SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany w Radiu Łódź: znika kanał Radio Łódź Extra i popołudniowa rozmowa polityczna

Z początkiem kwietnia Radio Łódź zawiesza emisję nadającego od roku kanału Radio Łódź Extra; z ramówki zniknie też rozmowa polityczna. Wiele wskazuje na to, że ograniczone zostanie rozszycie programu lokalnego w Sieradzu. Powodem są oszczędności, wynikające ze zmniejszonej rekompensaty abonamentowej. O zmianach poinformowała zespół redaktor naczelna w wewnętrznym mailu.

Lidia Lasota, szefowa łódzkiej rozgłośni, kilka dni temu rozesłała pracownikom maila, w którym przedstawia sytuację, jaka czeka radio począwszy od 4 kwietnia br. Z tym dniem wprowadzona zostanie nowa ramówka stacji, a z niej zniknie kilka pozycji – m.in. zawieszone zostaną rozmowy polityczne, nadawane o godz. 17, które – jak czytamy w mailu, do którego dotarliśmy – częściowo mają być przeniesione do pasma porannego.

Radio zapowiada także zawieszenie emisji kanału Radio Łódź Extra w DAB+, który został uruchomiony w styczniu 2021 roku. Miała to być druga, uzupełniająca antena radiowa dla Radia Łódź - o charakterze kulturalno-muzycznym. „To odpowiedź na potrzeby zmieniającego się świata. Liczba dostępnych częstotliwości radiowych kurczy się, dlatego nowe stacje powstają przede wszystkim w internecie i w ramach cyfrowych multipleksów” – tak nowy kanał zapowiadało szefostwo Radia Łódź rok temu. Powołano też specjalny zespół do jego obsługi, jego losy są nieznane.

Szefostwo stacji zapewnia, że część audycji z Radia Łódź Extra trafi na główną antenę, jednak pracownicy są zdania, że nie jest możliwe, by znalazła się tam reprezentatywna część znikających programów. To nie wszystkie zmiany. Z początkiem kwietnia ograniczone zostanie też rozszycie programu lokalnego w Sieradzu, nadawanego przez Radio Łódź nad Wartą. A wiele wskazuje też na to, że łódzka rozgłośnia nie uruchomi także zapowiadanego rozszycia w Piotrkowie Trybunalskim.

Wszystkie te zmiany tłumaczone są oszczędnościami, wymuszonymi mniejszymi wpływami z abonamentu, a także zmniejszoną rekompensatą abonamentową, przyznaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Z początkiem marca regulator zdecydował, że 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia dostanie łącznie do podziału 99 mln zł (w ub. roku było to 112,66 mln zł). Radio nie odpowiedziało na naszą prośbę o komentarz do zapowiadanych zmian.

Z końcem grudnia ub. roku wykrystalizowała się nowa struktura organizacyjna Radia Łódź. Po zmianach w chwili obecnej funkcjonują w rozgłośni cztery redakcje w ramach dwóch pionów. Zlikwidowano redakcję muzyczną oraz redakcję publicystyki i programów kulturalnych, powołano za to nową jednostkę w strukturze: dwuosobową redakcję DAB+. Nowo utworzoną redakcją DAB+ kieruje Piotr Bielawski. Drugim członkiem redakcji ma być emerytowany pracownik rozgłośni. Właśnie ta jednostka stworzona została specjalnie do obsługi znikającego właśnie kanału Radio Łódź Extra.

Dołącz do dyskusji: Zmiany w Radiu Łódź: znika kanał Radio Łódź Extra i popołudniowa rozmowa polityczna

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hej
To bardzo dobry pomysł, żeby rano było więcej polityki i publicystyki. Ludzie właśnie tego słuchają, gdy jadą do pracy.
odpowiedź
User
Pz
Polskie Radio rozwija się jak nigdy to sukces pani prezes Kamieńskiej
odpowiedź
User
Jack
Domyślam się, że komentarz powyżej to sarkazm 🤣 Fakt, nastały czasy średniowiecza w Polskim Radiu 🤣
odpowiedź