SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZPR Media chce upadłości Ruchu, Time chce przeprowadzić postępowanie sanacyjne

Spółka ZPR Media, wydawca m.in. „Super Expressu” złożyła wniosek do sądu o upadłość dystrybutora prasy firmy Ruch, a Time o postępowanie sanacyjne - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Sieć od kilkunastu miesięcy zmaga się z potężnymi problemami finansowymi.

fot. RuchArticle

Jak wynika z naszych informacji w X wydziale gospodarczym ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego w Warszawie, ZPR Media złożyło 13 sierpnia br. wniosek o upadłość spółki Ruch, a dzień później spółka Time wniosek o przeprowadzenia postępowania sanacyjnego.

Szefem rady nadzorczej ZPR Media oraz Time jest Zbigniew Benbenek, który jednocześnie jest wiceprezesem Izby Wydawców Prasy, reprezentującej interesy wydawców w sporze z Ruchem. Benbenek odmówił komentarza w tej sprawie.

Specjalne posiedzenie Izby Wydawców Prasy

W tej sprawie w środę 29 sierpnia br. odbyło się specjalne posiedzenie Izby Wydawców Prasy. Potwierdził to Wirtualnemedia.pl Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy, który przyznał, że spotkanie było w całości poświęcone sprawie złożonych wniosków: o upadłość oraz o postępowanie sanacyjne, w związku z trudną sytuacją finansową Ruchu.

- Każdy z wydawców-członków Izby, w każdym momencie, jako przedsiębiorca działający na rynku, podejmuje samodzielne decyzje gospodarcze we własnym imieniu i na własny rachunek. Decyzja o złożeniu do sądu wniosków dotyczących Ruchu była więc indywidualną, samodzielną i wyłączną decyzją tych wydawców, którzy te wnioski złożyli - podkreślił Marek Frąckowiak w odpowiedzi na pytanie Wirtualnemedia.pl.  

Dodał także, że „Izba nie była w żadnym zakresie zaangażowana w złożenie tych wniosków, ani też poinformowana o tym fakcie, zarówno przed jak i po ich złożeniu”.

- Informacja o złożonych wnioskach została uzyskana przez Izbę z publicznie dostępnych źródeł - zaznacza dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy.

Frąckowiak w rozmowie z nami zaznaczył także, że „zarząd Izby Wydawców Prasy, mając na uwadze interes środowiska, a przede wszystkim ochronę interesów także i mniejszych wydawców, którzy pełnią ważną funkcję informacyjną i kulturotwórczą w środowiskach lokalnych”.

- Obserwujemy i analizujemy zdarzenia, oraz działania podejmowane przez Ruch w celu restrukturyzacji przedsiębiorstwa, w zakresie kolportażu prasy drukowanej i unormowania współpracy z wydawcami - wierzycielami Ruchu, a także w przypadku uzyskania istotnych informacji w tym zakresie, przekazujemy je swoim członkom - mówi nam Marek Frąckowiak. - Celem działania zarządu Izby jest bowiem zawsze umożliwienie wydawcom - swoim członkom - podejmowania autonomicznych decyzji gospodarczych i finansowych w oparciu o wiarygodne informacje i dane, co sprzyja racjonalizacji tych działań - uważa.

Ruch zaskoczony

Decyzja o złożeniu wniosków dziwi natomiast samą spółkę - oświadczenie, jakie otrzymaliśmy od zarządu Ruchu jednoznacznie na to wskazuje. Dystrybutor prasy zaznaczył, że złożone wnioski nie zostały formalnie przekazane spółce, więc firma „nie posiada wiedzy o przedmiocie tych wniosków”.

Ruch podkreślił także, że „w dobrej wierze od kilkunastu tygodni prowadzi rozmowy z wierzycielami, w tym wydawcami reprezentowanymi w zarządzie Izby Wydawców Prasy”.

-  W rozmowach tych aktywnie uczestniczył ZPR Media. W ramach prowadzonych dyskusji zarówno spółka, jak i wydawcy skierowali w ubiegłym tygodniu stosowne pisemne propozycje do Alior Banku - zaznaczono w nadesłanym redakcji Wirtualnemedia.pl oświadczeniu. - Dlatego też zgłoszone przez ZPR Media wnioski są niezrozumiałe i stanowią dla Ruchu ogromne zaskoczenie, gdyż stoją w sprzeczności z sygnalizowaną przez IWP i wydawców wolą osiągnięcia porozumienia oraz wymagają pilnego wyjaśnienia w gronie zarządu IWP. Spółka ocenia je przy tym jako prawnie nieuzasadnione, a przede wszystkim negatywnie wpływające na sytuację  Ruchu, a zwłaszcza jej wierzycieli. Spółka podejmie dalsze kroki prawne po zapoznaniu się z wnioskami - zaznaczono.

Firma, w nadesłanej nam odpowiedzi przypomniała także, że podjęła negocjacje z wierzycielami spółki oraz powołała niezależnego audytora - firmę KPMG, której zadaniem ma być przygotowanie raportu zawierającego rekomendacje w związku z planem restrukturyzacji spółki. Raport ma być gotowy pod koniec września 2018 roku.

- Pragniemy ponadto podkreślić, że kroki podjęte przez ZPR Media /Time mają bardzo negatywny wydźwięk w kontekście społecznym. Ruch to firma ze 100-letnią historią nierozerwalnie wplecioną w dzieje społeczno-gospodarcze Polski po odzyskaniu niepodległości. Ruch to efekt 100-letniej pracy kolejnych pokoleń Polaków - pracowników, agentów, logistyków czy pracowników magazynowych. A na obecnym etapie Ruch to ogrom zaangażowania w restrukturyzację biznesu kolportażowego - nie tylko ze strony pracowników spółki, ale także wszystkich uczestników rynku kolportażu prasy – wydawców, firm logistycznych czy agentów – podkreślił dystrybutor prasy.

Jednocześnie dodano, że „zarząd nie ustaje w wysiłkach, aby wypracować dobre dla spółki i wierzycieli rozwiązania i pozostaje w tym zakresie w stałym kontakcie z Izbą Wydawców Prasy oraz pozostałymi wydawcami i Alior Bankiem”.

Zła sytuacja finansowa Ruchu

Zajmujący się dystrybucją prasy Ruch jest na krawędzi bankructwa - zalega z płatnościami dla wydawnictw i próbuje renegocjować warunki umów. Nie jest tajemnicą, że Grupa Agora zdecydowała o dokonaniu odpisu aktualizującego należności przeterminowane, zagrożone prawdopodobieństwem nieściągalności ich od spółki Ruch.

Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy przekazał nam jakiś czas temu, że informacje o zaległościach płatniczych Ruch wobec wydawców znane są Izbie od wielu miesięcy.

 - Był to przedmiot rozmów zarządu Izby z władzami Ruchu, m.in. w trakcie spotkań w pierwszym półroczu. Omawiano ten problem także na zorganizowanym przez Ruch i z inicjatywy Izby - szerokim spotkaniu z wydawcami w marcu br. - opowiadał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Marek Frąckowiak.

Ruch miał przedstawić plan spłaty zadłużenia, ale większość przedstawicieli rynku go nie zaakceptowała. Brak ustaleń miał być potwierdzany także w piśmie wysłanym do członków Izby Wydawców Prasy, w którym zawarto informację, że „powoływanie się przez Ruch w treści porozumień przedkładanych do podpisu wydawcom na uzgodnienia pomiędzy Ruchem i Izbą jest bezpodstawne i nieuprawnione”.

Rzeczniczka prasowa Ruchu, Joanna Dzwonkowska pytana kilka tygodni temu przez Wirtualnemedia.pl, na jakim etapie są prace nad porozumieniem z wydawcami odpowiedziała tylko: - Każda ze stron wie, że musimy znaleźć systemowe rozwiązania, które będzie odpowiedzą na stale spadający rynek prasy oraz rosnące koszty kolportażu, spowodowane wzrostem cen paliw i kosztów pracy. Przedstawiliśmy wydawcom plan działań, który w kolejnym etapie oceni niezależna firma audytorska KPMG - tłumaczyła.

Spadają przychody

Zobowiązania krótkoterminowe Ruchu w 2017 roku wyniosły 551,1 mln zł – to wzrost o ok. 100 mln złotych, natomiast przychody spadły z 1,46 do 1,34 mld zł. Spółka jest zadłużona w Alior Banku na 82,2 mln zł. W zeszłym roku kredyt udało się zredukować o 6,7 mln zł dzięki sprzedaży 11 nieruchomości. 83,5 mln zł mają stanowić gwarancje udzielone przez bank - w większości na zabezpieczenie płatności z tytułu zakupionych towarów. Natomiast zarząd spółki uważa, że segment detaliczny jest rentowny - EBITDA za 2017 r. wyniosła 19,2 mln zł.

Obecnie dystrybutor prasy posiada 1700 własnych kiosków i 500 wynajmowanych obiektów, które generują 60 proc. przychodów.

Dołącz do dyskusji: ZPR Media chce upadłości Ruchu, Time chce przeprowadzić postępowanie sanacyjne

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Best Best
Bezsensowny ruch. Czy przypadkiem p. Benbenek nie ma ochoty na Ruch? Stać go na restrukturyzacje, dofinansowanie . Oczywiście, że sprzedaż prasy spada, ale to, że ciągle istnieją oznacza, że sama prasa nie stanowi największego udziału we wpływach.
odpowiedź
User
:)
Ciekawe jak w tej trudnej sytuacji wygląda wynagrodzenie prezesa ruch SA Igora Chalupca?
odpowiedź
User
Zdziwiony
Mnie tylko dziwi, skoro Ruch ma tak słabą kondycję finansową, dlaczego wszedł w Biedronki? Kupa kasy wywalona, skrzynki, stojaki, obsługa etc. Kto na tym zyskał? Sprzedaż patrząc na stojaki znikoma, ale ładują się w to z impetem. Ten sklep, nie jest dobry dla tego segmentu sprzedaży. Dla mnie z boku patrząc, to jest jakiś deal na górze w spółce.
odpowiedź