SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmiana ustawy o rtv: za sześć lat połowa programów w telewizji z udogodnieniami dla niesłyszących i niewidomych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którą udział treści telewizyjnych przystosowanych do osób niesłyszących i niewidomych ma wzrosnąć z obecnych 10 proc. do 50 proc. od 2024 roku. Rozszerzono też definicję audiodeskrypcji.

Prezydent Andrzej Duda, fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP Article

W obowiązującej jeszcze ustawie o radiofonii i telewizji audiodeskrypcja jest definiowana jako „werbalny, dźwiękowy opisu obrazu i treści wizualnych zawartych w audycji audiowizualnej przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku, umieszczony w audycji lub rozpowszechniany równocześnie z audycją”.

W nowelizacji zamiast audiodeskrypcji wprowadzono pojęcie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Jest to element dźwiękowy lub graficzny zawarty w audycji lub rozpowszechniany równocześnie z nią, którego celem jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym z powodu dysfunkcji narządu wzroku oraz osobom niepełnosprawnym z powodu dysfunkcji narządu słuchu możliwości zapoznania się z audycją w szczególności w formie napisów dla niesłyszących lub audiodeskrypcji, a także tłumaczenia na język migowy.

Nowelizacja zakłada również znaczące zwiększenie kwartalnego czasu nadawania w telewizji programów z udogodnieniami dla osób mających wady wzroku i słuchu. Obecnie ten poziom wynosi minimum 10 proc. łącznego czasu emisji, w 2019 roku ma to być minimum 15 proc., w 2020 i 2021 roku - co najmniej 25 proc., w 2022 i 2023 roku - co najmniej 35 proc., a od 2024 roku - minimum 50 proc. W tej puli nie będzie uwzględniany czas emisji reklam i telesprzedaży. Nadawcy zostali obowiązani do informowania odbiorców o terminach oraz czasie emisji i trwania audycji z takimi udogodnieniami.

Ponadto nowelizacja zezwala Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji na wykreślenie z rejestru kanału rozpowszechnianego wyłącznie w systemie teleinformatycznym, jeżeli w tej stacji operator nie dostarcza w programach udogodnień dla osób niepełnosprawnych.  Ma to zapewnić takie udogodnienia osobom korzystającym z sieci kablowych i platform satelitarnych.

W 2025 roku przewodniczący KRRiT przedstawi Sejmowi, Senatowi oraz ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego informację o realizacji obowiązków wprowadzonych przez nowe przepisy.

Petycję o zwiększenie udziału czasu programów przystosowanych do niepełnosprawnych skierowała do Senatu osoba prywatna. Senatorowie przyjęli nowelizację pod koniec marca, a 2 maja podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów wprowadzających obowiązek oraz określających terminarz wprowadzania udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Przepisy te wejdą w życie z początkiem 2019 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmiana ustawy o rtv: za sześć lat połowa programów w telewizji z udogodnieniami dla niesłyszących i niewidomych

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zasadniczy
A czemu nie 70 czy 80%? Czy to Dude coś kosztuje?
14 10
odpowiedź
User
Piotr
To żenujące, że nadawcę publicznego trzeba zmuszać ustawowo do działań na rzecz niedowidzących czy niesłyszących. Prywatni nadawcy już dawno zrozumieli, że warto. W kanałach grupy TVN, ITI, Canal+ wszystkie filmy emitowane są z napisami - zawsze z nich korzystam. Można również wybrać oryginalną ścieżkę dźwiękową lub z lektorem / dubingiem. Wiele programów Planete+, Domo+, Kuchni+ czy TVN Turbo również ma napisy, choć nie wszystkie ich emisje są z napisami - trzeba sprawdzać.
W telewizji publicznej film z napisami to raczej wyjątek, niż reguła, na innych programach napisy nie istnieją.
Polsat też nie świeci przykładem, ale jest lepiej niż w TVP.
10 10
odpowiedź