Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2023-01-19

A A A POLEĆ DRUKUJ

Voces Gaudii, czyli pierwszy w polsce chór lgbtqia

Voces Gaudii to pierwszy w Polsce chór LGBTQIA zrzeszający osoby nieheteronormatywne i ich przyjaciół, którego celem jest budowanie mostów za pomocą muzyki. Założony przez Miszę Czerniaka chór oraz działające przy chórze stowarzyszenie tworzą bezpieczną przestrzeń, pozwalającą na swobodne wyrażanie swoich poglądów, dzielenie się pasją do śpiewu oraz działania na rzecz tęczowej społeczności. Misją chóru jest zaangażowanie osób nieheteronormatywnych w działania kulturalne i społeczne. Bezpłatna platforma streamingowa ARTE.tv zaprasza do obejrzenia dokumentu „Voces Gaudii – pierwszy w Polsce chór LGBTQIA”, który przybliża wyzwania, z jakimi mierzą się osoby nieheteronormatywne.

W Polsce w XXI wieku osoby LGBTQIA bywają nadal piętnowane za to, że nie mieszczą się w tradycyjnie pojmowanych normach społecznych. Bywa, że doświadczają wykluczenia, a nawet przemocy. W Polsce część regionów jest zdecydowanie konserwatywna, dlatego szczególnie tu ujawnianie odmiennej orientacji seksualnej jest trudnym doświadczeniem. W 2019 roku niektóre gminy podjęły uchwały o ustanowieniu „stref wolnych od LGBT”. Chór Voces Gaudii przeciwstawia się dyskryminacji, afirmuje wolność, miłość i równość społeczną, dlatego od 2014 roku angażuje się w ważne wydarzenia i manifestacje na rzecz społeczności LGBTQIA. Podczas występów, członkowie chóru dzielą się z publicznością swoimi osobistymi przeżyciami i historiami.

Reportaż „Voces Gaudii – pierwszy w Polsce chór LGBTQIA” dostępny na bezpłatnej platformie ARTE.tv przedstawia kulisy koncertu, który odbył się w Lublinie - koncertu, który okazał się szczególnie trudnym przedsięwzięciem. Członkowie chóru napotkali na przeszkody już na etapie poszukiwania przestrzeni, w której mogliby zaśpiewać. - Pomysł, że chcemy dać koncert w „mieście wolnym od LGBT”, gdzie nie toleruje się osób queerowych, mnie trochę przeraża. Chcemy jednak pokazać, że też robimy zwyczajne rzeczy, śpiewamy i tańczymy – mówi w filmie dyrygent i założyciel chóru, Misza Czerniak. Inicjatywa występu w tym mieście z jednej strony miała na celu przełamanie barier i przeciwstawienie się atmosferze strachu, jaką mogą wzbudzać działania środowisk nacjonalistycznych wobec społeczności LGBTQIA, a z drugiej działanie na rzecz akceptacji i integracji. Członkowie Voces Gaudii podczas koncertu nie tylko dostarczają niesamowitych wrażeń muzycznych swoim słuchaczom, ale również opowiadają swoje indywidualne historie. Zapis przygotowań do koncertu i uczuć, jakie temu towarzyszyły, a także indywidualnych opowieści członków chóru można poznać dzięki reportażowi ARTE.tv dostępnemu na bezpłatnej platformie pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/104429-011-A/re-voces-gaudii-pierwszy-w-polsce-chor-lgbtqia/do 14 listopada 2023 roku.

 

POZOSTAŁE FILMY PORUSZAJĄCE TEMATYKĘ  LGBTQIA W ARTE.TV:

Dokumentalna seria „Powstań” dostępna do 12/08/2023

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/099238-013-A/cohu-powstan-1-3/

 

Dwuczęściowy reportaż „Płeć Duszy” dostępny do 12/12/2023

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/099238-045-A/plec-duszy-odcinek-1/

 

Dokument „LGBT w ukraińskiej armii” dostępny do 10/06/2025

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/107710-159-A/oczyma-ukrainskich-dziennikarzy/

 

Kontakt dla mediów: Aleksandra Kulik, tel.: 506 029 442, e-mail: a.kulik@agencjafaceit.pl

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter

 

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ