Dziennikarze zarzucają prezydentowi Torunia cenzurowanie pytań na konferencjach prasowych o koronawirusie

Dziennikarze z kilku toruńskich redakcji wystosowali list otwarty do prezydenta tego miasta, Michała Zaleskiego. Zarzucają cenzurowanie pytań zadawanych podczas konferencji prasowej online, dotyczących przebiegu pandemii w zarządzanym przez niego mieście.

jk
jk
Udostępnij artykuł:
Dziennikarze zarzucają prezydentowi Torunia cenzurowanie pytań na konferencjach prasowych o koronawirusie
Michał Zaleski, fot. youtube

W piątek 3 kwietnia, toruńskie „Nowości” (Polska Press Grupa) napisały w tekście Małgorzaty Oberlan, że w grudziądzkim szpitalu zmarły dwie pacjentki zarażone koronawirusem. Podczas zorganizowanej tego samego dnia internetowej konferencji prasowej dziennikarze próbowali zapytać o te zgony prezydenta miasta, lecz - jak pisze Oberlan w kolejnym tekście, zamieszczonym na portalu gazety - selekcjonujący pytania dziennikarzy urzędnik nie przekazał tych pytań prezydentowi. Nie przekazano także innych pytań związanych z wirusem.

Prezydent Michał Zaleski jeszcze tego samego dnia wysłał sprostowanie do tekstu zamieszczonego w papierowym wydaniu „Nowości”, opublikował je też na swoim profilu facebookowym.

- Nie mam możliwości wchodzenia w kompetencje innych jednostek oraz instytucji, takich jak administracja wojewódzka, służby sanitarne czy szpitale, zwłaszcza znajdujące się w innym mieście. Dziennikarze doskonale wiedzą, że źródłem informacji o zgonach w grudziądzkim szpitalu musi być ten właśnie szpital lub państwowe służby sanitarne. Tym samym zarzuty o nieudzieleniu przeze mnie odpowiedzi na zagadnienia nienależące do mojego zakresu działania, poruszane podczas konferencji prasowej, są bezpodstawne i sformułowane w oburzający sposób - jako emocjonalny, osobisty atak autorki tekstu na prezydenta miasta - czytamy w oświadczeniu.

W odpowiedzi dziennikarze z toruńskich mediów wystosowali w sobotę list otwarty do prezydenta Michała Zaleskiego. Piszą, że odbiera im się głos w trakcie organizowanych przez miasto konferencji prasowych.

- Nie jest prawdą, że pomijane są tylko pytania o stan zdrowia pacjentów. Cenzurze podlegały również pytania dotyczące funkcjonowania Specjalistycznego Szpitala Miejskiego (podkreślamy - miejskiego!), który stał się jednym z ognisk koronawirusa. Ocenzurowano pytania dotyczące finansów miasta - wpływu zarazy na wielkie inwestycje, m.in. budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, czy przebudowę mostu. Wiele zadawanych przez nas pytań, m.in. o to, czy maseczki zamówione z TZMO dotarły do wszystkich potrzebujących i w jakich ilościach, podczas konferencji nie zostało odczytanych. Dziennikarze mają obowiązek pytać, domagać się wyjaśnień oraz informować o ewentualnych niejasnościach, błędach i innych niedociągnięciach, które powodują, że zdrowie i życie pacjentów, oraz przedstawicieli służb medycznych może być narażone na niebezpieczeństwo - czytamy w liście. Podpisani pod nim dziennikarze rozpropagowali go na swoich facebookowych profilach.

 

Reporterzy odnoszą się też do słów prezydenta Zaleskiego, dotyczących Małgorzaty Oberlan. - Ze zdumieniem przyjęliśmy Pana publiczną krytykę jednej z naszych koleżanek, która napisała o cenzurze na konferencjach. Wszyscy solidarnie prosimy Pana, jako osobę, która zarządza tym miastem od blisko 20 lat - o zaniechanie cenzury - kończy się apel.

Podpisało go 23 dziennikarzy, m.in. Tomasz Więcławski z Polskiej Agencji Prasowej, Paweł Jankowski z Radia WaWa, Mariusz Sidorkiewicz z TVN24, a także kilkoro dziennikarzy „Nowości Dziennika Toruńskiego” (Paulina Błaszkiewicz, Janusz Milanowski, Małgorzata Oberlan, Tomasz Wersocki czy Tomasz Bielicki).  

Tomasz Pietraszak, redaktor naczelny „Nowości Dziennika Toruńskiego”, odmówił komentarza w sprawie listu dziennikarzy dotyczącego sprostowania Zaleskiego.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online