Kaczyński "zawieszony" w TVP

TVP nie nadała w święta reklamy Kaczyńskiego

masz
masz
Udostępnij artykuł:

Telewizja Polska nie nadała w święta reklamy prezentującej Lecha Kaczyńskiego jako kandydata w wyborach prezydenckich. Stało się to po tym, jak w czwartek bezzwłocznego zaprzestania emisji tego spotu zażądała szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek.

Lech Kaczyński ogłosił, że będzie ubiegał się o urząd prezydenta, w minioną sobotę na konwencji konstytucyjnej Prawa i Sprawiedliwości. Później w TVP pojawiły się spoty informujące o tych zamiarach. Pierwsze zostały wyemitowane w TVP1 i TVP2 w dniach 19-22 marca. Dodatkowo PiS wykupiło czas reklamowy w dniach 27-30 marca.

Według Departamentu Reklamy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w dniach 19-22 marca w telewizyjnej Jedynce wyemitowano 10 spotów, a w Dwójce - 5. Kosztowały ponad pół miliona złotych.

W czwartek przewodnicząca KRRiT poprosiła prezesa TVP o wyjaśnienia dotyczące emisji spotów reklamowych prezentujących Lecha Kaczyńskiego.

W czwartkowym komunikacie KRRiT napisano, że "określenie, czy dany przekaz jest reklamą polityczną, czy też reklamą wyborczą w rozumieniu ordynacji wyborczej, a co za tym idzie stwierdzenie, czy termin ich rozpowszechniania jest niezgodny z obowiązującym prawem, należy do prerogatyw Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), jako organu czuwającego nad przebiegiem kampanii wyborczej".

Danuta Waniek spotkała się z członkami PKW. Podtrzymali swoje wcześniejsze stanowisko, że partie polityczne nie mogą finansować audycji wyborczych w mediach przed zarządzeniem wyborów prezydenckich i utworzeniem komitetów wyborczych. Po tym Waniek wezwała TVP do zaprzestania emisji spotu promującego Lecha Kaczyńskiego.

Telewizja dostosowała się do wezwania szefowej KRRiT. Zamierza jednak zasięgnąć porady prawnej, czy rzeczywiście przed ogłoszeniem kampanii wyborczej nie wolno jej emitować reklam z osobami, które deklarują, że wystartują w wyborach prezydenckich.

Według Prawa i Sprawiedliwości spór wokół reklamy prezentującej Lecha Kaczyńskiego jest kampanią przeciwko temu ugrupowaniu.

masz
Autor artykułu:
masz
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Pokolenie z ekranem w dłoni. Szkoła przegrywa z TikTokiem i komunikatorami

Pokolenie z ekranem w dłoni. Szkoła przegrywa z TikTokiem i komunikatorami

mObywatel przejmuje obowiązki urzędu. E-dowodem zarządzimy z pozycji smartfona

mObywatel przejmuje obowiązki urzędu. E-dowodem zarządzimy z pozycji smartfona

Na ChatGPT nie wszystko dla nieletnich. Będzie weryfikacja wieku

Na ChatGPT nie wszystko dla nieletnich. Będzie weryfikacja wieku

Wielka zbiórka "Ciepło z Polski dla Kijowa". Pomagają dziennikarze i eksperci

Wielka zbiórka "Ciepło z Polski dla Kijowa". Pomagają dziennikarze i eksperci

Jak portal Zero.pl ma się do Kanału Zero? Patryk Słowik: sami kształtujemy naszą linię

Jak portal Zero.pl ma się do Kanału Zero? Patryk Słowik: sami kształtujemy naszą linię

InPost śrubuje rekordy dostaw i Paczkomatów. Co z przejęciem firmy?

InPost śrubuje rekordy dostaw i Paczkomatów. Co z przejęciem firmy?