Reddit, Meta i Google przekazały władzom dane użytkowników krytykujących ICE

Giganci technologiczni – Reddit, Meta i Google – dobrowolnie przekazali Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA dane użytkowników krytykujących ICE.

Dominik Senkowski
Dominik Senkowski
Udostępnij artykuł:
Reddit, Meta i Google przekazały władzom dane użytkowników krytykujących ICE
Agenci ICE

"New York Times" informuje, powołując się na anonimowe źródła, że Reddit, Meta i Google dobrowolnie "spełniły część wezwań" dotyczących ujawnienia danych użytkowników krytykujących amerykańską Służbę Imigracyjną i Celną (ICE).

Dane zostały przekazane do Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który w ostatnich miesiącach kontaktował się z firmami technologicznymi, pytając o stosowne informacje. Mowa o osobach, które w swoich wpisach krytykowały agenty ICE lub wskazywały na ich lokalizacje.

Bigtechy razem z władzą

Rzecznik Google w rozmowie z "NYT" przyznał: – Gdy otrzymujemy takie zapytanie, nasz proces przeglądu ma na celu ochronę prywatności użytkowników, jednocześnie spełniając obowiązki prawne.


Dodał również, że informują użytkowników o takich wezwaniach, chyba że zostanie wydany zakaz sądowy.

W odpowiedzi na te działania rozpoczęto kampanię "Resist and Unsubscribe", wymierzoną w dziesięć firm technologicznych wspierających ICE, w tym m.in. Meta i Google.

Amerykańskie media twierdzą, że Meta, Discord, Google oraz Reddit otrzymały od Departamentu już setki wezwań o udostępnienie danych.

Jak podawaliśmy, użytkownicy należących do Meta Facebooka, Instagrama i Threads nie mogą udostępnić na swoich profilach linków do tzw. "ICE List" – obywatelskiej strony internetowej z nazwiskami tysięcy pracowników Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na ICE spada fala krytyki za brutalne metody działania i eskalowanie napięć w czasie podejmowanych interwencji.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

VML Poland Agencją Roku w kategorii Experience na Cannes Lions

VML Poland Agencją Roku w kategorii Experience na Cannes Lions

Na YouTube wraca "Farma Bagiego". Influencer porozumiał się z Polsatem

Na YouTube wraca "Farma Bagiego". Influencer porozumiał się z Polsatem