SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zrzutka.pl organizuje akcję #MądrzePomagam, chce uniknąć powtórki „Boję się ciemności”

W reakcji na sfingowaną zbiórkę „Boję się ciemności” portal na którym była prowadzona -  Zrzutka.pl - organizuje akcję #MądrzePomgam. Ma na celu zainicjowanie powstania społecznego systemu alarmowego do wczesnego blokowania oszustów.

Choć oficjalny start akcji zaplanowano na 26 lipca, to w akcję zaangażowało się już kilkanaście fundacji i stowarzyszeń, m.in. Szlachetna Paczka, pomorski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, Fundacja Przytul Kota, Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny, a także kilkuset internautów.

Głównym celem powstania przedsięwzięcia jest wypracowanie dobrych praktyk, standardów mądrego pomagania oraz wymiana informacji pomiędzy fundacjami, organizacjami, platformami, a także internautami na temat osób czy zbiórek budzących wątpliwości co do ich uczciwości. Dzięki temu serwisy organizujące zbiórki, przy współpracy z partnerami, będą mogły stworzyć półautomatyczny mechanizm do wczesnego blokowania oszustów.

- Zdajemy sobie sprawę, że w pojedynkę jest znacznie trudniej przeciwdziałać złu. Stąd nasza inicjatywa, której celem jest wypracowanie najskuteczniejszych metod weryfikacji osób organizujących zbiórki pieniężne za pośrednictwem platform fundraisingowych/ crowdfundingowych oraz stworzenie systemu wczesnego ostrzegania przed nieuczciwymi osobami. Do udziału w tej społecznej akcji zapraszamy zarówno podmioty instytucjonalne, firmy, osoby publiczne, internautów, ale także media. Zależy nam na zbudowaniu jak najszerszego porozumienia – informuje Tomasz Chołast, członek zarządu i współzałożyciel Zrzutka.pl.

Co będzie zawierał serwis akcji #MądrzePomagam?

- praktyczne rady oraz „kodeks mądrego pomagania” czyli część opisową dla darczyńców - na co zwrócić uwagę przy wspieraniu zbiórek w internecie.

- listę podejrzanych zbiórek, co do których fundacje, organizacje czy internauci będą w formie alertów zgłaszali swoje uwagi wraz z uzasadnieniem.

- przegląd polskich portali fundraisingowych/ crowdfundingowych oferujących możliwość organizacji zbiórek charytatywnych wraz z opisem ich działania

-  filmy nagrane przez osoby publiczne wspierające inicjatywę, na temat tego, w jaki sposób pomagać mądrze.

Zbiórka „Boję się ciemności” na rzecz chorego Antosia Rudzkiego prowadzona była od lutego br. na portalu Zrzutka.pl. W akcję zaangażowało się wielu celebrytów, dziennikarzy i osób publicznych. Po kilku miesiącach trwania okazało się, że zbiórka jest sfingowana, a pieniądze wpływają na prywatne konto organizatora. Administracja Zrzutki poinformowała o sprawie prokuraturę, która wydała nakaz zatrzymania Michała S. Mężczyzna został zatrzymany przez policję, obecnie w sprawie trwa śledztwo.

Dołącz do dyskusji: Zrzutka.pl organizuje akcję #MądrzePomagam, chce uniknąć powtórki „Boję się ciemności”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jak
Teraz to mnie w tyłek pocałujcie bo nigdy nie wpłacę pieniędzy za waszym pośrednictwem nikomu. Umożliwiliście złodziejowi działalność bez sprawdzania czegokolwiek. Zamknijcie ten serwis.
odpowiedź
User
Dok
Opiszcie i sprawdzcie porządnie jak to jest z pomaganiem na facebooku. Czy like faktycznie mogą pomóc zasilić cxzyjeś konto czy nie. co z udostępnianiem czy chodzi tylko o zasięg i imformację. Ludzie wierzą w to, że klikając wpłacają grosz czy jakąś sumkę a wydaje mi się to niemożliwe. Trzeba to wyjaśnić i opisać!
odpowiedź