Piotr Zaremba będzie wicedyrektorem TVP Kultura. „Kanał powinien wyjść poza Warszawę”

Wicenaczelny tygodnika „W Sieci” (Grupa Fratria) od lutego br. rozpocznie pracę w Telewizji Polskiej i obejmie stanowisko zastępcy dyrektora kanału TVP Kultura, którym kieruje Mateusz Matyszkowicz - ustalił portal Wirtualnemedia.pl. - Programy z gatunku publicystyki kulturalnej powinny być w większym stopniu konfrontacją różnych wrażliwości - zapowiada Zaremba.

Łukasz Brzezicki
Łukasz Brzezicki
Udostępnij artykuł:

- Potwierdzam, otrzymałem od Mateusza Matyszkowicza propozycję objęcia stanowiska zastępcy dyrektora TVP Kultura i ją przyjąłem - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Zaremba.

Zaremba od marca 2015 roku (wraz z Piotrem Skwiecińskim) pozostawał wicenaczelnym tygodnika „W Sieci”, wydawanym przez Grupę Fratria. Przejście do TVP oznacza rezygnację z dotychczas zajmowanej funkcji w redakcji tygodnika. Publicysta nie chce jednak rozstawać się z pismem - prawdopodobnie nadal będzie prowadził rubrykę „Zaremba przed telewizorem”, w której recenzuje produkcje telewizyjne. Do końca stycznia zamierza też normalnie pracować przy wydawaniu tygodnika.

Nowy wicedyrektor TVP Kultura podkreśla, że będzie pełnił funkcję doradczą właściwemu szefowi kanału. Ma jednak własne pomysły na funkcjonowanie kanału tematycznego Telewizji Polskiej.

- Programy z gatunku publicystyki kulturalnej powinny być w większym stopniu konfrontacją różnych wrażliwości. Obecnie te programy są przeglądami poszczególnych dziedzin artystycznych - krytyk teatralny dyskutuje z krytykiem filmowym, ale zazwyczaj mają podobne zdanie. Ciekawiej byłoby, gdyby pojawiały się tam różne opinie - zapowiada Piotr Zaremba.

Piotr Zaremba zaznacza, że warto, aby TVP Kultura „wyszła poza Warszawę” i oprócz komercyjnych przedsięwzięć śledziła również projekty amatorskie. - Chciałbym tych twórców przybliżyć widzom, zapraszać do dyskusji, jak robiono to w „Swojskich klimatach”. Kto wie, że w Złotowie jest Teatr Matysarek, który od 30 lat co roku wystawia jedno przedstawienie, będące objawieniem dla tamtejszej społeczności? Wszystko opiera się na uczniach miejscowego liceum i ich nauczycielu. Promowanie takich projektów oczywiście będzie zależało od możliwości finansowych TVP Kultura - opisuje Zaremba.

Piotr Zaremba z „W Sieci” jest związany od startu pisma pod koniec 2012 roku. Wcześniej pracował w „Uważam Rze” (od lutego 2011 r. do listopada 2012 r.), był też związany m.in. z „Newsweekiem”, „Rzeczpospolitą” czy „Nowym Państwem” (jako zastępca redaktora naczelnego). W latach 1991-1996 pracował jako reporter polityczny w „Życiu Warszawy”, a w okresie od 1996 r. do 1998 r. pełnił funkcję szefa działu opinii w „Życiu”. Z wykształcenia jest historykiem.

Z danych ZKDP wynika, że w październiku ub.r. średnia sprzedaż ogółem „W Sieci” wynosiła 73 034 egz., natomiast z raportu Nielsen Audience Measurement wynika, że w grudniu ub.r. udział TVP Kultura w rynku telewizyjnym wyniósł 0,51 proc.

Łukasz Brzezicki
Autor artykułu:
Łukasz Brzezicki
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Hagi Cosmetics stawia na agencję Friends&Brands

Hagi Cosmetics stawia na agencję Friends&Brands

Parlament Europejski o zagrożeniach w social mediach i ze strony AI

Parlament Europejski o zagrożeniach w social mediach i ze strony AI

Netflix ujawnił plany na 2026 rok. Co zobaczymy?

Netflix ujawnił plany na 2026 rok. Co zobaczymy?

Przemysław Bryk przeszedł z Salestube do agencji Artegence

Przemysław Bryk przeszedł z Salestube do agencji Artegence

Przejęcie producenta automatów paczkowych. SwipBox z nowym właścicielem

Przejęcie producenta automatów paczkowych. SwipBox z nowym właścicielem

Właściciel na stałe szefem Red Carpet Media Group

Właściciel na stałe szefem Red Carpet Media Group