Republika bez zgody na raty za koncesję. Zabrakło głosu

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na środowym posiedzeniu nie podjęła decyzji w sprawie Telewizji Republika. Wniosek tego nadawcy o rozłożenie na raty części opłaty koncesyjnej zostanie rozpatrzony prawdopodobnie na kolejnym posiedzeniu.

Tomasz Wojtas
Tomasz Wojtas
Udostępnij artykuł:
Republika bez zgody na raty za koncesję. Zabrakło głosu
Michał Rachoń i członkowie KRRiT

Telewizja Republika wnioskowała do KRRiT o to, aby druga rata opłaty koncesyjnej, którą powinna była uiścić we wrześniu 2025 r., mogła być spłacana w częściach.

Maciej Świrski nie głosował ws. Republiki

Jak poinformował po posiedzeniu członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski, Krajowa Rada nie podjęła w środę decyzji w tej sprawie. – Zarówno uchwała o wyrażeniu zgody na rozłożenie na raty, jak i uchwała o odmowie rozłożenia na raty nie uzyskały wymaganej większości – wyjaśnił. Jak dodał, wierzytelność powinna zostać zatem zapłacona wraz z odsetkami.

Za podjęciem decyzji o rozłożeniu opłaty na raty były trzy osoby: Agnieszka Glapiak, Hanna Karp i Marzena Paczuska, przeciwko wypowiedział się Tadeusz Kowalski. Ze względu na brak czterech głosów "za" wnioskiem sprawa ta prawdopodobnie zostanie omówiona na kolejnym posiedzeniu KRRiT.

Dlaczego szefowa KRRiT jest za ratami

W komunikacie Krajowej Rady opisano, że TV Republika w połowie stycznia we wniosku o rozłożenie na raty płatności części opłaty koncesyjnej przywołała nieprawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 9 kwietnia ub.r., który uchylił przyznaną jej koncesję naziemną. Według nadawcy spowodowało to u niego stan niepewności prawnej, utrudniając prowadzenie działalności i planowanie dalszego rozwoju.

KRRiT przeprowadziła w tej sprawie analizy prawne, które wykazały, że zgoda na rozłożenie płatności na raty realizuje konstytucyjną zasadę zaufania do organów władzy publicznej.

– Skoro państwo, poprzez sądownictwo, zachwiało pewnością prawa do koncesji, państwo, poprzez KRRiT nie powinno karać przedsiębiorcy za skutki tego stanu rzeczy, rygorystycznie egzekwując jednorazową płatność – powiedziała dr Agnieszka Glapiak. Według przewodniczącej KRRiT udzielenie zgody na raty leży w interesie publicznym, rozumianym jako dbałość o efektywność fiskalną.

Krajowa Rada podkreśliła też, że rozłożenie opłaty koncesyjnej na raty jest zgodne z prawem i nie stanowi sytuacji wyjątkowej. Przypomniała, że KRRiT w ponad 120 przypadkach wyrażała zgodę na rozłożenie płatności na raty lub odroczenie terminu płatności.

Wskazano, że w latach 2011–2012 ówczesny szef KRRiT Jan Dworak zgodził się na rozłożenie opłat nawet na 114 rat, m.in. dla emitowanych naziemnie Polo TV, Eska TV, TTV i ATM Rozrywka.

KRRiT wysłuchała także m.in. informacji o bieżącej sytuacji w mediach publicznych i wpływach abonamentowych oraz poinformowała o przekazaniu ponad 2,8 mln zł środków z abonamentu spółkom Radio Zachód i Radio Opole.

Republika w tv naziemnej od lipca 2024 roku

Założona w 2013 r. Telewizja Republika jest stacją informacyjno-publicystyczną, funkcję redaktora naczelnego pełni Tomasz Sakiewicz. Zaraz po zmianach w mediach publicznych w grudniu 2023 r. stacja odnotowała wzrost oglądalności. Udziały skoczyły do poziomu 3-4 proc., co uczyniło ją drugą lub trzecią najchętniej oglądaną stacją informacyjną w Polsce (obok TVN24 i TVP Info). W 2024 r. stacja uzyskała koncesję na nadawanie na ogólnopolskim multipleksie MUX-8, co zwiększyło jej zasięg (dociera do niemal każdego gospodarstwa domowego z anteną naziemną). W tym też roku Republika odnotowała blisko 950 tys. zł zysku netto.

Z kolei w 2025 r., jak informuje KRRiT, wśród najczęściej oglądanych programów informacyjnych pierwsze miejsce zajęła Telewizja Republika z wynikiem 320 495 widzów (6,1 proc.), poprawiając ubiegłoroczny wynik. Na drugim miejscu znalazł się TVN24 z wynikiem 269 871 osób (5,2 proc.), na trzecim TVP Info – 89 225 (1,7 proc.), po niej wPolsce24 – 74 065 (1,4 proc.) i Polsat News 72 763 (1,4 proc.).

Jak donoszą portale zajmujące się polskimi mediami, koszt 10-letniej koncesji naziemnej dla TV Republika wynosi 17,85 mln zł. Nadawca zobowiązany jest do uiszczania opłaty corocznie do 1 września w ratach po 1,85 mln zł. Telewizja opłaciła za nadawanie swojego programu do końca stycznia 2026 r. Złożyła również wniosek o rozłożenie na miesięczne raty pozostałych opłat koncesyjnych.

Źródło części tekstu: PAP

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"