SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zyskowność działalności bankowej może spadać w kolejnych kwartałach

W nadchodzących kwartałach można spodziewać się zmniejszenia zyskowności działalności bankowej. W ujęciu kwotowym zyski mogą się nadal zwiększać, ale najprawdopodobniej w wolniejszym tempie niż skala działalności bankowej, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w lipcowym „Raporcie o stabilności systemu finansowego".

Wśród czynników, które będą miały wpływ na taki rozwój sytuacji NBP wskazuje: małe prawdopodobieństwo dalszego spadku obciążenia wyników kosztami realizacji ryzyka kredytowego, związane przede wszystkim z wolniejszym tempem wzrostu gospodarczego, prawdopodobny spadek marży odsetkowej netto oraz dalszy spadek relacji wyniku nieodsetkowego do aktywów, a także niewielki wpływ poprawy efektywności kosztowej.

„Dodatkowym czynnikiem ryzyka może być sytuacja niektórych przedsiębiorstw z branży budowlanej. Część kontraktów infrastrukturalnych okazała się nierentowna dla wykonawców i skutkowała zgłoszeniem wniosków o upadłość. Można się spodziewać, że w nadchodzących miesiącach banki będą tworzyć zwiększone odpisy na kredyty udzielone przedsiębiorstwom budowlanym. Nie można wykluczyć, że pogorszeniu ulegnie sytuacja kolejnych podmiotów, co może negatywnie wpłynąć na wyniki finansowe części banków" - podano w raporcie.

W przypadku kredytów mieszkaniowych obciążenie odpisami będzie się zwiększać w związku ze starzeniem się portfela kredytów oraz obniżaniem się jakości kredytów udzielonych w okresie łagodnej polityk kredytowej. W przypadku kredytów konsumpcyjnych obciążenie odpisami z tytułu utraty wartości osiągnęło już stosunkowo niski poziom i można oczekiwać stabilizacji odpisów.

NPB spodziewa się  w kolejnych kwartałach spadku marży odsetkowej spowodowanego konkurencją o zapadające lokaty z jednodniową kapitalizacją odsetek i o stabilne źródła finansowania po stronie kosztowej, zaś po stronie przychodowej – wolniejszego wzrostu kredytów dla gospodarstw domowych.

Jako prawdopodobny NBP uważa dalszy spadek relacji wyniku nieodsetkowego do aktywów. „Prognozowany spadek tempa wzrostu aktywności gospodarczej wraz z sytuacja na rynku pracy najprawdopodobniej ogranicza możliwości banków zwiększania wartości pobieranych od klientów banków opłat i prowizji. Planowane zmniejszenie opłaty interchange będzie również mieć wpływ na wynik nieodsetkowy" - podano w raporcie.

Na kształtowanie się zyskowności z kapitałów dodatkowo wpływ będą miały ograniczone możliwości zwiększania przez banki dźwigni finansowej ze względu na zaostrzone wymogi nadzorcze,  zwiększona niepewność gospodarcza i związana z tym presje rynkowa na podniesienie kapitałów

NBP podał, że kwartalne zyski netto banków, po sezonowym spadku pod koniec 2011 r., w I kwartale br. ponownie przekroczyły 4 mld zł. Kwartalne straty zmniejszyły sie do poziomu nie notowanego od końca 2008 r. Dzięki wypracowaniu wysokich wyników finansowych przeciętna zyskowność funduszy podstawowych przekroczyła 15%, co jest bardzo wysokim poziomem na tle największych banków europejskich.

Dołącz do dyskusji: Zyskowność działalności bankowej może spadać w kolejnych kwartałach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl