Kolejny wydawca pozywa Google ws. reklam

The Atlantic pozwał Alphabet oraz firmę Google, która należy do spółki, oskarżając o monopolizację rynku reklamowego oraz oszustwa. To kolejny wydawca, który zdecydował się na ten krok, a media powołują się na zeszłoroczny wyrok, który zapadał w USA.

Dominik Senkowski
Dominik Senkowski
Udostępnij artykuł:
Kolejny wydawca pozywa Google ws. reklam
Google

Serwis The Wrap informuje, że amerykański wydawca The Atlantic złożył we wtorek pozew przeciwko Google i jego spółce-matce Alphabet, oskarżając gigantów technologicznych o monopolizację rynku reklam online. Według magazynu, Google twierdził, że jego praktyki reklamowe przyniosą korzyści wydawcy, jednak w rzeczywistości zwiększyły jedynie zyski samego Google kosztem innych.

The Atlantic oskarża Google o naruszenie prawa stanowego w Nowym Jorku oraz federalnych ustaw antymonopolowych. Magazyn żąda zwrotu poniesionych strat, opłat za prawników oraz procesu przed ławą przysięgłych.

The Atlantic idzie do sądu

Pozywające wydawnictwo twierdzi, że monopolizacja przez Google zmusiła wydawców do sprzedaży reklam po niższych cenach. Utrzymywanie centralnego serwera reklamowego przez Google ograniczało możliwość korzystania z konkurencyjnych platform reklamowych.

Według The Atlantic, działania Google miały negatywny wpływ na dochody wydawców oraz konkurencyjność na rynku technologii reklamowej. Pozew akcentuje, że nieuczciwe praktyki zmniejszyły przychody wydawnictw oraz ich partnerów w branży reklamowej. Jak stwierdzono w pozwie, „wzbogacenie Google nastąpiło kosztem The Atlantic”.

Kilka dni temu Penske Media, wydawca m.in. magazynów "Billboard" i "Rolling Stone", zdecydował się pozwać Google za manipulację rynkiem reklam cyfrowych. W kwietniu ub.r. amerykańska sędzia federalna orzekła, że Google zmonopolizował rynek reklamy internetowej. Zdaniem sądu amerykański gigant technologiczny "świadomie podjął szereg działań antykonkurencyjnych" i wyrządził "znaczną szkodę" swoim klientom. Na ten wyrok powołują się teraz The Atlantic oraz Penske Media.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Na YouTube wraca "Farma Bagiego". Influencer porozumiał się z Polsatem

Na YouTube wraca "Farma Bagiego". Influencer porozumiał się z Polsatem

Słowik z mocnym pytaniem do szefowej Rady Warszawy z KO. "Byłem tam jako mieszkaniec"

Słowik z mocnym pytaniem do szefowej Rady Warszawy z KO. "Byłem tam jako mieszkaniec"

Szefowa KRRiT krytykuje sprawdzanie legitymacji reporterów Republiki i wPolsce24

Szefowa KRRiT krytykuje sprawdzanie legitymacji reporterów Republiki i wPolsce24

Kacper Merk współpracuje z radiową Jedynką. Wysłali go na mundial

Kacper Merk współpracuje z radiową Jedynką. Wysłali go na mundial

Tak Republika apeluje o wpłaty. Kłeczek: jesteśmy na wojnie, jeżeli państwo się zdrzemną, wybuchnie bomba

Tak Republika apeluje o wpłaty. Kłeczek: jesteśmy na wojnie, jeżeli państwo się zdrzemną, wybuchnie bomba

Wielki powrót "Rancza". Dorota Stalińska i Katarzyna Maciąg dołączają do obsady

Wielki powrót "Rancza". Dorota Stalińska i Katarzyna Maciąg dołączają do obsady