Sąd: śledzenie pracowników przez kamerkę internetową niezgodne z prawem

Amerykańska firma Chetu musi zapłacić około 75 tys. euro zwolnionemu pracownikowi z Holandii, który odmówił włączenia kamerki internetowej podczas całego dnia pracy zdalnej - zdecydował holenderski sąd. Uznał on, że śledzenie pracowników przez kamerkę internetową narusza prywatność i jest niezgodne z prawem.

PP
PP
Udostępnij artykuł:
Sąd: śledzenie pracowników przez kamerkę internetową niezgodne z prawem
Fot. Pixabay

Firma Chetu zobowiązała holenderskiego pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych z włączoną kamerką internetową przez cały dzień i zdalnie monitorowanym ekranem. Ale kiedy on odmówił, mówiąc, że pozostawienie kamery internetowej na „dziewięć godzin dziennie” sprawia, że czują się nieswojo i narusza jego prywatność, firma zwolniła ich, powołując się na „odmowę pracy” i „niesubordynację”.

Sąd uznał, że nie są to wystarczające powody do zwolnienia pracownika. Podkreślił on, że polecenie pozostawienia włączonej kamerki jest sprzeczne z prawem pracownika do poszanowania jego życia prywatnego. W szczególności sąd powołał się na art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który przyznaje obywatelom „prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego”.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/praca-zdalna-stresujaca-dlaczego-jak-sobie-radzic,7170119111125121a ##

Sąd: oczekiwania włączenia kamerki nieuzasadnione

Firma argumentowała, że wymaganie od pracownika, aby pozostawił włączoną kamerę internetową, nie różniłoby się nadzoru kierownictwa nad nim podczas pracy w tradycyjnym biurze. Sąd zauważył jednak, że „nadzór nad pracownikami podlega ścisłym uwarunkowaniom", a oczekiwanie od pracownika pozostawienia włączonej kamerki było w tym przypadku nieuzasadnione.

Chetu ma teraz zapłacić byłemu pracownikowi 50 tys. euro odszkodowania; 2,7 tys. euro niezapłaconej wcześniej pensji oraz 8 tys. rekompensaty za niezgodne z prawem zwolnienie z pracy.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Na YouTube wraca "Farma Bagiego". Influencer porozumiał się z Polsatem

Na YouTube wraca "Farma Bagiego". Influencer porozumiał się z Polsatem

Słowik z mocnym pytaniem do szefowej Rady Warszawy z KO. "Byłem tam jako mieszkaniec"

Słowik z mocnym pytaniem do szefowej Rady Warszawy z KO. "Byłem tam jako mieszkaniec"

Szefowa KRRiT krytykuje sprawdzanie legitymacji reporterów Republiki i wPolsce24

Szefowa KRRiT krytykuje sprawdzanie legitymacji reporterów Republiki i wPolsce24

Kacper Merk współpracuje z radiową Jedynką. Wysłali go na mundial

Kacper Merk współpracuje z radiową Jedynką. Wysłali go na mundial

Tak Republika apeluje o wpłaty. Kłeczek: jesteśmy na wojnie, jeżeli państwo się zdrzemną, wybuchnie bomba

Tak Republika apeluje o wpłaty. Kłeczek: jesteśmy na wojnie, jeżeli państwo się zdrzemną, wybuchnie bomba

Wielki powrót "Rancza". Dorota Stalińska i Katarzyna Maciąg dołączają do obsady

Wielki powrót "Rancza". Dorota Stalińska i Katarzyna Maciąg dołączają do obsady