SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zygmunt Solorz chce, żeby Cyfrowy Polsat wypłacał wyższą dywidendę - minimum 1,8 mld zł przez 3 lata

Zygmunt Solorz, większościowy akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu, zaproponował, żeby firma przez najbliższe trzy lata wypłaciła dywidendy wynoszące minimum 1,8 mld zł. Zarząd firmy oszacuje możliwości finansowe pod tym kątem i zdecyduje, czy zmieniać politykę dywidendową.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

W piśmie do zarządu Cyfrowego Polsatu Zygmunt Solorz zaproponował, żeby ustalono poziom dywidendy na 4 proc. średniej kapitalizacji firmy z grudnia ub.r., co daje 0,93 złotego na akcję. Zaznaczył, że tak skalkulowana nominalna roczna kwota dywidendy mogłaby być płacona przez spółkę przez trzy kolejne lata.

Solorz: sygnały od mniejszościowych akcjonariuszy, że dywidenda zbyt niska

W komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu podano, że Zygmunt Solorz w swoim piśmie ocenił, że firma, która „była budowana przez szereg lat wspólnym wysiłkiem i przy istotnym wsparciu akcjonariuszy mniejszościowych, posiada dzisiaj solidne fundamenty w postaci zdrowych aktywów i powtarzalnych strumieni finansowych”.

- Jednocześnie budowane przez wiele lat bardzo dobre relacje z bankami i obligatariuszami Cyfrowego Polsatu dają Spółce dostęp do finansowania jej dalszego rozwoju. Ponadto pan Zygmunt Solorz poinformował, że otrzymywał niejednokrotnie sygnały przekazywane przez mniejszościowych akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu odnośnie kwestii podziału zysków Spółki, który od czasu przejęcia w 2014 roku spółki Polkomtel kształtował się na relatywnie niskim poziomie. Według pana Zygmunta Solorza, dywidenda oparta o takie założenia będzie zdrowym kompromisem pomiędzy zapewnieniem godziwego i powtarzalnego wynagrodzenia na rzecz akcjonariuszy Spółki a dalszym jej oddłużaniem - opisano w komunikacie.

Zarząd Cyfrowego Polsatu zapowiedział, że przeanalizuje plany firmy, żeby oszacować oszacowania możliwości alokacji zasobów gotówkowych pod kątem wypłaty dywidendy na nowych zasadach. Zaznaczył, że zadba, aby nowa polityka dywidendowa nie zaburzyła koncepcji rozwoju firmy.

Ewentualne zmiany w polityce dywidendowe zostaną ogłoszono do marca.

Cyfrowy Polsat w ub.r. bez dywidendy z powodu przejęć

Od grudnia 2017 roku do połowy ub.r. Cyfrowy Polsat i wspólnie ze swoimi spółkami zależnymi zrealizował szereg przejęć.

Na 66 proc. akcji Netii wydał ok. 1,3 mld zł (w maju ub.r. na przejęcie przez Cyfrowy Polsat kontroli nad tą spółką zgodził się UOKiK), za 103 mln zł kupił od Grupy ZPR Media 100 proc. udziałów spółek nadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 49 proc. udziałów nadawcy Fokus TV i Nowa TV, a za 38 mln euro - 50 proc. akcji (plus jedną) Eleven Sports Network.

W związku z tymi wydatkami, a także swoim zadłużeniem, Cyfrowy Polsat nie wypłacił w ub.r. dywidendy. Pod koniec października ub.r. firma poinformowała, że planuje oszacować popyt na jej nowe obligacje oraz zaproponować warunki i harmonogram ich emisji. Zamierza w ten sposób taniej spłacić obligacje o nominalnej wartości 1 mld zł.

Trzy dywidendy w ciągu dekady, łącznie 524 mln zł

Od 2009 roku Cyfrowy Polsat wypłacił trzy dywidendy: w 2010 roku 152,94 mln zł (po 57 groszy na akcję), w 2014 roku 166,28 mln zł (26 groszy na akcję), a w 2017 roku - 204,65 (32 groszy na akcję).

Zygmunt Solorz jest większościowym akcjonariuszem spółki - ma 366,72 mln jej akcji stanowiących 57,34 proc. kapitału i dających 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Od pięciu lat kurs akcji Cyfrowego Polsatu waha się od 20 do 28 zł. W czwartek na koniec sesji wynosił 24,30, co dawało kapitalizację w wysokości 15,54 mld zł i wycenę pakietu należącego do Solorza w wysokości 8,91 mld zł.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 7,68 mld zł wpływów ze sprzedaży i 750,7 mln zł zysku netto, a w samym trzecim kwartale - 2,73 mld zł wpływów i 227,1 mln zł zysku.

Pod koniec stycznia firma podała, że jej zysk za czwarty kwartał ub.r. będzie o ok. 162,6 mln zł niższy z powodu odroczonego podatku dochodowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz chce, żeby Cyfrowy Polsat wypłacał wyższą dywidendę - minimum 1,8 mld zł przez 3 lata

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Vv
Sorry ale co jest hot w tym news?
15 8
odpowiedź
User
@bezczelny
Już kilka miesięcy temu mówił, że będzie chciał konsolidacji lokalnych dostawców internetu wokół Netii (czytaj: Netia chce przejmować), a to wymaga nakładów.
5 5
odpowiedź
User
towarzysz
A może chodzi o to żeby mieć pieniądze na zakupy, którym nie będzie się tak uważnie UOKIK przyglądał? Zakupy prywatne...
6 4
odpowiedź
User
Bobo
łapać kasę i w nogi :)
8 5
odpowiedź
User
-
A ja chcę otwarcia archiwum programowego Polsatu dla wszystkich zainteresowanych!!! Ja chcę tego samego co już uczyniła TVP!!!
9 7
odpowiedź