SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zygmunt Stępiński dyrektorem Muzeum Historii i Żydów Polskich Polin

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał w czwartek Zygmunta Stępińskiego na stanowisko dyrektora Muzeum Historii i Żydów Polskich Polin. Trzyletnia kadencja nowego szefa muzeum rozpocznie się 1 marca br.

Fot. Danuta Matloch/MKiDNArticle

Zygmunt Stępiński od roku pełni obowiązki dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W latach 2012-2019 był zastępcą ówczesnego dyrektora muzeum Dariusza Stoli i odpowiadał za realizację strategii w zakresie edukacji, marketingu, komunikacji  i sprzedaży.

Do 1 marca 2019 r. dyrektorem muzeum był Dariusz Stola. Przed zakończeniem jego kadencji prezydent Warszawy i Żydowski Instytut Historyczny, które współprowadzą muzeum, postulowały, aby resort kultury przedłużył mu kontrakt na kolejną kadencję bez konkursu. Minister Piotr Gliński nie zgodził się na to. W maju ubiegłego roku komisja konkursowa wybrała Stolę na dyrektora Polin, ale Piotr Gliński nie powołał go na to stanowisko, zarzucając mu zaangażowanie polityczne. 11 lutego Dariusz Stola wydał oświadczenie, że rezygnuje z ubiegania się o fotel dyrektora muzeum. W lutym tego roku Zygmunt Stępiński został wskazany jako wspólny kandydat stowarzyszenia ŻIH oraz miasta st. Warszawy na stanowisko dyrektora muzeum Polin.

Zygmunt Stępiński był założycielem Muratora

Zygmunt Stępiński z wykształcenia jest historykiem. Ma rozległą wiedzę o budownictwie i architekturze oraz o historii Żydów polskich. Utrzymuje kontakty ze środowiskami żydowskimi w Polsce, Izraelu i diasporze oraz środowiskami związanymi z budownictwem i architekturą.

W 2010 r. był prezesem zarządu Fundacji Kocham Polskę. W latach 2007–2012 stworzył autorski program rewitalizacji zabytkowych fabryk w Żyrardowie na lofty, mieszkania i usługi. Był członkiem zarządu Izby Wydawców Prasy (1997–2000), współtwórcą i wieloletnim prezesem wydawnictwa Murator, przewodniczącym rady nadzorczej Murator Expo (2002–2004), założycielem i przewodniczącym rady Fundacji Dom Dostępny (1996–2005); przewodniczącym rady Polsko–Amerykańskiego Instytutu Budownictwa (1993–1995), współzałożycielem i współautorem programu działania Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów (1994–1996); sekretarzem redakcji i członkiem zespołu redakcyjnego Wydawnictwa CDN (1982–1989).

Został odznaczony m.in.  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność konspiracyjną w stanie wojennym, przyznanym przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w 2008 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Stępiński dyrektorem Muzeum Historii i Żydów Polskich Polin

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gest Lichockiej na drogę
Na pewno zna hebrajski.
A retorycznie zapytam ile dał ŻIH na budowę Tu Odpoczniesz, aby być współprowadzić to muzeum?


Idź trollować gdzie indziej prymitywny rasisto. I naucz się wypowiadać w podobno ojczystym języku.
odpowiedź
User
a
Na pewno zna hebrajski.
A retorycznie zapytam ile dał ŻIH na budowę Tu Odpoczniesz, aby być współprowadzić to muzeum?


Idź trollować gdzie indziej prymitywny rasisto. I naucz się wypowiadać w podobno ojczystym języku.


@ Gest - dal tyle ile na utrzymanie ich cmentarzy czyli 0 zł. Lepiej zapytaj się ile wyciąga z budżetu na swoje cieplę posadki...
odpowiedź
User
Babcia Mówi
cieplę posadki - czyli biedny Polak analfabeta patrzy na ŻIH
odpowiedź