Jakie są diety w podróży zagranicznej

Wydatki na posiłki podczas zagranicznej podróży służbowej można zaliczyć do kosztów podatkowych i tym samym o ich wartość obniżyć zobowiązanie wobec fiskusa. Niestety jedynie do pewnej wysokości.

pr
pr
Udostępnij artykuł:

Zgodnie z ustawą o PIT kosztu uzyskania przychodu nie stanowi jednak wartość diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność i osób z nimi współpracujących – w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Dieta w czasie podróży zagranicznej jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Przysługuje ona za każdą pełną dobę pobytu. Spędzonym za granicą dniom niepełnym przysługuje natomiast odpowiednia część diety:- poniżej 8 godzin pobytu – przysługuje 1/3 diety,- od 8 do 12 godzin pobytu – przysługuje 1/2 diety,- ponad 12 godzin pobytu – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

 

 

Poniesione poza granicami Polski wydatki przedsiębiorca powinien przeliczyć na złotówki. Do tego potrzebny będzie średni kurs NPB ogłoszony w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień, w którym koszt został poniesiony. Na rozliczenie wydatków związanych z wyjazdem służbowym przedsiębiorca ma 14 dni od dnia zakończenia wyjazdu.

Dokładna tabela zawierająca maksymalne wysokości diet dla poszczególnych krajów znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Przedział czasowy

Istotne jest, kiedy dokładnie rozpoczyna się dla celów podatkowych zagraniczna podróż służbowa. Początek i koniec zagranicznej podróży służbowej ma miejsce na granicy. A zatem, chodzi tu o wszystkie wydatki poniesione od momentu przekroczenia granicy kraju, do którego udaje się w celach służbowych przedsiębiorca, aż do momentu opuszczenia go, również na granicy w drodze powrotnej. Czas wyjazdu służbowego będzie różny dla różnych środków komunikacji.

Katarzyna Miazek, Tax Care

pr
Autor artykułu:
pr
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

AI może dyskryminować? "Modele uczą się hakować nasz system myślenia"

AI może dyskryminować? "Modele uczą się hakować nasz system myślenia"

Blisko rekordu w "amerykańskim Lotto". Wygrał prawie 2 mld dolarów

Blisko rekordu w "amerykańskim Lotto". Wygrał prawie 2 mld dolarów

W telewizji wPolsce24 kolęda od dziennikarzy

W telewizji wPolsce24 kolęda od dziennikarzy

Laureat Pulitzera pozywa gigantów AI za naruszenie praw autorskich

Laureat Pulitzera pozywa gigantów AI za naruszenie praw autorskich

Pierwsza strategia ESG w historii PFR. Jan Domanik, CSO PFR: Inwestujemy dla przyszłych pokoleń
Materiał reklamowy

Pierwsza strategia ESG w historii PFR. Jan Domanik, CSO PFR: Inwestujemy dla przyszłych pokoleń

Od sylwestra asystent AI w mObywatelu, a w 2026 r. portfel tożsamości cyfrowej

Od sylwestra asystent AI w mObywatelu, a w 2026 r. portfel tożsamości cyfrowej