Spółka Polsatu chce dalszej emisji dodatkowych kanałów naziemnych

Tylko do 16 marca są ważne pozwolenia multipleksów eksperymentalnych operatora związanego z Grupą Polsat Plus w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. — BCAST zwrócił się do nas o kolejne testy w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu zarówno w technologii DVB-T2, jak i 5G Broadcast. Wnioski nie zostały jeszcze rozpatrzone — informuje Wirtualnemedia.pl Przemysław Poznański z biura prezesa UKE.

Adrian Gąbka
Adrian Gąbka
Udostępnij artykuł:
Spółka Polsatu chce dalszej emisji dodatkowych kanałów naziemnych
Antena do naziemnej telewizji cyfrowej

Za pośrednictwem multipleksu eksperymentalnego w Gdańsku i Warszawie można oglądać duble Polsatu i Nowej TV, a także stacje TV Okazje, Mango, Stars.TV i Telewizję TVT z Rybnika. MUX we Wrocławiu nie obejmuje Stars.TV, ale w zamian jest dostępna TV Regionalna.pl z Lubina.

O tym, że BCAST chce dalej prowadzić emisje próbne, jako pierwszy poinformował "Press". Podmioty zainteresowane działalnością multipleksów testowych nie mogą wnioskować o przedłużenie pozwolenia.

Muszą wystąpić o nowe zgody. Urzędowi Komunikacji Elektronicznej pozostało kilka dni na rozpatrzenie wniosku należącego do Grupy Polsat Plus spółki BCAST. Multipleks może więc czasowo zniknąć, a następnie powrócić w przypadku pozytywnej decyzji.

Jakie testy powinna prowadzić spółka BCAST?

Multipleks BCAST już kilkukrotnie znikał i powracał od swojego debiutu w 2021 roku. Dwa lata temu ówczesny prezes UKE Jacek Oko zdecydował, że nie będzie wydawać zgód na emisje w standardzie DVB-T2/HEVC, bo to powszechnie obowiązująca technologia.

Rok temu multipleks powrócił, bo BCAST wystąpił o równoległe testy technologii emisji na potrzeby urządzeń mobilnych 5G Broadcast. Firma związana z Cyfrowym Polsatem nie informowała jednak o rozpoczęciu takich prób. Biuro prasowe grupy nie odpowiedziało w czwartek na nasze pytania w tej sprawie.

Emisje testowe w standardzie 5G Broadcast rozpoczął w Warszawie w lipcu 2025 roku Emitel. Do tego celu wykorzystał sygnał Telewizji Puls i Puls 2. Pozwolenie operatora wygasało 31 grudnia zeszłego roku, ale zostało przedłużone.

Nowy szef UKE Przemysław Kuna podtrzymuje politykę poprzednika. — Standard DVB-T2 jest już dobrze znany widzom w Polsce, ponieważ jest dostępny niemal na wszystkich ogólnokrajowych multipleksach. Prezes UKE nie widzi potrzeby dalszego testowania tej technologii. Ewentualne testowanie DVB-T2 mogłoby być rozważane w powiązaniu z prowadzeniem testów 5G Broadcastmówiła niedawno Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, rzeczniczka prasowa UKE.

Multipleksy eksperymentalne i lokalne są wykorzystywane przez nadawców do poszerzenia zasięgu technicznego bez kosztownych koncesji naziemnych i opłat na rzecz operatora ogólnopolskich multipleksów Emitela.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"