzie się pod hasłem: "Konwergencja sieci - biznes, technologie, regulacje". Wezmą w niej udział przedstawiciele parlamentu i administracji państwowej oraz znani naukowcy, ekonomiści i prawnicy specjalizujący się w zagadnieniach związanych z branżą mediów.
 
Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) zrzesza 136 firm - operatorów szerokopasmowej komunikacji elektronicznej oraz producentów i dystrybutorów sprzętu i usług wykorzystywanych przez operatorów w ich działalności biznesowej. Członkami PIKE jest 115 operatorów - w tym największe krajowe firmy, którzy obsługują łącznie ponad 3,8 miliona abonentów (75% rynku).

Dane dotyczące największych (pow. 100 tys. abonentów) operatorów – członków PIKE:

Operator

Ilość abonentów ogółem

Ilość odbiorców Internetu

Ilość odbiorców telefonii

Ilość odbiorców telewizji cyfrowej

Suma nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę (mln zł)

2004

2005 (plan)

UPC Polska

1.000.000

63.000

w przygotowaniu

w przygot.

b.d.

b.d.

VECTRA

620.000

54.000

1.000

od 2006 r.

20

35-45

Multimedia

500.000

82.000

12.000

od grudnia 2005 r.

80

130

Grupa Aster

365.000

75.000

10.000

33.000

60

65

Telewizja Kablowa Poznań

150.000

25.000

od przełomu roku 2005/2006

od września 2005 r.

16,5

23,5

TOYA

150.000

18.000

250

(od VIII 2005)

od 2006 r.

b.d.

b.d.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmiana nazwy organizacji zrzeszającej kablówki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl