SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zofia Wawrzyniak zwyciężczynią 21. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS

Zofia Wawrzyniak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu wgrała 21. konkurs Galerii Plakatu AMS. Tematem przewodnim było hasło „Jedenaste: Nie produkuj śmieci”.

Article

Jury oprócz nagrody głównej przyznało także 5 wyróżnień, które otrzymali: Rafał Bartlet, Inez Łaguna, Zuzanna Rawa, Michał Tokarski oraz duet Natalia Wilczak i Marek Kuciński. Wkrótce zwycięskie prace będzie można oglądać na citylightach AMS w całej Polsce.

Śmieci motywem przewodnim Galerii Plakatu AMS 2020

Tematem tegorocznej edycji konkursu Galerii Plakatu AMS było hasło „Jedenaste: Nie produkuj śmieci”. Swoją interpretację tego tematu w formie plakatów zgłosiła rekordowa liczba artystów grafików. Jury dopuściło do udziału w konkursie niemal 900 prac. Partnerem głównym tej edycji zostało m.st. Warszawa.

Laureatką nagrody głównej została Zofia Wawrzyniak (już raz wyróżniona w konkursie Galerii Plakatu AMS – w jego 18. edycji), autorka pastiszowej kompozycji stanowiącej ironiczną replikę jednego z najbardziej znanych obrazów René Magritte’a pt. "Kochankowie".

- Belgijski malarz przedstawił na płótnie mężczyznę i kobietę połączonych w pocałunku, których głowy owinięte są w białe, nieprzezroczyste tkaniny. Zastąpienie tych materii pogniecionymi foliowymi torebkami z jednej strony pogłębiło surrealistyczną aurę oryginalnego obrazu, z drugiej jednak nadało mu trywialności, a zarazem odarło z tajemnicy i odebrało urodę. Ta niepoddająca się jednoznacznemu odczytaniu praca jest przykładem – silnie obecnej we współczesnej sztuce – tendencji do komentowania i reinterpretacji dzieł dawnych mistrzów, wykorzystywania ich siły do formułowania ważkich i aktualnych komunikatów - komentuje zwycięską pracę prof. Janusz Górski, kurator konkursu.

Plakaty nagrodzone w tej edycji konkursu w styczniu 2021 roku pojawią się na ulicach polskich miast, zastępując poprzednią edycję z plakatami pod hasłem „Zwierzę też człowiek”.

Wyboru laureatów dokonało jury w składzie:

- Małgorzata Augustyniak, wiceprezes AMS

- Maciej Buszewicz, artysta grafik, profesor ASP w Warszawie

- Ola Jasionowska, graficzka z Wydziału Projektowania Graficznego w Biurze Marketingu Miasta st. Warszawy

- Magdalena Karpińska, kierownik marketingu i strategii marki Gazeta.pl

- Janusz Górski, artysta grafik, profesor ASP w Gdańsku, kurator Galerii Plakatu AMS

- Filip Tofil, artysta grafik z Creative Director Syfon Studio, członek zarządu STGU

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zofia Wawrzyniak zwyciężczynią 21. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl