SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Grupie Infor powstał związek zawodowy

Pracownicy spółki Infor PL, m.in. wydawcy „Dziennika Gazety Prawnej” i serwisu Dziennik.pl, założyli związek zawodowy – dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtulanemedia.pl. Związkowcy chcą, by pracownicy mieli udział w dyskusji o sytuacji spółki i jej przyszłości. 

To pierwszy raz, gdy w Grupie Infor kontrolowanej przez Ryszarda Pieńkowskiego, powstała od zera organizacja związku zawodowego. W przeszłości istniała ona krótko w spółce Infor Biznes, gdy po fuzji „Dziennika” z „Gazetą Prawną” dołączyli do niej pracownicy Axel Springer Polska (to on wydawał „Dziennik”). 

Pracownicy Infor PL zdecydowali się utworzyć organizację zakładową OPZZ „Konfederacja Pracy”. Związkowcy na razie nie chcą ujawniać swojej tożsamości. Jak twierdzą, założenie związku „to rzecz naturalna w tak dużej organizacji jak Infor PL i wykorzystanie przysługującym pracownikom uprawnień”. Jednocześnie związkowcy przyznają, że czują się "patriotami" Dziennika Gazety Prawnej i "cenią Infor jako wydawcę, który zapewnia wysokie standardy pod względem wolności i niezależności dziennikarskiej”. 

Kluczowym celem organizacji związkowej ma być udział pracowników w dyskusji o sytuacji spółki, jej przyszłości i rozwoju wydawanych przez nią mediów. W piątek 5 lipca br. związkowcy poinformowali pracodawcę o powstaniu organizacji związkowej. 

Tak, zostaliśmy poinformowani o powstaniu organizacji zakładowej OPZZ “Konfederacja Pracy”. Deklarujemy otwartość do wspólnej merytorycznej dyskusji na temat przyszłości Grupy Infor. Tworzenie pracownikom przestrzeni do aktywnego wpływania na rozwój Grupy zawsze było ważnym elementem jej funkcjonowania - przekazało Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Grupy Infor.

Spółka Infor PL jest wydawcą m.in. “Dziennika Gazety Prawnej" oraz serwisów Infor.pl, Dziennik.pl, Gazetaprawna.pl czy Forsal.pl. W Infor PL pod koniec 2022 r. na etatach pracowało 274 osób. W sumie w całej Grupie Infor liczba pracowników i współpracowników sięga 500 osób (dane ze strony internetowej firmy).

Związki zawodowe działają w Agorze, RASP i Bauerze

Związki zawodowe coraz częściej zakładane są w mediach. Pracownicy organizują się, by walczyć o lepsze warunki zatrudnienia, zwłaszcza dziennikarzy, a także o lepsze warunki zwolnień grupowych, które coraz częściej mają miejsce w spółkach medialnych. 

Od dawna związki zawodowe funkcjonują w spółkach Grupy Agora, gdzie wiele razy reprezentowały pracowników w rozmowach dotyczących zwolnień grupowych - ostatnio wiosną tego roku, gdy firma zdecydowała się zwolnić 180 pracowników. Działają tam NSZZ „Solidarność”, Organizacja Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz Związek Zawodowy Komitet Obrony Gazety Wyborczej.

Również w Ringier Axel Springer Polska znajdziemy związki zawodowe. Pracowników reprezentują: Komisja Zakładowa Inicjatywy Pracowniczej, Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" i Koło Syndykatu Dziennikarzy Polskich "Przegląd Sportowy”. 

W 2023 r. powstała Komisja Międzyzakładowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza w Wydawnictwie Bauer i AKPA Polska Press. Obecnie związkowcy spierają się z zarządem Bauera o podwyżki. Ponieważ strony nie doszły do porozumienia, kolejnym etapem jest mediacja. Mediatora musiał wyznaczyć resort rodziny, pracy i polityki społecznej, a pierwsze spotkanie z nim odbędzie się 30 lipca br. 

Dołącz do dyskusji: W Grupie Infor powstał związek zawodowy

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pytający
Zostało tam jeszcze tyle osób by utworzyć władze związku ??
6 1
odpowiedź
User
XYZ
Do Pytający... Związek mogą założyć też samozatrudnieni, więc tak.
Takie rzeczy u Ryszarda 😲? Niezłe jaja
8 1
odpowiedź
User
Putający
Pewnie Rysio z ciekawości sam wstąpi do związku
10 0
odpowiedź