SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

ZPR Media chce upadłości Ruchu, Time chce przeprowadzić postępowanie sanacyjne

Spółka ZPR Media, wydawca m.in. „Super Expressu” złożyła wniosek do sądu o upadłość dystrybutora prasy firmy Ruch, a Time o postępowanie sanacyjne - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Sieć od kilkunastu miesięcy zmaga się z potężnymi problemami finansowymi.

fot. Ruch Article

Jak wynika z naszych informacji w X wydziale gospodarczym ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego w Warszawie, ZPR Media złożyło 13 sierpnia br. wniosek o upadłość spółki Ruch, a dzień później spółka Time wniosek o przeprowadzenia postępowania sanacyjnego.

Szefem rady nadzorczej ZPR Media oraz Time jest Zbigniew Benbenek, który jednocześnie jest wiceprezesem Izby Wydawców Prasy, reprezentującej interesy wydawców w sporze z Ruchem. Benbenek odmówił komentarza w tej sprawie.

Specjalne posiedzenie Izby Wydawców Prasy

W tej sprawie w środę 29 sierpnia br. odbyło się specjalne posiedzenie Izby Wydawców Prasy. Potwierdził to Wirtualnemedia.pl Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy, który przyznał, że spotkanie było w całości poświęcone sprawie złożonych wniosków: o upadłość oraz o postępowanie sanacyjne, w związku z trudną sytuacją finansową Ruchu.

- Każdy z wydawców-członków Izby, w każdym momencie, jako przedsiębiorca działający na rynku, podejmuje samodzielne decyzje gospodarcze we własnym imieniu i na własny rachunek. Decyzja o złożeniu do sądu wniosków dotyczących Ruchu była więc indywidualną, samodzielną i wyłączną decyzją tych wydawców, którzy te wnioski złożyli - podkreślił Marek Frąckowiak w odpowiedzi na pytanie Wirtualnemedia.pl.  

Dodał także, że „Izba nie była w żadnym zakresie zaangażowana w złożenie tych wniosków, ani też poinformowana o tym fakcie, zarówno przed jak i po ich złożeniu”.

- Informacja o złożonych wnioskach została uzyskana przez Izbę z publicznie dostępnych źródeł - zaznacza dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy.

Frąckowiak w rozmowie z nami zaznaczył także, że „zarząd Izby Wydawców Prasy, mając na uwadze interes środowiska, a przede wszystkim ochronę interesów także i mniejszych wydawców, którzy pełnią ważną funkcję informacyjną i kulturotwórczą w środowiskach lokalnych”.

- Obserwujemy i analizujemy zdarzenia, oraz działania podejmowane przez Ruch w celu restrukturyzacji przedsiębiorstwa, w zakresie kolportażu prasy drukowanej i unormowania współpracy z wydawcami - wierzycielami Ruchu, a także w przypadku uzyskania istotnych informacji w tym zakresie, przekazujemy je swoim członkom - mówi nam Marek Frąckowiak. - Celem działania zarządu Izby jest bowiem zawsze umożliwienie wydawcom - swoim członkom - podejmowania autonomicznych decyzji gospodarczych i finansowych w oparciu o wiarygodne informacje i dane, co sprzyja racjonalizacji tych działań - uważa.

Ruch zaskoczony

Decyzja o złożeniu wniosków dziwi natomiast samą spółkę - oświadczenie, jakie otrzymaliśmy od zarządu Ruchu jednoznacznie na to wskazuje. Dystrybutor prasy zaznaczył, że złożone wnioski nie zostały formalnie przekazane spółce, więc firma „nie posiada wiedzy o przedmiocie tych wniosków”.

Ruch podkreślił także, że „w dobrej wierze od kilkunastu tygodni prowadzi rozmowy z wierzycielami, w tym wydawcami reprezentowanymi w zarządzie Izby Wydawców Prasy”.

-  W rozmowach tych aktywnie uczestniczył ZPR Media. W ramach prowadzonych dyskusji zarówno spółka, jak i wydawcy skierowali w ubiegłym tygodniu stosowne pisemne propozycje do Alior Banku - zaznaczono w nadesłanym redakcji Wirtualnemedia.pl oświadczeniu. - Dlatego też zgłoszone przez ZPR Media wnioski są niezrozumiałe i stanowią dla Ruchu ogromne zaskoczenie, gdyż stoją w sprzeczności z sygnalizowaną przez IWP i wydawców wolą osiągnięcia porozumienia oraz wymagają pilnego wyjaśnienia w gronie zarządu IWP. Spółka ocenia je przy tym jako prawnie nieuzasadnione, a przede wszystkim negatywnie wpływające na sytuację  Ruchu, a zwłaszcza jej wierzycieli. Spółka podejmie dalsze kroki prawne po zapoznaniu się z wnioskami - zaznaczono.

Firma, w nadesłanej nam odpowiedzi przypomniała także, że podjęła negocjacje z wierzycielami spółki oraz powołała niezależnego audytora - firmę KPMG, której zadaniem ma być przygotowanie raportu zawierającego rekomendacje w związku z planem restrukturyzacji spółki. Raport ma być gotowy pod koniec września 2018 roku.

- Pragniemy ponadto podkreślić, że kroki podjęte przez ZPR Media /Time mają bardzo negatywny wydźwięk w kontekście społecznym. Ruch to firma ze 100-letnią historią nierozerwalnie wplecioną w dzieje społeczno-gospodarcze Polski po odzyskaniu niepodległości. Ruch to efekt 100-letniej pracy kolejnych pokoleń Polaków - pracowników, agentów, logistyków czy pracowników magazynowych. A na obecnym etapie Ruch to ogrom zaangażowania w restrukturyzację biznesu kolportażowego - nie tylko ze strony pracowników spółki, ale także wszystkich uczestników rynku kolportażu prasy – wydawców, firm logistycznych czy agentów – podkreślił dystrybutor prasy.

Jednocześnie dodano, że „zarząd nie ustaje w wysiłkach, aby wypracować dobre dla spółki i wierzycieli rozwiązania i pozostaje w tym zakresie w stałym kontakcie z Izbą Wydawców Prasy oraz pozostałymi wydawcami i Alior Bankiem”.

Zła sytuacja finansowa Ruchu

Zajmujący się dystrybucją prasy Ruch jest na krawędzi bankructwa - zalega z płatnościami dla wydawnictw i próbuje renegocjować warunki umów. Nie jest tajemnicą, że Grupa Agora zdecydowała o dokonaniu odpisu aktualizującego należności przeterminowane, zagrożone prawdopodobieństwem nieściągalności ich od spółki Ruch.

Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy przekazał nam jakiś czas temu, że informacje o zaległościach płatniczych Ruch wobec wydawców znane są Izbie od wielu miesięcy.

 - Był to przedmiot rozmów zarządu Izby z władzami Ruchu, m.in. w trakcie spotkań w pierwszym półroczu. Omawiano ten problem także na zorganizowanym przez Ruch i z inicjatywy Izby - szerokim spotkaniu z wydawcami w marcu br. - opowiadał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Frąckowiak.

Ruch miał przedstawić plan spłaty zadłużenia, ale większość przedstawicieli rynku go nie zaakceptowała. Brak ustaleń miał być potwierdzany także w piśmie wysłanym do członków Izby Wydawców Prasy, w którym zawarto informację, że „powoływanie się przez Ruch w treści porozumień przedkładanych do podpisu wydawcom na uzgodnienia pomiędzy Ruchem i Izbą jest bezpodstawne i nieuprawnione”.

Rzeczniczka prasowa Ruchu, Joanna Dzwonkowska pytana kilka tygodni temu przez Wirtualnemedia.pl, na jakim etapie są prace nad porozumieniem z wydawcami odpowiedziała tylko: - Każda ze stron wie, że musimy znaleźć systemowe rozwiązania, które będzie odpowiedzą na stale spadający rynek prasy oraz rosnące koszty kolportażu, spowodowane wzrostem cen paliw i kosztów pracy. Przedstawiliśmy wydawcom plan działań, który w kolejnym etapie oceni niezależna firma audytorska KPMG - tłumaczyła.

Spadają przychody

Zobowiązania krótkoterminowe Ruchu w 2017 roku wyniosły 551,1 mln zł – to wzrost o ok. 100 mln złotych, natomiast przychody spadły z 1,46 do 1,34 mld zł. Spółka jest zadłużona w Alior Banku na 82,2 mln zł. W zeszłym roku kredyt udało się zredukować o 6,7 mln zł dzięki sprzedaży 11 nieruchomości. 83,5 mln zł mają stanowić gwarancje udzielone przez bank - w większości na zabezpieczenie płatności z tytułu zakupionych towarów. Natomiast zarząd spółki uważa, że segment detaliczny jest rentowny - EBITDA za 2017 r. wyniosła 19,2 mln zł.

Obecnie dystrybutor prasy posiada 1700 własnych kiosków i 500 wynajmowanych obiektów, które generują 60 proc. przychodów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ZPR Media chce upadłości Ruchu, Time chce przeprowadzić postępowanie sanacyjne

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Best Best
Bezsensowny ruch. Czy przypadkiem p. Benbenek nie ma ochoty na Ruch? Stać go na restrukturyzacje, dofinansowanie . Oczywiście, że sprzedaż prasy spada, ale to, że ciągle istnieją oznacza, że sama prasa nie stanowi największego udziału we wpływach.
23 13
odpowiedź
User
:)
Ciekawe jak w tej trudnej sytuacji wygląda wynagrodzenie prezesa ruch SA Igora Chalupca?
41 10
odpowiedź
User
Zdziwiony
Mnie tylko dziwi, skoro Ruch ma tak słabą kondycję finansową, dlaczego wszedł w Biedronki? Kupa kasy wywalona, skrzynki, stojaki, obsługa etc. Kto na tym zyskał? Sprzedaż patrząc na stojaki znikoma, ale ładują się w to z impetem. Ten sklep, nie jest dobry dla tego segmentu sprzedaży. Dla mnie z boku patrząc, to jest jakiś deal na górze w spółce.
21 10
odpowiedź
User
prowadził ślepy kulawego
"Wzajemne zaangażowanie kapitałowe RUCH S.A. i Gremi Media S.A. potwierdza mocną pozycję rynkową i wysokie ambicje obu Firm." info ze strony www Ruchu 😂😂😂
25 8
odpowiedź
User
Vh
Ruch w pewnym sensie nie fair. Bo ZPR gra na siebie będąc w zarządzie IWP. Niemniej jednak z Cholupcem rzeczywiście trzeba mocniej zagrać
22 10
odpowiedź