SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mali wydawcy boją się o swoje pieniądze. Benbenek: Reprezentujemy wszystkich

Mali wydawcy obawiają się, że nowo powstały Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych po wejściu w życie unijnej dyrektywy o prawach pokrewnych będzie negocjował warunki podziału pieniędzy z dużymi graczami wyłącznie w imieniu swoich członków.  – Te obawy są na wyrost, będziemy reprezentowali wszystkich, także mniejszych wydawców – podkreśla w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Zbigniew Benbenek, główny akcjonariusz Grupy ZPR Media należącej do nowej organizacji. 

Zbigniew Benbenek, właściciel grupy ZPR (fot. Super Express)Article

Kilka dni temu informowaliśmy, że z inicjatywy prezesów Grupy WP, Ringier Axel Springer Polska, Agory i Interii powstał Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych. Jego głównym zadaniem jest wspólna praca dla rozwoju mediów internetowych oraz reprezentowanie wydawców w procesie tworzenia regulacji prawnych. 

Sygnatariuszami Związku Pracodawców, oprócz reprezentantów Grupy WP, Ringier Axel Springer Polska i Agory są także: przedstawiciele Grupy ZPR Media oraz TVN Warner Bros. Discovery. Interia planuje formalnie dołączyć do związku po jego rejestracji w KRS. 

Nowa formacja ma – jak podano w komunikacie – reprezentować interesy swoich członków, przede wszystkim poprzez oddziaływanie na kształt polskiego i europejskiego systemu prawnego. „Ramy prawne i regulacje powinny zapewniać krajowym wydawcom równe i sprawiedliwe warunki rozwoju oraz konkurowania na europejskim rynku cyfrowym, zwłaszcza w relacjach z globalnymi firmami technologicznymi” – czytamy w komunikacie. 

Branża najgłośniej zaś mówi o tym, że w planach związku są działania w zakresie zbiorowego zarządzanie prawami pokrewnymi. Będzie to możliwe po uchwaleniu ustawy, implementującej unijną dyrektywę w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym z 2019 roku oraz po spełnieniu stosownych wymagań przewidzianych przez właściwe przepisy.

Mali są pełni obaw 

O co chodzi? W największym skrócie opisuje to Andrzej Andrysiak, lokalny wydawca, szef Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, członek Izby Wydawców Prasy: „Z grubsza chodzi o to, że Google i FB będą musiały płacić wydawcom za korzystanie z ich treści. Bo teraz pasą się na cudzym. Płacą już w wielu krajach, bo zostały zmuszone przez prawo” – napisał na swoim facebookowym profilu. Przedstawiciele rządów państwa członkowskich Unii Europejskiej ostatecznie przegłosowali dyrektywę o prawach autorskich w kwietniu 2019 roku, niebawem polski rząd będzie musiał implementować ją (za pomocą ustawy) na polski grunt. 

Zdaniem Andrysiaka (a nie jest on odosobniony w tych obawach) – istnieje niebezpieczeństwo, że nowo powołany związek – gdy już przyjdzie do rozmów o podziale pieniędzy od tzw. “gatekeeperów” – będzie reprezentował tylko interesy swoich członków, tzn. duże wydawnictwa, zapominając o małych. - Pilotuje to od dawna Izba Wydawców Prasy oraz Repropol. W imieniu całej branży. No i teraz wielka szóstka chce to robić w swoim imieniu. Po co się dzielić, jak można zgarnąć więcej tortu. Google i FB branżę rozegrają na cacy, a mniejsi wydawcy zostaną wydymani. Przez G/FB oraz przez naszą wielką szóstkę – napisał na Facebooku, dodając: - A potem będzie lament i zgrzytanie zębów, że w Polsce lokalnej pustynie informacyjne, demokracja cierpi, nie ma kontroli, PiS rządzi... Ano będzie. Bo zamiast współpracować, ważniejsze było liczenie dutków. Przecież to tylko biznes.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Andrysiak precyzuje: - Oczywiście, istnieje cień nadziei, że nowy związek powstrzyma się od osobnego negocjowania tylko w swoim imieniu, ale jest to jedynie cień szansy. Kwestia pozostaje otwarta: czy jeśli będzie implementacja, duzi pracodawcy siądą do stołu osobno, czy też nie.

Benbenek: pieniądze będą szły bezpośrednio do wydawców

Jednak Zbigniew Benbenek, główny akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej Grupy ZPR, a jednocześnie wiceprezes Izby Wydawców Prasy, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl uspokaja: - To oczywiste, że będzie nam (członkom Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych – Red.) zależało na tym, by siąść do stołu z “gatekeeperami” i wynegocjować uczciwe warunki, ale takie, by zyskali na tym wszyscy, nie tylko członkowie nowego związku. Obserwując jak to funkcjonuje w innych krajach dochodzimy do przekonania, że właściwym będzie model, gdy “gatekeeperzy” będą przesyłali pieniądze za użyte treści bezpośrednio do wydawców. Zatem jeśli uda się wypracować taki model, bądź model podobny – np. z jakąś organizacją, do której będą trafiały takie pieniądze i która będzie je dzieliła pomiędzy wydawców - będzie znaczenia, czy chodzi o wydawcę małego, czy dużego, o naszego członka czy też nie. Najważniejszym będzie bowiem wypracowany mechanizm. Zapewniam, że w ostatecznym rozrachunku nie będzie rozróżnienia na członków i nie członków Związku.

Na prezesa Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych został powołany Maciej Kossowski. To menadżer z wieloletnim doświadczeniem w branży mediów cyfrowych, które zdobywał w największych polskich spółkach mediowych. Pełnił m.in. funkcje członka zarządu Grupy Onet.pl SA,VP sales strategy i VP media product w Grupie Wirtualna Polska SA, członka zarządu w Polska Press sp. z o.o., członka zarządu w Infor PL SA. Zajmował również stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej IAB Polska.

W skład rady nadzorczej związku wchodzą Jacek Świderski (Grupa WP), Aleksander Kutela (Ringier Axel Springer Polska), Bartosz Hojka (Agora), Katarzyna Białek (Grupa ZPR Media) oraz Dorota Żurkowska (TVN Warner Bros. Discovery).

Dołącz do dyskusji: Mali wydawcy boją się o swoje pieniądze. Benbenek: Reprezentujemy wszystkich

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antyperkusista
Lepiej pracownikom oddaj należne pieniądze.Szczególnie tym niesłusznie zwolnionym i zatrudnionym na śmieciowych umowach.
odpowiedź
User
Cyrkowiec
Pamiętajcie, Bęben zawsze walczy tylko o swoje interesy. On i jego usłużne kundle.
odpowiedź
User
(e)Artur
Jak prezes Benbenek mówi że nie walczy to nie walczy, a jak mówi, że walczy to... mówi. Tak działa (P)ZPR od lat
odpowiedź