SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kiedy słupki falują, tracimy jako społeczeństwo - czyli o rozbieżnościach w sondażach (opinie)

W przypadku badań preferencji partyjnych jest duża pokusa, zarówno po stronie mediów, jak i po stronie polityków, aby wynikami manipulować i interpretować po swojemu w doraźnym interesie, natomiast nie ma potrzeby, czasu, miejsca na głębszą refleksję, aby wyjaśnić czytelnikowi, widzowi, co faktycznie kryje się za konkretnymi procentami poparcia. Przez brak refleksji i brak spójności na poziomie komunikatów cierpi opinia publiczna, jakość debaty, jakość informacji, no i przede wszystkim poziom samowiedzy społeczeństwa - tak rozbieżności w sondażach preferencji politycznych komentują eksperci.

Dołącz do dyskusji: Kiedy słupki falują, tracimy jako społeczeństwo - czyli o rozbieżnościach w sondażach (opinie)

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
z braku laku
Umówmy się - opozycja w Polsce nie ma ŻADNEJ propozycji. Ma po swojej stronie sporo wielkomiejskich mediów (trochę strachu, trochę postkomunistycznego kapitału). Te sondażowe plotki/ fake news to jest ich jedyna metoda.
odpowiedź
User
racz nam wrócić Panie...
@z braku laku
Oczywiście, masz słuszność. PiS nigdy nie przegra. NIGDY. A gdyby ktoś podniusł rękę na waadzę to odrąbiemy ją....
odpowiedź
User
Błąd
Dlaczego w analizie metodologii sondażowej nie pojawiło się pojęcie błędu statystycznego?
Jeżeli jest on na poziomie 3% (?), a zapewne w badaniach których metoda jest publicznie niedookreślona (ilu odmówiło badania? jak rozłożono głosy tych od "nie wiem", etc.) większy, nie można grać zmianami na poziomie kilku punktów procentowych.
Każdy przyzna, że porównywalne są wyniki otrzymywane tą samą metodą pomiarów, ale POZIOM BŁĘDU stanowczo za rzadko jest podawana w metryczce. Dobrze że choć wiedza o znaczeniu trendu i porównywaniu wyników tych samych pracowni przedarła się do świadomości publicznej.
Potrzeba manipulacyjnego bicia piany zwycięża w relacjach sondażowychh, ma to wpływ na wyniki wyborów, a o to chodzi "inżynierom społecznym".
odpowiedź
<